Zima - szkoda przespać!

Zauważyliście, że po zimie często jesteśmy zmęczeni? A potem przychodzi przedwiośnie i to słynne przesilenie wiosenne i nasza witalność często spada do zera... NIE TAKA STRASZNA WIOSNA  - PRZESILENIE WIOSENNE Zimą nie chce się chodzić na spacery - zwłaszcza, gdy nie jest to prawdziwa zima ze śniegiem i mrozem, tylko jest wilgotno i chlapa.  Nie mamy teraz dostępu do siłowni, ale ćwiczenia na dworze są także skuteczne! Dużo osób boi się wychodzić z domu, potrafią z niego nie wychodzić już długie miesiące. Inni przemykają się do pracy i z powrotem. Ale to nie tak. Są miejsca, gdzie przecież nie spotkamy tłumów ludzi i możemy się tam wybrać.  Ruch na świeżym powietrzu - to także poprawa kondycji psychicznej, nastroju, wzrost energii. Nawet myśleć zaczyna się inaczej - pozytywnie patrzy się na świat. Poprawia się też pamięć.  Łatwo to wytłumaczy - tak działają endorfiny, czyli tzw. hormony szczęścia. Zimowa aktywność to nie tylko narty, łyżwy i morsowanie. To także lepienie bałwana, rzucan

Kotleciki z grzybów wg Marii Disslowej

Zebrane grzyby leżą na stole w kuchni

Dzisiaj nie będzie o grzybach, bo o grzybach już było tutaj:
ale znów sięgnęłam do książki Marii Disslowej pt. "Jak gotować"

Znalazłam bardzo fajny, bo łatwy do przygotowania i niewymagajacy ton produktów przepis na kotleciki z grzybów. Sezon w pełni, grzyby w lasach w tym roku obrodziły. Często nie wiemy, co z nich zrobić, żeby było szybko, łatwo i smacznie.  
Zachowałam oryginalną pisownię, więc nie dziwcie się, że wszystko jest w jednym zdaniu - tak jest w książce. Myślę też, że nie trzeba odmierzać idealnie 1/16 litra tartej bułki 😁 , wiadomo, że chodzi o panierkę. Zresztą to taki prosty przepis, że każdy może go udoskonalić wg własnego smaku i preferencji. Ja dodałabym jeszcze jakichś ziółek! Może rozmarynu? Szczególnie pasuje mi do grzybów.
Od razu się przyznam, że takie kotleciki robiłam już rok temu, ale nie nabrałam jeszcze nawyku pstrykania zdjęć temu, co jem - i raczej już nie nabiorę.

Napiszcie, czy robicie takie mielone z grzybów, czym przyprawiacie?

Piekny prawdziwek w lesie

KOTLECIKI Z GRZYBÓW


5 dkg grzybków
2 bułki
3 dkg masła
2 cebule
1 jajko
zielona pietruszka

Do obrabiania:

1 jajo
5 dkg mąki
1/16 ltr tartej bułki
6 dkg smalcu

Zemleć razem ugotowane grzyby, namoczoną i wyciśniętą bułkę, uduszoną cebulę, włożyć do miski, dodać soli, pieprzu, jajo, usiekanej pietruszki, wymieszać dokładnie, podzielić na 8 - 10 części, wyrabiać kotleciki, niezbyt płaskie, obrabiać w mące, jaju i bułeczce, smażyć na smalcu. Podać z roztartemi ziemniakami i grzybowym lub cebulowym sosem; albo z kapusta, kwaśną fasolką, lub sosem ziemniaczanym.
grzyby w koszu

Przepis pochodzi z książki Maria Disslowa "Jak gotować. Praktyczny podręcznik kucharstwa" wydanie III. Pisownia oryginalna.
 
Maria Disslowa (1870 - 1936) była pedagogiem, dyrektorką Lwowskiej Szkoły Gospodarstwa Domowego oraz autorką książek kucharskich.

Komentarze