Zdrowie z pól, łąk i lasów - podbiał pospolity

Podbiał ( tussilago farfara ) z pewnością wszyscy widzieliśmy, nie zawsze rozpoznajemy, może mylić się z mniszkiem lekarskim. Ale jak już nauczymy się odróżniać oba gatunki, to widać różnice z daleka i  łączy je tylko żółty kolor kwiatów. Jak wiele ziół ma swoje nazwy lokalne, np. końskie kopyto, ośla stopa, boże liczko. Tussilago pochodzi od łacińskich słów : tussis - kaszel i ago, agere - pędzić, gonić. Sama nazwa więc już wskazuje, jakie ma właściwości. A właściwości podbiału były znane już w bardzo dawnych czasach, bo mówili o nim  Hipokrates, Dioskorydes, Pliniusz i Galen - jako leku na choroby układu oddechowego. Z podbiału wdychano dym palonych liści, także robiono inhalacje z wywaru. Stosowano też na choroby skórne - stosowano wtedy sok ze świeżego ziela. Podbiał rośnie w całej Europie, ale tez spotykamy go na innych kontynentach. W Polsce też znany jest wszędzie, a lubi miejsca gliniaste, wapienne, często widuje się go tam, gdzie trwają jakieś prace budowlane - lubi różne żw

Kotleciki z grzybów wg Marii Disslowej

Zebrane grzyby leżą na stole w kuchni

Dzisiaj nie będzie o grzybach, bo o grzybach już było tutaj:
ale znów sięgnęłam do książki Marii Disslowej pt. "Jak gotować"

Znalazłam bardzo fajny, bo łatwy do przygotowania i niewymagajacy ton produktów przepis na kotleciki z grzybów. Sezon w pełni, grzyby w lasach w tym roku obrodziły. Często nie wiemy, co z nich zrobić, żeby było szybko, łatwo i smacznie.  
Zachowałam oryginalną pisownię, więc nie dziwcie się, że wszystko jest w jednym zdaniu - tak jest w książce. Myślę też, że nie trzeba odmierzać idealnie 1/16 litra tartej bułki 😁 , wiadomo, że chodzi o panierkę. Zresztą to taki prosty przepis, że każdy może go udoskonalić wg własnego smaku i preferencji. Ja dodałabym jeszcze jakichś ziółek! Może rozmarynu? Szczególnie pasuje mi do grzybów.
Od razu się przyznam, że takie kotleciki robiłam już rok temu, ale nie nabrałam jeszcze nawyku pstrykania zdjęć temu, co jem - i raczej już nie nabiorę.

Napiszcie, czy robicie takie mielone z grzybów, czym przyprawiacie?

Piekny prawdziwek w lesie

KOTLECIKI Z GRZYBÓW


5 dkg grzybków
2 bułki
3 dkg masła
2 cebule
1 jajko
zielona pietruszka

Do obrabiania:

1 jajo
5 dkg mąki
1/16 ltr tartej bułki
6 dkg smalcu

Zemleć razem ugotowane grzyby, namoczoną i wyciśniętą bułkę, uduszoną cebulę, włożyć do miski, dodać soli, pieprzu, jajo, usiekanej pietruszki, wymieszać dokładnie, podzielić na 8 - 10 części, wyrabiać kotleciki, niezbyt płaskie, obrabiać w mące, jaju i bułeczce, smażyć na smalcu. Podać z roztartemi ziemniakami i grzybowym lub cebulowym sosem; albo z kapusta, kwaśną fasolką, lub sosem ziemniaczanym.
grzyby w koszu

Przepis pochodzi z książki Maria Disslowa "Jak gotować. Praktyczny podręcznik kucharstwa" wydanie III. Pisownia oryginalna.
 
Maria Disslowa (1870 - 1936) była pedagogiem, dyrektorką Lwowskiej Szkoły Gospodarstwa Domowego oraz autorką książek kucharskich.

Komentarze