Tradycja święcenia bukietów z ziół w święto Matki Boskiej Zielnej

Bukiecik z kłosów zbóż, ziół, kwiatów, owoców przynoszony do kościoła w celu poświęcenia dnia 15 sierpnia. Jaką historię ma ten zwyczaj? I dlaczego święto Wniebowzięcia Matki Boskiej znamy jako święto Matki Boskiej Zielnej? W sierpniu każdy kwiat woła – zanieś mnie do kościoła Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny obchodzone jest od 1950 r. kiedy to papież Pius XII ogłosił dogmat  wiary katolickiej, który mówi że Matka Jezusa Chrystusa, Maryja wraz z ciałem została wzięta do nieba. Jednak kult wniebowzięcia Maryi datuje się już na V wiek n.e. Święto to nazywane jest także świętem Matki Boskiej Zielnej. Najprawdopodobniej wzięło się to z legendy głoszącej, że po otwarciu grobu Maryi nie było w nim jej ciała, a jedynie kwiaty. Już od X wieku istnieje zwyczaj  święcenia ziół, owoców, zbóż i innych roślin, których o tej porze roku jest największa obfitość. Ludzie czuli sytość, wiedzieli, że dzięki plonom przetrwają kolejny rok, chcieli wyrazić swoją wdzięczność i radość. Do dzisiaj

Kotleciki z grzybów wg Marii Disslowej

Zebrane grzyby leżą na stole w kuchni

Dzisiaj nie będzie o grzybach, bo o grzybach już było tutaj:
ale znów sięgnęłam do książki Marii Disslowej pt. "Jak gotować"

Znalazłam bardzo fajny, bo łatwy do przygotowania i niewymagajacy ton produktów przepis na kotleciki z grzybów. Sezon w pełni, grzyby w lasach w tym roku obrodziły. Często nie wiemy, co z nich zrobić, żeby było szybko, łatwo i smacznie.  
Zachowałam oryginalną pisownię, więc nie dziwcie się, że wszystko jest w jednym zdaniu - tak jest w książce. Myślę też, że nie trzeba odmierzać idealnie 1/16 litra tartej bułki 😁 , wiadomo, że chodzi o panierkę. Zresztą to taki prosty przepis, że każdy może go udoskonalić wg własnego smaku i preferencji. Ja dodałabym jeszcze jakichś ziółek! Może rozmarynu? Szczególnie pasuje mi do grzybów.
Od razu się przyznam, że takie kotleciki robiłam już rok temu, ale nie nabrałam jeszcze nawyku pstrykania zdjęć temu, co jem - i raczej już nie nabiorę.

Napiszcie, czy robicie takie mielone z grzybów, czym przyprawiacie?

Piekny prawdziwek w lesie

KOTLECIKI Z GRZYBÓW


5 dkg grzybków
2 bułki
3 dkg masła
2 cebule
1 jajko
zielona pietruszka

Do obrabiania:

1 jajo
5 dkg mąki
1/16 ltr tartej bułki
6 dkg smalcu

Zemleć razem ugotowane grzyby, namoczoną i wyciśniętą bułkę, uduszoną cebulę, włożyć do miski, dodać soli, pieprzu, jajo, usiekanej pietruszki, wymieszać dokładnie, podzielić na 8 - 10 części, wyrabiać kotleciki, niezbyt płaskie, obrabiać w mące, jaju i bułeczce, smażyć na smalcu. Podać z roztartemi ziemniakami i grzybowym lub cebulowym sosem; albo z kapusta, kwaśną fasolką, lub sosem ziemniaczanym.
grzyby w koszu

Przepis pochodzi z książki Maria Disslowa "Jak gotować. Praktyczny podręcznik kucharstwa" wydanie III. Pisownia oryginalna.
 
Maria Disslowa (1870 - 1936) była pedagogiem, dyrektorką Lwowskiej Szkoły Gospodarstwa Domowego oraz autorką książek kucharskich.

Komentarze