Tradycja święcenia bukietów z ziół w święto Matki Boskiej Zielnej

Bukiecik z kłosów zbóż, ziół, kwiatów, owoców przynoszony do kościoła w celu poświęcenia dnia 15 sierpnia. Jaką historię ma ten zwyczaj? I dlaczego święto Wniebowzięcia Matki Boskiej znamy jako święto Matki Boskiej Zielnej? W sierpniu każdy kwiat woła – zanieś mnie do kościoła Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny obchodzone jest od 1950 r. kiedy to papież Pius XII ogłosił dogmat  wiary katolickiej, który mówi że Matka Jezusa Chrystusa, Maryja wraz z ciałem została wzięta do nieba. Jednak kult wniebowzięcia Maryi datuje się już na V wiek n.e. Święto to nazywane jest także świętem Matki Boskiej Zielnej. Najprawdopodobniej wzięło się to z legendy głoszącej, że po otwarciu grobu Maryi nie było w nim jej ciała, a jedynie kwiaty. Już od X wieku istnieje zwyczaj  święcenia ziół, owoców, zbóż i innych roślin, których o tej porze roku jest największa obfitość. Ludzie czuli sytość, wiedzieli, że dzięki plonom przetrwają kolejny rok, chcieli wyrazić swoją wdzięczność i radość. Do dzisiaj

Powietrze - wilgotność, ruch, ciśnienie


ciśnienie ruch wilgotność powietrzaNa zdrowie i samopoczucie człowieka ma wpływ nie tylko temperatura powietrza, ale też inne czynniki atmosferyczne. Czasami czujemy się źle, boli nas głowa, jesteśmy rozdrażnieni - i nie wiemy dlaczego. Może jesteśmy meteopatami?Wilgotność powietrza 

To zawartość pary wodnej w powietrzu.
Optymalna wartość - to 40 - 60%. W środowisku o wysokiej wilgotności powietrza (powyżej 80%)  mogą występować nerwobóle, trudności w oddychaniu, szybsze męczenie się - zwłaszcza przy wyższej temperaturze. W rejonach, gdzie przez długi czas utrzymuje się wysoka wilgotność powietrza, częściej dochodzi do zachorowań na reumatyzm. Powietrze wilgotne i ciepłe przyczynia się do zbyt małego oddawania ciepła przez organizm i zaburzeń procesów termoregulacji. Gdy wilgotność wynosi poniżej 30% - obserwuje się pogorszenie samopoczucia, wysuszenie błon śluzowych, zwiększa się podatność na zakażenia. Niższą wilgotność także bardziej odczuwają alergicy, ze względu na unoszące się w powietrzu pyłki i inne zanieczyszczenia.


Ruch powietrza 

To skutek różnicy temperatur oraz różnicy ciśnienia powietrza.
Zwiększa wymianę ciepła między organizmem a otoczeniem. Przy wysokich temperaturach - ruch powietrza (wiatr) łagodzi poczucie gorąca, przy niskich - wzmaga odczuwanie zimna.
Intensywny i długotrwały ruch powietrza może powodować obniżenie ciśnienia krwi, bóle głowy, bóle serca, wzmożoną pobudliwość nerwową. Istnieje tzw. choroba fenowa, występująca u osób wrażliwych, spowodowana przez wiatr typu fenowego (halny). Polega ona na nasileniu agresji,  stanów depresyjnych lub euforycznych, może powodować stany lękowe, przemęczenie, zaburzenia snu, bóle głowy. Podczas występowania wiatru fenowego zwiększa się ilość wypadków.
Do jakiego stopnia ruch powietrza może wpływać na nasze życie? Ciekawostką jest, że są państwa, które wiatr traktują jako okoliczność łagodzącą w popełnionym przestępstwie.

Ciśnienie powietrza:

Różnice ciśnienia atmosferycznego (powyżej 8 hPa na dobę) mogą powodować  lub nasilać różne dolegliwości. Spadek ciśnienia atmosferycznego może powodować bóle mięśniowe, bóle głowy, rozdrażnienie, pogorszenie samopoczucia, zaburzenia snu, dolegliwości ze strony układu oddechowego i układu krążenia (zwłaszcza przy jednoczesnym spadku temperatury, który powoduje kurczenie się naczyń krwionośnych), zaburzenia koncentracji - stąd częściej zdarzające się wypadki drogowe. Spadek ciśnienia wpływa tez na nastrój - powoduje rozdrażnienie, irytację.Meteoropatia lub meteopatia 

czyli nadwrażliwość na warunki pogodowe (która bardziej dotyczy kobiet - ok. 70 %). Nie jest to choroba, ale potrafi w znacznym stopniu utrudnić życie. Jak sobie z tym radzić? Cóż - lekarstw na tę przypadłość nie ma. Jedynie można łagodzić objawy poprzez stosowanie np. ziół (uspokajających), witamin, magnezu.
A przede wszystkim hartujmy się, prowadźmy aktywny styl życia, ubierajmy stosownie do pogody, wypoczywajmy  i bądźmy pozytywnie nastawieni do życia.