Analiza pierwiastkowa włosa - co warto wiedzieć?

Badanie pierwiastkowe włosa jest reklamowane jako niezawodna metoda identyfikacji różnych chorób, niedoborów, nadmiarów pierwiastków oraz zatrucia metalami ciężkimi lub ksenobiotykami. Twierdzi się, że po przeprowadzeniu takiej analizy możliwe jest dostosowanie odpowiednich suplementów i innych często alternatywnych metod leczenia, które prowadzą do uzdrowienia pacjenta. Warto zatem bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu oraz związanych z nim kontrowersjom.

W szpitalu cz. 2

adaptacja-do warunkow-szpitala

W poprzednim poście była mowa o pierwszym okresie pobytu pacjenta w szpitalu - adaptacji. Adaptacja kończy się w momencie postawienia diagnozy, czyli rozpoznania choroby.

Pacjent już będzie wiedział, co mu jest, więc będzie chciał się dowiedzieć:

  • jak długo będzie przebywał w szpitalu
  • jak groźna jest jego choroba
  • jakie są rokowania
Drugim etapem jest IDENTYFIKACJA, czyli zaadaptowanie się do warunków szpitala. Okres ten trwa od momentu postawienia diagnozy do momentu ustalenia daty wypisu chorego ze szpitala. Chory w tym okresie już wie, jakie będzie leczenie, jakie i kiedy czekają go zabiegi i badania. Zna rokowania i skutki swojej choroby.
Personel szpitala musi w tym okresie pozyskać chorego do współpracy - pacjent nie może być tylko biernym biorcą opieki, ale musi aktywnie uczestniczyć w procesie leczenia i pielęgnowania.
Trzeci etap - to READAPTACJA - czyli okres ponownego przystosowania się do warunków domowych.  Okres ten rozpoczyna się z chwila podania przez lekarza daty wypisu i trwa do momentu wyjścia chorego ze szpitala.
Okres ten ma na celu ponowne przystosowanie się do środowiska domowego, bardzo często w zmienionej już sytuacji.
Zadania opiekuna medycznego w okresie readaptacji:
  • przygotowanie do samopielęgnacji
  • zainteresowanie się środowiskiem domowym i przygotowanie je do przyjęcia chorego (informacje o diecie, trybie życia, ograniczeniach)
  • wskazanie grupy wsparcia