Obszar zainteresowań laryngologa dziecięcego

Obserwuje się, że coraz więcej dzieci ma potrzebę korzystania z leczenia laryngologicznego. Dzieje się to we wszystkich rejonach Polski.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego - jak żyć?

mężczyzna siedzi na toalecie i skręca sie z bólu

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) jest chorobą przewlekłą, która dotyka jelita grubego i charakteryzuje się stanem zapalnym oraz owrzodzeniami w jego ścianie. Jest to schorzenie przewlekłe, charakteryzujące się występującymi na przemian okresami zaostrzenia i remisji. Wrzodziejące zapalenie jelita grubego może mieć wpływ na wiele aspektów życia, ale z odpowiednią opieką medyczną i świadomością, pacjenci mogą efektywnie zarządzać tą chorobą.

Objawy WZJG

WZJG może wywoływać różnorodne objawy, które mogą być łagodne lub nasilone. Należą do nich:

 • Biegunka, często na zmianę z zaparciami. W przypadku ciężkiego przebiegu choroby pacjent może odwiedzać toaletę nawet 20 - 30 razy dziennie.
 • W stolcu może występować śluz i krew
 • Wypróżnieniom może towarzyszyć ból skurczowy, niekiedy bardzo nasilony. Ból może występować też np. po posiłkach.
 • Pojawiają się rzekome potrzeby wypróżniania, które też mogą być bolesne, ale prowadzą do wydalenia tylko niewielkiej ilości śluzu z krwią
 • Niedokrwistość, zmęczenie, wyczerpanie - spowodowane utratą krwi, niedoborem składników odżywczych i stanu zapalnego.
 • Mogą występować objawy obejmujące inne okolice ciała, jak bóle stawów, zapalenie jamy ustnej, zmiany skórne, zakrzepica.
 • Z czasem może pojawiać stres związany z chorobą, lęk, może to prowadzić nawet do depresji i zaburzeń psychicznych.

Diagnoza WZJG

Diagnoza WZJG opiera się na połączeniu badań, w tym:

 • Kolonoskopia: Pozwala na bezpośrednie obejrzenie wnętrza jelita grubego.
 • Biopsja: Pobranie próbki tkanki do analizy pod mikroskopem.
 • Badania obrazowe: Takie jak tomografia komputerowa (TK) czy rezonans magnetyczny (MRI) dla oceny stanu jelit.
 • Badania krwi (morfologia, CRP), kału (posiew kału, kalprotektyna), moczu

Leczenie WZJG

Chociaż nie ma lekarstwa na WZJG, istnieją metody zarządzania objawami i utrzymania remisji choroby. Metody leczenia obejmują:

 • Leki przeciwzapalne, takie jak kortykosteroidy lub leki immunosupresyjne, które zmniejszają stan zapalny.
 • Terapia biologiczna: Nowoczesne leki, które działają na układ odpornościowy, zmniejszając stan zapalny.
 • Leczenie chirurgiczne - w ostateczności usunięcie jelita i wyłonienie stomii.
 • Dieta - zindywidualizowana dla danej osoby. Ogólnie - lekkostrawna, jeśli błonnik - to rozpuszczalny. Większość chorych nie toleruje produktów mlecznych.

Życie z WZJG

Prowadzenie zdrowego stylu życia i świadome podejście do choroby może znacząco wpłynąć na jakość życia osób z WZJG. Regularne kontrole u lekarza, dbanie o dietę, unikanie stresu oraz umiarkowana aktywność fizyczna mogą przyczynić się do łagodzenia objawów. Można szukać alternatywnych metod leczenia, ale jako dodatkowe.

To trudna choroba - bo często, zwłaszcza podczas zaostrzeń, wyklucza człowieka z aktywnego życia. Brak zrozumienia przez innych ludzi, nawet bliskich, też nie pomaga. To choroba, której nie widać - więc dla innych nie istnieje.

Jest to też o tyle dziwna choroba, że każdy chory ma indywidualne objawy, które niekoniecznie pokrywają się z objawami innych chorych. Jeden może jeść to, co innemu zaszkodzi. Dlatego tak ważna jest obserwacja samego siebie oraz wiedza na temat choroby. A tę wiedzę można czerpać m. in. ze stron:

Jelito w ogniu - tutaj znajdziecie wszelkie informacje "jak żyć". Najczęściej po diagnozie pacjent zostaje sam ze swoi bólem, strachem i wątpliwościami. Wtedy warto wejść na tę stronę.

j-elita. Jest to strona Polskiego Towarzystwa Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelit. Także ogrom wiedzy. Wydają też kwartalnik dostępny za darmo online.

Zauważyliście, że nie napisałam nic o przyczynach? Cóż, mogę napisać, ze jest to choroba immunologiczna, że dziedziczna, stres, ostatnio słyszałam teorię o pasożytach... Jednym słowem - przyczyna jest nieznana, a może gdyby była znana - to znany też byłby sposób wyleczenia?

Komentarze