Osobowość unikająca – co warto o niej wiedzieć?

Zaburzenie osobowości unikającej to stan zdrowia psychicznego charakteryzujący się wszechobecnym wzorcem zahamowań społecznych i nadwrażliwością na negatywną ocenę. Osoby z tym zaburzeniem często doświadczają intensywnego lęku przed odrzuceniem, krytyką lub dezaprobatą, co prowadzi do znacznego upośledzenia w obszarach funkcjonowania społecznego, zawodowego i innych. Co warto wiedzieć o zaburzeniu osobowości unikającej?

Jabłka - owocowe skarby

świeżo zerwane jabłka

Spotkaliście się z powiedzeniem, że wystarczy jeść jedno jabłko dziennie, a uniknie się wizyty u lekarza? Może nie należy tego rozumieć tak dosłownie, ale w każdym takim powiedzeniu jest trochę prawdy. A to – ma nam zasygnalizować, że jabłka, te kuszące owoce o soczystym miąższu i chrupiącej skórce, to nie tylko przysmak, ale także prawdziwe źródło zdrowia. Od dawna cieszą się popularnością na całym świecie, a ich korzyści zdrowotne są niezaprzeczalne. 

Jabłkowa historia i parę ciekawostek

Pewnie wypadałoby zacząć od historii Adama i Ewy, ale nie mamy żadnych dowodów, że to było jabłko, chyba wyżej w rankingu rajskich owoców plasuje się granat. 

Gdy myślimy o jabłkach, mamy wrażenie, że one są od zawsze. A nie są! W Polsce historia ich uprawy to zaledwie ok. 1000 lat. Niby dużo, ale wziąwszy pod uwagę, że na terenach obecnej Turcji najstarsze dowody na dziko rosnące jabłonie pochodzą sprzed 8500 lat, to ten tysiąc – to nie tak wiele. Uprawiać jabłonie rozpoczęto nieco później (jakieś 2000 lat) na terenach współczesnego Kaukazu. Potem owoce te rozprzestrzeniły się po całym świecie, a wraz z nimi zaczęły powstawać nowe odmiany – słodsze, szlachetniejsze. Obecnie istnieje na świecie ponad 8000 odmian jabłek – każdy więc znajdzie coś dla siebie! Niestety, czasami nowsze gatunki, pomimo, że same są bardziej odporne na choroby – mają mnie składników odżywczych niż odmiany już wycofane.

Oprócz  jabłka z Raju, historycznie znane są również inne znaczące jabłka: jedno z nich zainspirowało Isaaca Newtona do odkrycia grawitacji, natomiast jabłko Demokryta, rozcinane na nieskończenie małe części, odegrało kluczową rolę w kształtowaniu pojęcia atomu.

W mitologii greckiej pojawiło się złote jabłko, na którym widniał napis "dla najpiękniejszej", rzucone przez boginię Eris podczas wesela Tetydy i Peleusa. To wydarzenie stało się źródłem kontrowersji i sporu między trzema wielkimi boginiami: Herą, Afrodytą i Ateną.

Jabłko, jako alegoryczny symbol władzy i insygnium królewskiej potęgi, miało swoje korzenie już w czasach Cesarstwa Rzymskiego. W historii Polski również często można zauważyć portrety królów, na których król trzyma w dłoni jabłko królewskie, stanowiące wyraz władzy i majestatu monarchy.

Symbolika jabłka przewija się w wielu kulturach, wierzeniach świata – czasami jako źródło mocy i siły życiowej, a czasami jako symbol śmierci. Ogólnie kojarzy się ze zdrowiem, urodą i dobrobytem.

Królewna Śnieżka też została pokonana przez Macochę zatrutym jabłkiem.

Często też ludzie szukają partnera życiowego, porównując to do szukania drugiej połówki jabłka. Ja jednak uważam, że warto czuć się całością! 

Poza tym: "Niedaleko pada jabłko od jabłoni". Przysłowie to podkreśla, że dzieci często odzwierciedlają zachowania, wartości i cechy swoich rodziców, ponieważ wychowują się w ich otoczeniu i są pod ich wpływem.

Nawet współcześnie jabłko zaistniało w naszej świadomości, jako symbol niezgody na embargo na import owoców z Polski wprowadzone przez Putina w 2014 roku. Kto pamięta hasło: „Jedz jabłka. Zrób na złość Putinowi”?

Jabłka dla zdrowia

Jabłka są doskonałym źródłem błonnika, który wspiera trawienie, reguluje poziom cukru we krwi i pomaga w utrzymaniu zdrowej wagi. Ten rodzaj błonnika to pektyna. Wspomaga perystaltykę jelit. Usuwa też toksyny z organizmu – dlatego jabłka polecane są palaczom. Jabłka hamują także uczucie głodu – jedząc je nie chce nam się już podjadać między posiłkami niezdrowych przekąsek.. Jedzenie jabłek wspiera nas więc w walce o lepszą sylwetkę.

Pektyny wpływają także na regulację poziomu cukru we krwi. Jabłka mają niski poziom glikemiczny - czyli nie powodują gwałtownych skoków poziomu cukru we krwi.

Jabłka zawierają antyutleniacze, które pomagają chronić nasze ciało przed powstawaniem zmian w materiale genetycznym, czyli DNA. To ważne, bo takie zmiany mogą sprzyjać rozwojowi nowotworów. Z kolei triterpenoidy działają hamująco na rozmnażanie się komórek nowotworowych, co jest kluczowe w zwalczaniu nowotworów. Podobne właściwości ma też inny składnik jabłek – kwercetyna.

Dodatkowo kwertecyna wraz z witaminą C działają ochronnie na układ sercowo – naczyniowy. Kwercetyna jest substancją, która pomaga zapobiegać powstawaniu zakrzepów poprzez hamowanie sklejania się płytek krwi. Ponadto, blokuje gromadzenie się blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych oraz wpływa korzystnie na utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi.

Jabłka, dzięki antyoksydantom mogą zapobiegać powstawaniu uszkodzeń spowodowanych działaniem wolnych rodników, które są czynnikami, odgrywającymi ważną rolę w procesie powstawania chorób Alzheimera i Parkinsona. Jabłka są więc bardzo ważne w profilaktyce tych chorób.

Jabłka mają jeszcze pozytywny wpływ na układ pokarmowy, na płuca (chronią przed astmą lub zmniejszają objawy astmy), na ładną cerę, na zdrowe zęby – ale to nieprawda, ze zamiast wieczornego mycia zębów, wystarczy zjeść jabłko!

Jedzmy jabłka, żeby zwiększyć odporność i mieć dobry wzrok. 

Najlepiej jedzmy te jabłka, które samemu zerwiemy w miejscu, gdzie nie są niczym pryskane. Jak już nie damy rady jeść – to róbmy dżemy, przeciery do szarlotki, ocet jabłkowy lub susz jabłkowy, który będzie świetną przekąską! 


Komentarze