Gdy serce bije zbyt szybko - kołatanie serca

Każdy z nas doświadczył chociaż raz w życiu szybszego bicia serca. Czasami jest to reakcja na stresującą sytuację, intensywny wysiłek fizyczny lub nawet zbyt duża ilość kofeiny. Jednak, gdy kołatanie serca staje się częste, długotrwałe lub towarzyszy mu inne niepokojące objawy, może to wymagać uwagi specjalisty - kardiologa.

Materiał na uniform medyczny - który spełni Twoje oczekiwania?

różowy uniform medyczny

Poznaj właściwości tkanin na uniform medyczny. Dzięki małej porcji wiedzy będziesz w stanie wybrać odpowiedni materiał dla swoich potrzeb. Specjalistyczna odzież medyczna wytrzyma wiele prób, o ile zdecydujesz się na właściwy rodzaj tkaniny.

Popularne materiały na ubrania medyczne

Do wykonania uniformów medycznych wykorzystuje się zarówno tkaniny sztuczne, jak i pochodzenia naturalnego. Materiał decyduje między innymi o tym, jak układa się odzież, czy jest łatwa w pielęgnacji i odporna na plamy. Cztery najbardziej popularne tkaniny wykorzystywane do produkcji odzieży medycznej to: bawełna, poliester, spandex oraz sztuczny jedwab. Którą najłatwiej będzie utrzymać w czystości, a która zapewni dobrą izolację termiczną? Czy lepsze będzie włókno syntetyczne czy naturalne? Już podpowiadamy!

Stroje medyczne z bawełny

Bawełna jest używana od wieków w medycynie, nie tylko jako doskonały środek do tamowania krwi. Uniformy medyczne z bawełny sa szczególnie miękkie i łatwo dopasowują się do ciała. Ponadto świetnie prezentują się na niej różne nadruki, tak popularne teraz w świecie zawodów medycznych. Jeśli szukasz fartuchów medycznych z wesołym lub kolorowym nadrukiem, na pewno będą one bawełniane.

Do zalet bawełny zalicza się także fakt, że bardzo rzadko uczula i nie elektryzuje się. Jest również odporna na bardzo wysoką temperaturę prania, choć warto sprawdzić zalecenia producenta odzieży medycznej na metce. To także tkanina, która "pracuje" w różnych temperaturach - zimą dobrze zatrzymuje ciepło, a latem pomaga się schłodzić.

Uniform medyczny z bawełny ma też jednak parę wad - materiał szybko się gniecie, dość długo schnie i wymaga prasowania. Włókna mają tendencję do kurczenia się, i chociaż są bardzo chłonne, szybko się brudzą. Bawełniane mundurki medyczne kosztują także więcej w porównaniu do uniformów z innych tkanin.

Wytrzymały i łatwy w pielęgnacji poliester

Fartuchy medyczne z poliestru charakteryzują się niską chłonnością wilgoci - płyny czy osady można z łatwością zetrzeć mokrą chusteczką z powierzchni ubrania. Tak samo jak bawełna, włókno poliestrowe nie uczula, dostępne jest w przystępnej cenie i szybko wysycha. Poliestrowy uniform medyczny można założyć prosto z suszarki, bez żadnych zagnieceń. W branży medycznej wyróżnia go także lekkość i wytrzymałość. Bluzki i spodnie medyczne z poliestru nie wyblakną pod wpływem promieni słonecznych, nie uszkodzą ich ani mole, ani grzyby.

Poliestrowa odzież medyczna jest z pewnością mniej przewiewna od bawełnianej. Włókna łatwo się elektryzują, a zbyt wysoka temperatura prasowania może uszkodzić materiał. Najlepiej jest prać odzież medyczną z poliestru na lewej stronie, z użyciem rozmiękczacza do tkanin.

Spandex - elastyczne włókno syntetyczne

Uniform medyczny z lycry, czyli tak zwanego spandexu, jest szczególnie ceniony ze względu na wyjątkową wytrzymałość na rozerwanie. Sklepy z odzieżą medyczną polecają go do trudnych warunków pracy. Odzież medyczna damska z elastanu jest niezwykle lekka, niektórym może jednak przeszkadzać jej szorstka faktura. Skomplikowana jest także pielęgnacja ubrań z elastanu. Zaleca się pranie w ciepłej wodzie i płukanie w zimnej.

Modna odzież medyczna - uniformy ze sztucznego jedwabiu

Kolorowa odzież medyczna podbija gabinety w całym kraju, a przędza z czystej celulozy znana jako sztuczny jedwab pozwala uzyskać miękkie i trwałe połączenia kolorów. Ten delikatny materiał jest niezwykle chłonny i dostępny w różnej wadze. Należy jednak uważać, bo może skurczyć się w praniu. Łatwo się także marszczy, a mokry może ulec rozciągnięciu.

Wybór odpowiedniego uniformu medycznego warto uzależnić od wykonywanej na co dzień pracy. Dla lekarzy i pielęgniarek najlepiej sprawdza się odzież medyczna bawełniana z dodatkiem lycry. Takie połączenie zapewnia zarówno komfort noszenia, jak i czyszczenia. Kosmetyczki coraz częściej sięgają po ubrania medyczne ze sztucznego jedwabiu. Fizjoterapeuci cenią sobie czystą bawełnę, która zapewnia optymalną cyrkulację powietrza. Zastanów się, która z tych zalet będzie najważniejsza w Twojej praktyce.


artykuł sponsorowany

Komentarze