Poznaj właściwości tkanin na uniform medyczny. Dzięki małej porcji wiedzy będziesz w stanie wybrać odpowiedni materiał dla swoich potrzeb. Specjalistyczna odzież medyczna wytrzyma wiele prób, o ile zdecydujesz się na właściwy rodzaj tkaniny.
Popularne materiały na ubrania medyczne
Do wykonania uniformów medycznych wykorzystuje się zarówno tkaniny sztuczne, jak i pochodzenia naturalnego. Materiał decyduje między innymi o tym, jak układa się odzież, czy jest łatwa w pielęgnacji i odporna na plamy. Cztery najbardziej popularne tkaniny wykorzystywane do produkcji odzieży medycznej to: bawełna, poliester, spandex oraz sztuczny jedwab. Którą najłatwiej będzie utrzymać w czystości, a która zapewni dobrą izolację termiczną? Czy lepsze będzie włókno syntetyczne czy naturalne? Już podpowiadamy!
Stroje medyczne z bawełny
Bawełna jest używana od wieków w medycynie, nie tylko jako doskonały środek do tamowania krwi. Uniformy medyczne z bawełny sa szczególnie miękkie i łatwo dopasowują się do ciała. Ponadto świetnie prezentują się na niej różne nadruki, tak popularne teraz w świecie zawodów medycznych. Jeśli szukasz fartuchów medycznych z wesołym lub kolorowym nadrukiem, na pewno będą one bawełniane.
Do zalet bawełny zalicza się także fakt, że bardzo rzadko uczula i nie elektryzuje się. Jest również odporna na bardzo wysoką temperaturę prania, choć warto sprawdzić zalecenia producenta odzieży medycznej na metce. To także tkanina, która "pracuje" w różnych temperaturach - zimą dobrze zatrzymuje ciepło, a latem pomaga się schłodzić.
Uniform medyczny z bawełny ma też jednak parę wad - materiał szybko się gniecie, dość długo schnie i wymaga prasowania. Włókna mają tendencję do kurczenia się, i chociaż są bardzo chłonne, szybko się brudzą. Bawełniane mundurki medyczne kosztują także więcej w porównaniu do uniformów z innych tkanin.
Wytrzymały i łatwy w pielęgnacji poliester
Fartuchy medyczne z poliestru charakteryzują się niską chłonnością wilgoci - płyny czy osady można z łatwością zetrzeć mokrą chusteczką z powierzchni ubrania. Tak samo jak bawełna, włókno poliestrowe nie uczula, dostępne jest w przystępnej cenie i szybko wysycha. Poliestrowy uniform medyczny można założyć prosto z suszarki, bez żadnych zagnieceń. W branży medycznej wyróżnia go także lekkość i wytrzymałość. Bluzki i spodnie medyczne z poliestru nie wyblakną pod wpływem promieni słonecznych, nie uszkodzą ich ani mole, ani grzyby.
Poliestrowa odzież medyczna jest z pewnością mniej przewiewna od bawełnianej. Włókna łatwo się elektryzują, a zbyt wysoka temperatura prasowania może uszkodzić materiał. Najlepiej jest prać odzież medyczną z poliestru na lewej stronie, z użyciem rozmiękczacza do tkanin.
Spandex - elastyczne włókno syntetyczne
Uniform medyczny z lycry, czyli tak zwanego spandexu, jest szczególnie ceniony ze względu na wyjątkową wytrzymałość na rozerwanie. Sklepy z odzieżą medyczną polecają go do trudnych warunków pracy. Odzież medyczna damska z elastanu jest niezwykle lekka, niektórym może jednak przeszkadzać jej szorstka faktura. Skomplikowana jest także pielęgnacja ubrań z elastanu. Zaleca się pranie w ciepłej wodzie i płukanie w zimnej.
Modna odzież medyczna - uniformy ze sztucznego jedwabiu
Kolorowa odzież medyczna podbija gabinety w całym kraju, a przędza z czystej celulozy znana jako sztuczny jedwab pozwala uzyskać miękkie i trwałe połączenia kolorów. Ten delikatny materiał jest niezwykle chłonny i dostępny w różnej wadze. Należy jednak uważać, bo może skurczyć się w praniu. Łatwo się także marszczy, a mokry może ulec rozciągnięciu.
Wybór odpowiedniego uniformu medycznego warto uzależnić od wykonywanej na co dzień pracy. Dla lekarzy i pielęgniarek najlepiej sprawdza się odzież medyczna bawełniana z dodatkiem lycry. Takie połączenie zapewnia zarówno komfort noszenia, jak i czyszczenia. Kosmetyczki coraz częściej sięgają po ubrania medyczne ze sztucznego jedwabiu. Fizjoterapeuci cenią sobie czystą bawełnę, która zapewnia optymalną cyrkulację powietrza. Zastanów się, która z tych zalet będzie najważniejsza w Twojej praktyce.
artykuł sponsorowany
Komentarze
Prześlij komentarz