10 lat i koniec Człowieka i Zdrowie na Facebooku!

Ponieważ Facebook usunął moje konto prywatne, nie mam już dostępu do FanPage bloga. Nie będą się więc tam pojawiały żadne nowe posty, a sam FanPage po prostu sobie będzie. Dziękuję wszystkim, którzy polubili, obserwatorom, osobom biorącym aktywny udział  w tworzeniu FanPage poprzez polubienia postów, komentarze, zadawane pytania i dyskusje.  Na razie nie myślę o reaktywacji tej strony - główny kanał bloga będzie teraz na Instagramie, jeszcze nie wiem, czy na starym koncie, czy powstanie nowe - na razie robię "porządki". O wszystkim będę informować w tym wpisie, który będę na bieżąco uzupełniać.  I tak właśnie "świętuję" dziesięciolecie bloga (powstał w październiku 2014 r.). Dla mnie jest to wyraźny znak, że czas na coś nowego, co zresztą już rozwijam, bo nieraz, żeby mieć miejsce na nową budowę - trzeba oczyścić teren! Niedługo zaproszę też Wszystkich do moich nowych projektów. A na razie widujemy się tu, na blogu :)

Czym różni się schodołaz ręczny od gąsienicowego i jaki wybrać?

schodołaz gąsienicowy

W dzisiejszych czasach dzięki rozwojowi technologii osoby niepełnosprawne mogą znacznie łatwiej pokonywać różne bariery architektoniczne np. schody. Jednym z najpopularniejszych urządzeń, które to umożliwia jest schodołaz. Do wyboru są różne modele – kroczący i gąsienicowy – i każdy z nich ma swoje plusy. Jeśli zastanawiasz się, na który schodołaz się zdecydować i który będzie lepszy dla Ciebie lub Twojego bliskiego, koniecznie przeczytaj ten tekst.

Co to są schodołazy dla niepełnosprawnych?

Schodołazy to – najprościej rzecz ujmując – urządzenia, które pomagają osobom niepełnosprawnym pokonywać przeszkody w postaci schodów. 

Dzięki nim osoby mające trudności z poruszaniem się – np. na wózku inwalidzkim – mogą bezpiecznie pokonywać schody w budynkach publicznych, mieszkalnych czy w biurowcach. Schodołazy są w stanie bezpiecznie i wygodnie przewieźć osobę z niepełnosprawnością na każde piętro budynku. Typ urządzenia dobiera się w zależności od potrzeb i indywidualnych wymagań. 

Co ważne: schodołazy nie tylko ułatwiają codzienne funkcjonowanie, ale także zwiększają niezależność i samodzielność osób niepełnosprawnych, umożliwiając im codzienne poruszanie się po budynkach bez pomocy osób trzecich. Do najpopularniejszych typów tych urządzeń należą schodołazy krączące i gąsienicowe. Czym się od siebie różnią i co należy wziąć pod uwagę, wybierając konkretny model?

Schodołazy gąsienicowe dla niepełnosprawnych

Oba rodzaje urządzeń mają podobne zastosowanie, ale różnią się nieco sposobem działania i funkcjonalnością. Schodołazy gąsienicowe to zaawansowane urządzenia, do użytku na zewnątrz lub wewnątrz budynku. Dzięki gąsienicom i silnikowi elektrycznemu umożliwiają pokonywanie schodów całkowicie bez wysiłku osoby prowadzącej. Mają zastosowanie na wszystkich schodach prostych (ze spocznikami lub bez) o kącie nachylenia do 35 stopni. Są solidnie wykonane, bardzo stabilne, wytrzymałe i bezpieczne. Dodatkowo są wyposażone w różnego rodzaju systemy bezpieczeństwa, takie jak hamulce i pasy bezpieczeństwa, które zapewniają dodatkową ochronę.

Ponadto schodołazy gąsienicowe mają tę zaletę, że są rozkładane na 2 części, dzięki czemu bez problemu zajmują mniej miejsca, ale także ułatwiają ich transport. Są też dość łatwe w obsłudze, ale z uwagi na przeznaczenie zazwyczaj są większe i cięższe od schodołazów kroczących.

Sprawdź modele schodołazów dostępne na: pokonaj-bariery.pl. Znajdziesz tam urządzenia nowe i używane, dopasowane do różnych wymagań.

Czym charakteryzuje się schodołaz kroczący?

Schodołazy kroczące  to urządzenia, które są najczęściej stosowane na wąskich klatkach schodowych i/lub na schodach zabiegowych (np. strażackich). Wyróżniają się prostą konstrukcją i mniejszą wagą. Ich obsługa jest bardzo intuicyjna. Urządzenie porusza się w górę i w dół za pomocą 2 kompletów kół, które naprzemiennie poruszają się po schodach. Wśród zalet schodołazów ręcznych najczęściej wymienia się lekkość i łatwość transportu. W porównaniu do schodołazów gąsienicowych modele ręczne są zazwyczaj lżejsze i prostsze w obsłudze, jednak należy pamiętać, że ich obsługa wymaga pewnego wysiłku ze strony prowadzącego. 

Wybór rodzaju schodołazu zależy od indywidualnych potrzeb i sytuacji osoby niepełnosprawnej. W przypadku użytku w domu, gdzie na klatce schodowej jest mało miejsca, schodołaz kroczący będzie świetnym rozwiązaniem – szczególnie jeśli chodzi o pokonywanie niewielu stopni czy tylko jednego piętra. Jeśli natomiast waga pacjenta jest spora, a osoby prowadzącej mniejsza, należy rozważyć zakup schodołaza gąsienicowego. Ostateczna decyzja powinna zawsze zależeć od indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika.

Komentarze