Analiza pierwiastkowa włosa - co warto wiedzieć?

Badanie pierwiastkowe włosa jest reklamowane jako niezawodna metoda identyfikacji różnych chorób, niedoborów, nadmiarów pierwiastków oraz zatrucia metalami ciężkimi lub ksenobiotykami. Twierdzi się, że po przeprowadzeniu takiej analizy możliwe jest dostosowanie odpowiednich suplementów i innych często alternatywnych metod leczenia, które prowadzą do uzdrowienia pacjenta. Warto zatem bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu oraz związanych z nim kontrowersjom.

Czym różni się schodołaz ręczny od gąsienicowego i jaki wybrać?

schodołaz gąsienicowy

W dzisiejszych czasach dzięki rozwojowi technologii osoby niepełnosprawne mogą znacznie łatwiej pokonywać różne bariery architektoniczne np. schody. Jednym z najpopularniejszych urządzeń, które to umożliwia jest schodołaz. Do wyboru są różne modele – kroczący i gąsienicowy – i każdy z nich ma swoje plusy. Jeśli zastanawiasz się, na który schodołaz się zdecydować i który będzie lepszy dla Ciebie lub Twojego bliskiego, koniecznie przeczytaj ten tekst.

Co to są schodołazy dla niepełnosprawnych?

Schodołazy to – najprościej rzecz ujmując – urządzenia, które pomagają osobom niepełnosprawnym pokonywać przeszkody w postaci schodów. 

Dzięki nim osoby mające trudności z poruszaniem się – np. na wózku inwalidzkim – mogą bezpiecznie pokonywać schody w budynkach publicznych, mieszkalnych czy w biurowcach. Schodołazy są w stanie bezpiecznie i wygodnie przewieźć osobę z niepełnosprawnością na każde piętro budynku. Typ urządzenia dobiera się w zależności od potrzeb i indywidualnych wymagań. 

Co ważne: schodołazy nie tylko ułatwiają codzienne funkcjonowanie, ale także zwiększają niezależność i samodzielność osób niepełnosprawnych, umożliwiając im codzienne poruszanie się po budynkach bez pomocy osób trzecich. Do najpopularniejszych typów tych urządzeń należą schodołazy krączące i gąsienicowe. Czym się od siebie różnią i co należy wziąć pod uwagę, wybierając konkretny model?

Schodołazy gąsienicowe dla niepełnosprawnych

Oba rodzaje urządzeń mają podobne zastosowanie, ale różnią się nieco sposobem działania i funkcjonalnością. Schodołazy gąsienicowe to zaawansowane urządzenia, do użytku na zewnątrz lub wewnątrz budynku. Dzięki gąsienicom i silnikowi elektrycznemu umożliwiają pokonywanie schodów całkowicie bez wysiłku osoby prowadzącej. Mają zastosowanie na wszystkich schodach prostych (ze spocznikami lub bez) o kącie nachylenia do 35 stopni. Są solidnie wykonane, bardzo stabilne, wytrzymałe i bezpieczne. Dodatkowo są wyposażone w różnego rodzaju systemy bezpieczeństwa, takie jak hamulce i pasy bezpieczeństwa, które zapewniają dodatkową ochronę.

Ponadto schodołazy gąsienicowe mają tę zaletę, że są rozkładane na 2 części, dzięki czemu bez problemu zajmują mniej miejsca, ale także ułatwiają ich transport. Są też dość łatwe w obsłudze, ale z uwagi na przeznaczenie zazwyczaj są większe i cięższe od schodołazów kroczących.

Sprawdź modele schodołazów dostępne na: pokonaj-bariery.pl. Znajdziesz tam urządzenia nowe i używane, dopasowane do różnych wymagań.

Czym charakteryzuje się schodołaz kroczący?

Schodołazy kroczące  to urządzenia, które są najczęściej stosowane na wąskich klatkach schodowych i/lub na schodach zabiegowych (np. strażackich). Wyróżniają się prostą konstrukcją i mniejszą wagą. Ich obsługa jest bardzo intuicyjna. Urządzenie porusza się w górę i w dół za pomocą 2 kompletów kół, które naprzemiennie poruszają się po schodach. Wśród zalet schodołazów ręcznych najczęściej wymienia się lekkość i łatwość transportu. W porównaniu do schodołazów gąsienicowych modele ręczne są zazwyczaj lżejsze i prostsze w obsłudze, jednak należy pamiętać, że ich obsługa wymaga pewnego wysiłku ze strony prowadzącego. 

Wybór rodzaju schodołazu zależy od indywidualnych potrzeb i sytuacji osoby niepełnosprawnej. W przypadku użytku w domu, gdzie na klatce schodowej jest mało miejsca, schodołaz kroczący będzie świetnym rozwiązaniem – szczególnie jeśli chodzi o pokonywanie niewielu stopni czy tylko jednego piętra. Jeśli natomiast waga pacjenta jest spora, a osoby prowadzącej mniejsza, należy rozważyć zakup schodołaza gąsienicowego. Ostateczna decyzja powinna zawsze zależeć od indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika.

Komentarze