Osobowość unikająca – co warto o niej wiedzieć?

Zaburzenie osobowości unikającej to stan zdrowia psychicznego charakteryzujący się wszechobecnym wzorcem zahamowań społecznych i nadwrażliwością na negatywną ocenę. Osoby z tym zaburzeniem często doświadczają intensywnego lęku przed odrzuceniem, krytyką lub dezaprobatą, co prowadzi do znacznego upośledzenia w obszarach funkcjonowania społecznego, zawodowego i innych. Co warto wiedzieć o zaburzeniu osobowości unikającej?

Czym różni się schodołaz ręczny od gąsienicowego i jaki wybrać?

schodołaz gąsienicowy

W dzisiejszych czasach dzięki rozwojowi technologii osoby niepełnosprawne mogą znacznie łatwiej pokonywać różne bariery architektoniczne np. schody. Jednym z najpopularniejszych urządzeń, które to umożliwia jest schodołaz. Do wyboru są różne modele – kroczący i gąsienicowy – i każdy z nich ma swoje plusy. Jeśli zastanawiasz się, na który schodołaz się zdecydować i który będzie lepszy dla Ciebie lub Twojego bliskiego, koniecznie przeczytaj ten tekst.

Co to są schodołazy dla niepełnosprawnych?

Schodołazy to – najprościej rzecz ujmując – urządzenia, które pomagają osobom niepełnosprawnym pokonywać przeszkody w postaci schodów. 

Dzięki nim osoby mające trudności z poruszaniem się – np. na wózku inwalidzkim – mogą bezpiecznie pokonywać schody w budynkach publicznych, mieszkalnych czy w biurowcach. Schodołazy są w stanie bezpiecznie i wygodnie przewieźć osobę z niepełnosprawnością na każde piętro budynku. Typ urządzenia dobiera się w zależności od potrzeb i indywidualnych wymagań. 

Co ważne: schodołazy nie tylko ułatwiają codzienne funkcjonowanie, ale także zwiększają niezależność i samodzielność osób niepełnosprawnych, umożliwiając im codzienne poruszanie się po budynkach bez pomocy osób trzecich. Do najpopularniejszych typów tych urządzeń należą schodołazy krączące i gąsienicowe. Czym się od siebie różnią i co należy wziąć pod uwagę, wybierając konkretny model?

Schodołazy gąsienicowe dla niepełnosprawnych

Oba rodzaje urządzeń mają podobne zastosowanie, ale różnią się nieco sposobem działania i funkcjonalnością. Schodołazy gąsienicowe to zaawansowane urządzenia, do użytku na zewnątrz lub wewnątrz budynku. Dzięki gąsienicom i silnikowi elektrycznemu umożliwiają pokonywanie schodów całkowicie bez wysiłku osoby prowadzącej. Mają zastosowanie na wszystkich schodach prostych (ze spocznikami lub bez) o kącie nachylenia do 35 stopni. Są solidnie wykonane, bardzo stabilne, wytrzymałe i bezpieczne. Dodatkowo są wyposażone w różnego rodzaju systemy bezpieczeństwa, takie jak hamulce i pasy bezpieczeństwa, które zapewniają dodatkową ochronę.

Ponadto schodołazy gąsienicowe mają tę zaletę, że są rozkładane na 2 części, dzięki czemu bez problemu zajmują mniej miejsca, ale także ułatwiają ich transport. Są też dość łatwe w obsłudze, ale z uwagi na przeznaczenie zazwyczaj są większe i cięższe od schodołazów kroczących.

Sprawdź modele schodołazów dostępne na: pokonaj-bariery.pl. Znajdziesz tam urządzenia nowe i używane, dopasowane do różnych wymagań.

Czym charakteryzuje się schodołaz kroczący?

Schodołazy kroczące  to urządzenia, które są najczęściej stosowane na wąskich klatkach schodowych i/lub na schodach zabiegowych (np. strażackich). Wyróżniają się prostą konstrukcją i mniejszą wagą. Ich obsługa jest bardzo intuicyjna. Urządzenie porusza się w górę i w dół za pomocą 2 kompletów kół, które naprzemiennie poruszają się po schodach. Wśród zalet schodołazów ręcznych najczęściej wymienia się lekkość i łatwość transportu. W porównaniu do schodołazów gąsienicowych modele ręczne są zazwyczaj lżejsze i prostsze w obsłudze, jednak należy pamiętać, że ich obsługa wymaga pewnego wysiłku ze strony prowadzącego. 

Wybór rodzaju schodołazu zależy od indywidualnych potrzeb i sytuacji osoby niepełnosprawnej. W przypadku użytku w domu, gdzie na klatce schodowej jest mało miejsca, schodołaz kroczący będzie świetnym rozwiązaniem – szczególnie jeśli chodzi o pokonywanie niewielu stopni czy tylko jednego piętra. Jeśli natomiast waga pacjenta jest spora, a osoby prowadzącej mniejsza, należy rozważyć zakup schodołaza gąsienicowego. Ostateczna decyzja powinna zawsze zależeć od indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika.

Komentarze