Osobowość unikająca – co warto o niej wiedzieć?

Zaburzenie osobowości unikającej to stan zdrowia psychicznego charakteryzujący się wszechobecnym wzorcem zahamowań społecznych i nadwrażliwością na negatywną ocenę. Osoby z tym zaburzeniem często doświadczają intensywnego lęku przed odrzuceniem, krytyką lub dezaprobatą, co prowadzi do znacznego upośledzenia w obszarach funkcjonowania społecznego, zawodowego i innych. Co warto wiedzieć o zaburzeniu osobowości unikającej?

Czym jest zespół nieszczelnego jelita i jak się go leczy?

 

chora-kobieta-z-rekami-na-brzuchu-cierpi-z-powodu-intensywnego-bolu
Hipokrates żyjący 300 lat przed naszą erą powiedział, że „cała choroba zaczyna się w jelitach”. Dzisiaj wiemy, że to prawda. Jeśli chcemy cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem, musimy o nie zadbać. Gdy dochodzi do zaburzeń w ich funkcjonowaniu, zaczynają się problemy. Obecnie coraz więcej mówi się o zespole nieszczelnego jelita – co to jest i jak się to leczy? 

Zespół nieszczelnego jelita – co to takiego?

Zespół nieszczelnego jelita, znany również jako LHS (ang. leaky gut syndrome) nie jest przez Światową Organizację Zdrowia kwalifikowany jako choroba. Po raz pierwszy o tym zjawisku napisał w 2001 roku gastroenterolog Alessio Fasano. Odkrył on, że ściana jelita może zostać naruszona pod wpływem różnych czynników, co sprawia, że toksyny, bakterie, grzyby, wirusy, pasożyty oraz niestrawione resztki pokarmu przedostają się do krwiobiegu. W efekcie dochodzi do stanu zapalnego całego organizmu, wątroba jest przeciążona, a układ immunologiczny osłabiony. 

Mimo że w medycynie klasycznej nie istnieje taki termin, ani nie jest to oficjalnie klasyfikowane jako choroba, to faktem jest, że zwiększona przepuszczalność jelit jest możliwa. Wielu lekarzy właśnie w tym dopatrują się przyczyn wielu chorób autoimmunologicznych. Więcej o zespole nieszczelnego jelita można przeczytać na Mito-Med.pl

Zespół nieszczelnego jelita – objawy 

Ze względu na wieloczynnikowy charakter tego schorzenia, jego objawy mogą być naprawdę różne. Zwolennicy teorii nieszczelnego jelita przypisują mu następujące symptomy: 

    • wzdęcia, gazy, 
    • biegunki lub zaparcia,
    • zgaga, refluks, nudności i wymioty,
    • zaburzenia snu, chroniczne zmęczenie, 
    • problemy z koncentracją,
    • problemy ze skórą: trądzik, wysypka, suchość skóry,
    • bóle głowy, migrena,
    • problemy z tarczycą,
    • przyrost lub spadek masy ciała,
    • alergie pokarmowe,
    • bóle stawów.

Ponadto osoby cierpiące na zaburzenia jelit mogą doświadczyć problemów ze wchłanianiem wielu związków niezbędnych do utrzymania zdrowia – między innymi żelaza i witamin z grupy B, a zwłaszcza B12.

Zespół nieszczelnego jelita – leczenie

Nie istnieją oficjalne metody leczenia zespołu nieszczelnego jelita. Nie oznacza to jednak, że nie możemy przyczynić się do poprawy funkcjonowania jelit. Możemy, a nawet powinniśmy! W jaki sposób?

Warto rozważyć przyjmowanie probiotyków, czyli dobroczynnych kultur bakterii, które korzystnie wpływają na działanie przewodu pokarmowego. Równie dobrą opcją stanowią synbiotyki, które w swoim składzie dodatkowo mają prebiotyki ułatwiające kolonizację bakterii probiotycznych w jelitach. 

Zalecenia terapeutyczne obejmują również wzbogacenie swojego jadłospisu o suplementy diety. Szczególnie o preparaty zawierające witaminę D, cynk, kwasy omega-3, L-glutaminę oraz lecytynę. Ważne również jest ograniczenie spożywania niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz antybiotyków, które zaburzają florę jelitową. 

Zespół nieszczelnego jelita – dieta

Przy zespole nieszczelnego jelita najważniejsza jest jednak dieta, w której należy ograniczyć do minimum lub całkowicie wyeliminować cukry, alkohol i konserwanty – przyczyni się to do zmniejszenia rozwoju patogennych drobnoustrojów w świetle jelita.  

Co zatem powinno znaleźć się w jadłospisie? Produkty fermentowane oraz kiszonki – jogurt, kefiry czy kiszona kapusta, które są świetnym źródłem bakterii probiotycznych. Ważny jest również błonnik – naturalnie występuje w warzywach, owocach, produktach zbożowych między innymi w kaszach, płatkach zbożowych, otrębach. Spore ilości błonnika znajdują również w nasionach roślin strączkowych takich jak fasola czy groch.

artykuł sponsorowany

Komentarze