Obszar zainteresowań laryngologa dziecięcego

Obserwuje się, że coraz więcej dzieci ma potrzebę korzystania z leczenia laryngologicznego. Dzieje się to we wszystkich rejonach Polski.

Czy można wyleczyć wadę krótkowzroczności?

mala-dziewczynka-sprawdzajaca-wzrok-w-centrum-okulistycznym

Krótkowzroczność to dzisiaj powszechna wada wzroku, która objawia się tym, że obiekty znajdujące się w oddali są widziane przez pacjenta nieostro. W ciągu ostatnich lat liczba osób dotkniętych krótkowzrocznością znacznie wzrosła, co sprawiło, że coraz więcej osób poszukuje efektywnych metod leczenia tego schorzenia. Jednak czy one istnieją? Sprawdzamy!

Laserowe leczenie krótkowzroczności – co to takiego?

W zależności od konkretnego problemu ze wzrokiem, stosuje się dzisiaj różne metody operacyjne. Popularne są między innymi techniki laserowe, skuteczne również w leczeniu krótkowzroczności. Od razu warto podkreślić, że istnieją różnorodne techniki laserowego leczenia krótkowzroczności. Niemniej ich podstawowe założenia są takie same. Procedura polega na na precyzyjnym modelowaniu kształtu rogówki za pomocą lasera, co pozwala na właściwe skupienie obrazu na siatkówce. W rezultacie ostrość widzenia na odległość ulega znacznej poprawie.

Skuteczność, przeciwwskazania i konsekwencje

Dzisiaj laserowe leczenie krótkowzroczności jest powszechnie uważane za skuteczne i bezpieczne. Wielu pacjentów doświadcza znaczącej poprawy wzroku już w krótkim czasie po zabiegu. Zwykle po jednej procedurze większość pacjentów jest w stanie porzucić okulary czy soczewki kontaktowe. Efektem operacji może być redukcja wady równej nawet kilkunastu dioptriom. Warto jednak zauważyć, że stopień poprawy wzroku zależy od indywidualnych cech pacjenta.

Mimo swojej skuteczności, leczenie laserowe nie jest odpowiednie dla każdego. Przed podjęciem decyzji o zabiegu konieczna jest konsultacja z lekarzem specjalistą, który oceni kondycję oka oraz ogólny stan zdrowia pacjenta. Do zabiegu nie dopuszcza się między innymi osób z poważnymi chorobami przewlekłymi oraz niepełnoletnich. Należy również pamiętać, że jak każda procedura medyczna, leczenie laserowe wiąże się z pewnym ryzykiem powikłań. Należy przy tym zaznaczyć, że występują one stosunkowo rzadko. Najczęściej pojawia się co najwyżej nieznaczne pieczenie i łzawienie oczu. Niedogodności te po krótkim czasie ustępują.

Doraźne leczenie krótkowzroczności

Jak wspomniano powyżej, nie każdy może poddać się laserowej korekcji wzroku. Osobom takim pozostaje doraźne leczenie krótkowzroczności. Mowa tutaj o rozwiązaniach, które nie likwidują wady wzroku, ale pomagają w wygodnym codziennym funkcjonowaniu. Chodzi o okulary korekcyjne oraz soczewki kontaktowe. Zarówno okulary, jak i soczewki, działają na tej samej zasadzie. Szkła powodują załamywanie światła pod odpowiednim kątem, aby wiązka właściwie skupiła się na siatkówce ludzkiego oka. Różnica polega na tym, że okulary oznaczają noszenie szkieł przed oczami, a soczewki nakłada się bezpośrednio na oczy.


Obecnie krótkowzroczność nie musi wcale pogarszać komfortu życia codziennego. Najlepszym sposobem na uporanie się z problemem jest laserowe leczenie krótkowzroczności. Osoby, które nie mogą lub nie chcą poddać się zabiegowi, mogą sobie poradzić poprzez noszenie okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych.


artykuł sponsorowany

Komentarze