Mobbing - czym jest i jak się przed nim bronić

Mobbing to jeden z ważniejszych problemów społecznych współczesnego świata. Może dotknąć każdego człowieka, niezależnie od wykształcenia, pochodzenia, umiejętności, inteligencji, światopoglądu czy religii. Występuje w wielu miejscach: w szkołach różnego szczebla, zakładach pracy, począwszy od małych, prywatnych, a skończywszy na wielkich korporacjach, przedsiębiorstwach, w instytucjach, organizacjach – wszędzie tam, gdzie ludzie przebywają ze sobą przez pewien czas. Z różnych przyczyn dochodzi do  nękania przez osobę (lub grupę osób) drugiego człowieka (lub grupę ludzi). Nękanie to uderza w fundamentalne wartości konstytucyjne,  przede wszystkim w  nienaruszalną godność człowieka. Ze względu na pewną niejasność, czy określenie mobbingu ma zastosowanie tylko do stosunków w miejscach zatrudnienia, czy też odnosi się do stosunków w różnych grupach społecznych, skupiłam się na aspekcie występowania mobbingu zakładach pracy.

Mitoceutyki – co to takiego?

stetoskop z sercem

Aby komórki obecne w naszym organizmie pełniły swoje funkcje, potrzebują energii. Tę energię produkują mitochondria – małe, owalne organelle znajdujące się wewnątrz każdej komórki. Niestety, stan mitochondriów może się pogarszać. Żeby utrzymać je jak najdłużej sprawne, warto sięgnąć po mitoceutyki. Dowiedz się, czym dokładnie są i co wchodzi w ich skład. 

Czym są mitochondria? 

Zanim przejdziemy do głównego tematu, warto wyjaśnić, czym dokładnie są mitochondria i dlaczego są ważne. Mitochondria, nazywane również centrami energetycznymi organizmu, znajdują się w każdej komórce naszego ciała, z wyjątkiem erytrocytów. Główną ich rolą jest wytwarzanie energii w postaci cząsteczek ATP poprzez proces zwany oddychaniem komórkowym. Oprócz tego regulują funkcjonowanie narządów i tkanek, a także wspierają organizm w pozbywaniu się toksyn.

Prawidłowe funkcjonowanie mitochondriów zależy od wielu czynników wewnętrznych i zewnętrznych, a szczególny wpływ mają makro- i mikroskładniki odżywcze. Dodatkowo mitochondria są wyjątkowo wrażliwe na działanie wolnych rodników i stresu oksydacyjnego. Z tego powodu potrzebne nam są substancje, które wspomogą efektywną pracę mitochondriów i zabezpieczą je przed uszkodzeniami. 

Mitoceutyki – co to takiego? 

Mitoceutyki to preparaty, które stosuje się, by chronić i odżywiać nasze mitochondria. Substancje, których dostarczają, są niezbędne we wszystkich procesach wytwarzania energii w organizmie. Utrzymują również płynność błon komórkowych i chronią przed szkodliwymi wolnymi rodnikami. 

Mitoceutyki wyróżniają się najczystszą postacią i wysokim stężeniem cennych składników. Umożliwia to szybkie i skuteczne pokrycie wszelkich niedoborów, a aktywna forma tych preparatów zapewnia wysokie przyswajanie i natychmiastowe działanie. 

Stosowanie substancji mitochondrialnych to dobre rozwiązanie na co dzień, a zwłaszcza w okresach przesileń, kiedy trzeba szczególnie zadbać o odporność. Specjalnie wyselekcjonowane mitoceutyki kupisz m.in. w sklepie internetowym Mito-Pharma

Jakie substancje znajdują się w mitoceutykach?

Jedną z najważniejszych substancji mitochondrialnych jest koenzym Q10. Przede wszystkim dlatego, że bezpośrednio uczestniczy w procesie produkcji energii wewnątrzkomórkowej, a także jest nośnikiem elektronów w procesie oddychania wewnątrzkomórkowego. Może występować w dwóch formach: aktywnej jako ubichinol oraz utlenionej jako ubichinon. Specjaliści są zdania, że najbardziej efektywna jest pierwsza postać, która jest najlepiej dostępną i przyswajalną formą dla mitochondriów. 

Cenną substancją jest również karnityna – szczególnie zaangażowana w przekształcanie kwasów tłuszczowych, by wykorzystywać je na potrzeby energetyczne. Ponadto do jej zadań należy niwelowanie toksycznych metabolitów, czyli związków organicznych i nieorganicznych produkowanych przez komórki. 

Równie ważny jest kwas alfa liponowy, który wyróżnia się działaniem przeciwutleniającym w błonach komórek oraz ich wnętrzu. Natomiast ważnym elementem budowy błon komórkowych i ich funkcjonowania są kwasy tłuszczowe omega-3. 

W procesie mitochondrialnej produkcji energii nie może zabraknąć witamin, szczególnie tzw. witamin bioenergetycznych. Zalicza się do nich witaminę B3 (niacynę), B2 (ryboflawinę), B12 oraz witaminę D i witaminę C. Oprócz nich szczególnie ważne dla mitochondriów są pierwiastki takie jak magnez, cynk, selen, chrom i mangan. 


artykuł sponsorowany

Komentarze