Gdy serce bije zbyt szybko - kołatanie serca

Każdy z nas doświadczył chociaż raz w życiu szybszego bicia serca. Czasami jest to reakcja na stresującą sytuację, intensywny wysiłek fizyczny lub nawet zbyt duża ilość kofeiny. Jednak, gdy kołatanie serca staje się częste, długotrwałe lub towarzyszy mu inne niepokojące objawy, może to wymagać uwagi specjalisty - kardiologa.

Mitoceutyki – co to takiego?

stetoskop z sercem

Aby komórki obecne w naszym organizmie pełniły swoje funkcje, potrzebują energii. Tę energię produkują mitochondria – małe, owalne organelle znajdujące się wewnątrz każdej komórki. Niestety, stan mitochondriów może się pogarszać. Żeby utrzymać je jak najdłużej sprawne, warto sięgnąć po mitoceutyki. Dowiedz się, czym dokładnie są i co wchodzi w ich skład. 

Czym są mitochondria? 

Zanim przejdziemy do głównego tematu, warto wyjaśnić, czym dokładnie są mitochondria i dlaczego są ważne. Mitochondria, nazywane również centrami energetycznymi organizmu, znajdują się w każdej komórce naszego ciała, z wyjątkiem erytrocytów. Główną ich rolą jest wytwarzanie energii w postaci cząsteczek ATP poprzez proces zwany oddychaniem komórkowym. Oprócz tego regulują funkcjonowanie narządów i tkanek, a także wspierają organizm w pozbywaniu się toksyn.

Prawidłowe funkcjonowanie mitochondriów zależy od wielu czynników wewnętrznych i zewnętrznych, a szczególny wpływ mają makro- i mikroskładniki odżywcze. Dodatkowo mitochondria są wyjątkowo wrażliwe na działanie wolnych rodników i stresu oksydacyjnego. Z tego powodu potrzebne nam są substancje, które wspomogą efektywną pracę mitochondriów i zabezpieczą je przed uszkodzeniami. 

Mitoceutyki – co to takiego? 

Mitoceutyki to preparaty, które stosuje się, by chronić i odżywiać nasze mitochondria. Według portalu specjalizującego się w medycynie mitochondrialnej Mito-med.pl – jest ich około 40. Substancje, których dostarczają, są niezbędne we wszystkich procesach wytwarzania energii w organizmie. Utrzymują również płynność błon komórkowych i chronią przed szkodliwymi wolnymi rodnikami. 

Mitoceutyki wyróżniają się najczystszą postacią i wysokim stężeniem cennych składników. Umożliwia to szybkie i skuteczne pokrycie wszelkich niedoborów, a aktywna forma tych preparatów zapewnia wysokie przyswajanie i natychmiastowe działanie. Stosowanie substancji mitochondrialnych to dobre rozwiązanie na co dzień, a zwłaszcza w okresach przesileń, kiedy trzeba szczególnie zadbać o odporność.

Jakie substancje znajdują się w mitoceutykach?

Jedną z najważniejszych substancji mitochondrialnych jest koenzym Q10. Przede wszystkim dlatego, że bezpośrednio uczestniczy w procesie produkcji energii wewnątrzkomórkowej, a także jest nośnikiem elektronów w procesie oddychania wewnątrzkomórkowego. Może występować w dwóch formach: aktywnej jako ubichinol oraz utlenionej jako ubichinon. Specjaliści są zdania, że najbardziej efektywna jest pierwsza postać, która jest najlepiej dostępną i przyswajalną formą dla mitochondriów. 

Cenną substancją jest również karnityna – szczególnie zaangażowana w przekształcanie kwasów tłuszczowych, by wykorzystywać je na potrzeby energetyczne. Ponadto do jej zadań należy niwelowanie toksycznych metabolitów, czyli związków organicznych i nieorganicznych produkowanych przez komórki. 

Równie ważny jest kwas alfa liponowy, który wyróżnia się działaniem przeciwutleniającym w błonach komórek oraz ich wnętrzu. Natomiast ważnym elementem budowy błon komórkowych i ich funkcjonowania są kwasy tłuszczowe omega-3. 

W procesie mitochondrialnej produkcji energii nie może zabraknąć witamin, szczególnie tzw. witamin bioenergetycznych. Zalicza się do nich witaminę B3 (niacynę), B2 (ryboflawinę), B12 oraz witaminę D i witaminę C. Oprócz nich szczególnie ważne dla mitochondriów są pierwiastki takie jak magnez, cynk, selen, chrom i mangan. 


artykuł sponsorowany

Komentarze