Obszar zainteresowań laryngologa dziecięcego

Obserwuje się, że coraz więcej dzieci ma potrzebę korzystania z leczenia laryngologicznego. Dzieje się to we wszystkich rejonach Polski.

7 ziół przyjaznych wątrobie

miseczka rozdrobnionych ziół

Zioła na wątrobę są skutecznym naturalnym sposobem wspomagania i leczenia tego ważnego narządu. Mają działanie usprawniające, odtruwające i regenerujące. Mogą być stosowane nie tylko przez osoby zmagające się ze schorzeniami wątroby, ale warto zainteresować się nimi doraźnie - gdy przedobrzy się z ciężkostrawnym jedzeniem lub zdarzy się przedawkować alkohol oraz profilaktycznie. Na wątrobę oprócz niewłaściwej diety negatywnie wpływa też pośpiech, stres, a są to przecież nieodłączne elementy współczesnego życia. Warto więc zadbać o swoją wątrobę i wspomóc ją ziołami, zanim będzie za późno.

Wątroba to taki cichy bohater naszego organizmu i jeden z najbardziej niezwykłych narządów w naszym ciele. Spełnia ponad 500 funkcji, a do głównych jej zadań należą:

 • wydzielanie żółci (dziennie 250-1000 ml). Część żółci zgromadzona jest w pęcherzyku żółciowym i jest z niego sukcesywnie uwalniana, w zależności od zapotrzebowania.
 • wątroba neutralizuje również toksyny i inne szkodliwe substancje. Gdy toksyn jest zbyt wiele - zatruta żółć spływa wówczas do jelita cienkiego i albo dochodzi do wymiotów, albo do stanu zapalnego jelita;
 • regulacja gospodarki węglowodanowej;
 • udział w procesach syntezy enzymów, hormonów, białek, w tym czynników;
 • krzepnięcia krwi;
 • udział w zamianie cukrów i białek na tłuszcze oraz w spalaniu kwasów tłuszczowych;
 • regulacja produkcji cholesterolu, który jest m. in. składnikiem ścian komórkowych oraz niektórych hormonów;
 • zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej organizmu;
 • magazynowanie różnych składników, takich jak: glikogen, tłuszcze, węglowodany, białka, witaminy (A, D, B9, B12) a także żelaza;
 • wytwarza białka osocz;
 • wytwarza czynniki krzepnięcia krwi.

Na co dzień nie pamiętamy o wątrobie i o tym, jak ciężko dla nas pracuje. Skoro coś nie boli – to znaczy, ze wszystko jest w porządku. A tymczasem wątroba nie boli, ponieważ nie jest unerwiona nerwami czuciowymi. Nie wysyła żadnych jednoznacznych sygnałów, ze coś jest z nią nie tak. Możemy podejrzewać nieprawidłowości w pracy wątroby na podstawie takich objawów jak zmieniony kolor moczu i kału, obrzęk kończyn i twarzy, pogorszenie nastroju, swędzenie skóry, zażółcenie skóry. Czasami człowiek odczuwa ból w okolicach umiejscowienia wątroby, ale to bolą unerwione otaczające tkanki, na które naciska powiększona wątroba. Bardzo często poważne schorzenia wątroby wykrywane są przypadkowo, np. podczas badań profilaktycznych, o których też warto pamiętać.

Wątroba ma co prawda zdolności regeneracyjne, ale to nie oznacza, że możemy ją bezkarnie nadmiernie eksploatować.

Ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu tak znaczącego dla organizmu narządu mogą odegrać preparaty roślinne. Po zioła na wątrobę powinny sięgać osoby, które chcą dopomóc w pracy i regeneracji tego organu, a także poprawić działanie całego układu pokarmowego. Takich ziół jest wiele, ale skupię się na siedmiu najbardziej popularnych.

Ostropest plamisty


ostoprest plamisty na łące

Znamy go ze spacerów, rośnie często przy drogach, ale też rośliną jest uprawiany. Często mylony z ostem. Ma fioletowe kwiaty i kolczaste liście.

Jest doskonałym ziołem na wątrobę ze względu na swoje właściwości odtruwające i oczyszczające, zapobiega przedostawaniu się toksyn oraz wspomaga skuteczną regenerację wątroby. Stosowany może być szczególnie przy stłuszczeniu, ale też zatruciu, marskości i żółtaczce. Ostoprest zawiera wiele cennych składników, głównie bogaty jest w sylimarynę. Jest to kompleks różnych substancji – flawolignanów. Ma właściwości cytoprotekcyjne, czyli ochronne dla komórek, żółciotwórcze, żółciopędne, wspomagające trawienie, zmniejszające syntezę cholesterolu w wątrobie, przeciwskurczowe, przeciwzapalne.

Przeciwwskazania do stosowania ostoprestu to:

 • ciąża,
 • karmienie piersią,
 • stosowanie antykoncepcji hormonalnej,
 • niedrożność dróg żółciowych.

Karczoch

karczoch na ciemnym tle

To warzywo cenione w kuchni, w kosmetyce i w medycynie.

Najcenniejszym składnikiem karczochów jest cynaryna (kwas 1,5-dikawoilochinowy). Substancja ta ma znaczący wpływ na czynności wątroby, ze względu na właściwości żółciopędne. Działa antyoksydacyjnie.. Preparaty z karczocha obniżają również poziom cholesterolu całkowitego we krwi oraz lipidów (trójglicerydów). Działają hepatoprotekcyjne (ochronnie) Karczochy zawierają również inulinę, która wpływa na regulację poziomu cukru we krwi.

Kocanka

kwiaty kocanki na łące

Niewielka roślina o żółtych kwiatkach, ceniona jest przede wszystkim za bardzo korzystny wpływ na wątrobę i trawienie. Wspomaga pracę wątroby oraz pomaga w jej regeneracji w przypadku zatrucia toksynami zawartymi w pokarmie.

Ma właściwości przeciwskurczowe – łagodzi napięcia jelitowe, udrożnia drogi żółciowe. Ma działanie żółciopędne. Stymuluje również produkcję soków trawiennych.

Dziurawiec

kwitnący dziurawiec

To też znakomity naturalny środek na zaburzenia pracy wątroby. Flawonoidy działają rozkurczowo na drogi żółciowe, dzięki czemu zapobiegają tworzeniu się złogów. Dziurawiec przyspiesza usuwanie toksyn, a także wspomaga regenerację. Po obfitym posiłku dobrze jest odciążyć wątrobę korzystając z dobroczynnego działania dziurawca. Polecany jest też przy kamicy żółciowej.

Goździki

usypana kupka gożdzików

To znana przyprawa, którą prawie każdy ma w kuchni. kojarzy się z piernikami i świątecznym nastrojem. Ale nie wszyscy wiedzą, że zawierają związki polifenolowe, wykazujące intensywne działanie antyoksydacyjne i eugenol – to właśnie on nadaje charakterystyczny zapach goździkom. To właśnie dzięki nim tak korzystne jest działanie goździków na wątrobę: ochronnie, zapobiegające stłuszczeniu wątroby i łagodzące stany zapalne. Eugenol może jednak powodować alergie i zmniejszać krzepliwość krwi. Przedawkowanie może źle wpływać na pracę wątroby i układu moczowego.

Kurkuma

miseczka kurkumy w proszku
Z pewnością także gości w niejednej kuchni. Warto więc wiedzieć, że jest doskonała pomocą przy profilaktyce i leczeniu chorób wątroby i dróg żółciowych. Zapobiega powstawaniu kamieni żółciowych, działa żółciotwórczo, pobudza wątrobę do większego wydzielania żółci, niszczy bakterie wywołujące stany zapalne. Kurkumina jest silnym antyoksydantem, przez co chroni wątrobę przed działanie metali ciężkich, a także alkoholu.

Mniszek lekarski

mniszek lekarski na łące
Na koniec roślina o wszechstronnym działaniu i zastosowaniu – mniszek lekarski. Ma działanie żółciotwórcze, żółciopędne łagodzi stany zapalne przewodów żółciowych, pobudza wątrobę i przewody żółciowe, dzięki czemu poprawia się przepływ żółci do dwunastnicy, dlatego znajduje zastosowanie przy leczeniu chorób charakteryzujących się zastojem żółci. Zmniejsza ryzyko kamicy żółciowej i wspomaga proces odtruwania.

Dbajmy o swoją wątrobę, stosując właściwą dietę, ograniczając alkohol, uprawiając aktywność fizyczną, unikając stresów i sięgając po zioła – tak przyjazne i korzystne, zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu.


artykuł sponsorowany

Komentarze