Mobbing - czym jest i jak się przed nim bronić

Mobbing to jeden z ważniejszych problemów społecznych współczesnego świata. Może dotknąć każdego człowieka, niezależnie od wykształcenia, pochodzenia, umiejętności, inteligencji, światopoglądu czy religii. Występuje w wielu miejscach: w szkołach różnego szczebla, zakładach pracy, począwszy od małych, prywatnych, a skończywszy na wielkich korporacjach, przedsiębiorstwach, w instytucjach, organizacjach – wszędzie tam, gdzie ludzie przebywają ze sobą przez pewien czas. Z różnych przyczyn dochodzi do  nękania przez osobę (lub grupę osób) drugiego człowieka (lub grupę ludzi). Nękanie to uderza w fundamentalne wartości konstytucyjne,  przede wszystkim w  nienaruszalną godność człowieka. Ze względu na pewną niejasność, czy określenie mobbingu ma zastosowanie tylko do stosunków w miejscach zatrudnienia, czy też odnosi się do stosunków w różnych grupach społecznych, skupiłam się na aspekcie występowania mobbingu zakładach pracy.

Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu?

Rozmawiające dwie kobiety

Nietrzymanie moczu może pojawić się u człowieka z różnych powodów, czasem w wyniku choroby lub innego zdarzenia, a czasem samoistnie. Nieleczone stopniowo będzie pogarszać komfort naszego życia, w związku z czym jeżeli zauważymy u siebie pierwsze objawy, nie powinniśmy czekać z reagowaniem i zapobieganiem ich pogłębieniu. Z czego wynika nietrzymanie moczu i u kogo pojawia się najczęściej? Na co zwrócić uwagę przy profilaktyce leczenia tej przypadłości? W jaki sposób i przy użyciu jakich produktów możemy poradzić sobie z tym problemem na co dzień?

 

1. Nietrzymanie moczu - czym jest?

2. Nietrzymanie moczu - przyczyny

3. Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu?

4. Produkty na nietrzymanie moczu - jak wybrać?

5. O czym jeszcze pamiętać przy nietrzymaniu moczu?

 

Nietrzymanie moczu - czym jest?

Nietrzymanie moczu to wstydliwa przypadłość o której niechętnie mówimy lekarzowi, jednak z drugiej strony jest ona również dość powszechna. Szacuje się, że problem ten dotyczy około 8-20% kobiet w wieku 40-60, a także wielu mężczyzn, choć w ich przypadku ilość pacjentów jest mniejsza. Problem ten objawia się przez niemożność panowania nad naszym pęcherzem. Z tego powodu pacjenci mają również problem z zachowaniem pożądanego poziomu higieny, co przekłada się na problemy z samooceną, a nawet pojawienie się nerwicy czy niepożądanych stanów emocjonalnych.

 

Nietrzymanie moczu - przyczyny

Za problemem nietrzymania moczu może stać wiele różnych przyczyn. Czasem jest to wynik komplikacji po innym schorzeniu lub stanie organizmu, jak na przykład ciąża u kobiet czy resekcja prostaty u panów. Także choroby, jak cukrzyca czy otyłość powodują zwiększenie ryzyka. Wysiłkowe nietrzymanie moczu może również pojawić się samoistnie, w wyniku osłabienia się mięśni odpowiedzialnych za prawidłową pracę pęcherza moczowego oraz tych zgromadzonych w dole miednicy. Niezależnie od scenariusza, jeżeli nie zaczniemy reagować na objawy, będą one postępować i coraz bardziej utrudniać nam życie. Dlatego tak ważnym jest, aby nie bać się kontaktu z lekarzem i otwarcie informować o swoich przypadłościach i potrzebach.

 

Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu?

Aby zapewnić prawidłową pracę układu moczowego powinniśmy zwrócić uwagę na wiele czynników. Zdecydowanie prościej jest zapobiegać rozwijaniu się dolegliwości, niż później leczyć je, gdy już wystąpią. Na prawidłowe działanie tej części ciała człowieka ma wpływ dieta i odpowiednia aktywność fizyczna - im bardziej aktywni jesteśmy, tym mniejsza szansa na osłabienie konkretnych grup mięśniowych. Kolejnym krokiem na drodze do poradzenia sobie z już występującym lekkim lub średnim nietrzymaniem moczu jest wizyta u lekarza i poinformowanie go o występujących problemach, co umożliwi dobranie szybkiego i skutecznego leczenia. Poza lekami i terapią przepisaną przez specjalistę istotnym ratunkiem są także produkty na nietrzymanie moczu, które pozwalają nam zachować komfort i intymność, szczególnie w sytuacjach zawodowych, czy też codziennych.

 

Produkty na nietrzymanie moczu - jak wybrać?

Jednym z popularnych sposobów na doraźne radzenie sobie z tą wstydliwą dolegliwością jest stosowanie odpowiednich produktów higienicznych. Majtki chłonne czy wkładki urologiczne to powszechnie wybierane produkty, które mogą znacząco podnieść naszą jakość życia. Ponadto stosowanie się do porad i zażywanie leków przepisanych przez lekarza pozwoli nam na załagodzenie objawów nietrzymania moczu.

Decydując się na wkładki chłonne powinniśmy dopasować je do swoich potrzeb. Należy również pamiętać o chusteczkach nawilżanych oraz kremach pielęgnacyjnych, które umożliwią nam wygodne zmienianie wkładek poza domem, gdy nie mamy dostępu do prysznica. Wyroby chłonne powinny być anatomicznie dopasowane do dorosłej osoby - zarówno kobiety jak i mężczyzny - co ma bardzo duży wpływ na komfort ich noszenia. Ich zastosowanie w prawidłowy sposób nie jest widoczne dla osób postronnych, a nam zapewnia maksimum wygody i poczucie bezpieczeństwa.

 

O czym jeszcze pamiętać przy nietrzymaniu moczu?

Jeżeli zmagamy się z problemem nietrzymania moczu bardzo ważnym jest, aby nie lekceważyć zaleceń lekarza. Jeżeli nie wprowadzimy ich w życie, ryzykujemy zaostrzenie się problemu, co może doprowadzić do konieczności przepisania kolejnych leków i wprowadzenia nowych, bardziej uciążliwych rekomendacji. Jeżeli z kolei chcemy zabezpieczyć się przed ewentualnym pojawieniem się objawów, powinniśmy w pierwszej kolejności zwiększyć swoją aktywność fizyczną, zrewidować dietę pod kątem dostępności wszystkich niezbędnych składników odżywczych, a także ilości cukru czy soli, a także możemy samodzielnie rozpocząć ćwiczenie mięśni miednicy i - w przypadku pań - mięśni kegla.

 

Nietrzymanie moczu to bardzo powszechna dolegliwość, której nie trzeba wstydzić się przed lekarzem. Im szybciej podejmiemy interwencję, tym mniej problem ten będzie nas dotykał na co dzień. Pamiętajmy, aby wziąć pod uwagę zalecenia specjalisty, a także aby korzystać z dopasowanych wkładek i majtek, które ułatwią nam codzienne funkcjonowanie.

 

Artykuł powstał w ramach współpracy z marką TENA

Komentarze