Osobowość unikająca – co warto o niej wiedzieć?

Zaburzenie osobowości unikającej to stan zdrowia psychicznego charakteryzujący się wszechobecnym wzorcem zahamowań społecznych i nadwrażliwością na negatywną ocenę. Osoby z tym zaburzeniem często doświadczają intensywnego lęku przed odrzuceniem, krytyką lub dezaprobatą, co prowadzi do znacznego upośledzenia w obszarach funkcjonowania społecznego, zawodowego i innych. Co warto wiedzieć o zaburzeniu osobowości unikającej?

Jak wygląda dzień pracy opiekuna osoby starszej?

Opiekunka ze swoją podopieczną-seniorką, dwie uśmiechnięte kobiety


Myślisz o wyjeździe do Niemiec jako opiekun osób starszych? Dowiedz się, jakie będziesz mieć obowiązki i jak będzie wyglądał Twój dzień. Pamiętaj, że aby podjąć się takiej pracy musisz być empatyczny, cierpliwy, wyrozumiały i tolerancyjny. Te cechy z pewnością ułatwią Ci opiekę nad seniorem, dając poczucie satysfakcji i spełnienia. 


Typowy dzień opiekuna osoby starszej

 1. Poranna toaleta - niekiedy asystuje się tylko podczas kąpieli, jednak warto wziąć pod uwagę fakt, że pewna część seniorów jedynie leży. W takiej sytuacji trzeba go umyć i ubrać w łóżku. Zdarza się, że osobę starszą odwiedzają także pielęgniarki, podając im leki lub zastrzyki. 
 2. Przygotowanie posiłków - to zadanie niemal zawsze należy do opiekuna. Dochodzi do tego także zrobienie zakupów i posprzątanie - te obowiązki wykonywane są zwykle po śniadaniu. W tym czasie podopieczny może się zrelaksować - oglądać telewizję, czytać książkę czy po prostu odpoczywać. W południe opiekun przygotowuje i podaje obiad. Musi pamiętać, aby posiłki były zdrowe i zbilansowane. 
 3. Drzemka, czas na relaks - po obiedzie podopieczny odpoczywa lub bierze drzemkę. W tym czasie zdarzają się także odwiedziny bliskich. Opiekun ma wtedy chwilę dla siebie. 
 4. Kolacja i wieczorna toaleta - wczesnym wieczorem, około godziny 18/19 opiekun przygotowuje kolację. Następnie wspiera swojego podopiecznego w czynnościach podczas wieczornej toalety. Gdy senior kładzie się spać, opiekun ma czas dla siebie. Może go spożytkować w dowolny przez siebie sposób. Wykonać telefon do rodziny lub odpocząć. Musi jednak pamiętać, że senior może potrzebować pomocy także w nocy. 


Pamiętaj, że osoby starsze potrzebują stałego rytmu dnia. Zaplanuj go wcześniej, aby ułatwić sobie pracę. 


Najważniejsze zadania opiekuna osób starszych

Opiekun musi się liczyć z tym, że jego obowiązki mogą być liczne i zróżnicowane. Najważniejszymi z nich są: 

 • pomoc w czynnościach samoobsługowych;
 • przygotowywanie i podawanie posiłków;
 • podawanie leków;
 • dbanie o dobre samopoczucie seniora
 • sprzątanie mieszkania;
 • robienie prania, prasowanie;
 • pomoc w trakcie poruszania się w domu;
 • jeżeli opiekun ma prawo jazdy, zawożenie seniora w różne miejsca, zależnie od potrzeb;
 • załatwianie spraw na poczcie albo w urzędzie;
 • pomoc w opiece nad zwierzęciem seniora – karmienie, wyprowadzanie;
 • towarzyszenie podopiecznemu w trakcie wizyt lekarskich, rodzinnych spotkań albo krótkich wyjazdów;
 • utrzymywanie kontaktu z rodziną seniora.

W Niemczech zabronione jest wykonywanie przez opiekuna czynności pielęgniarskich - robienie zastrzyków, rozdzielanie leków. Oczywiście do Twoich obowiązków należy podawanie medykamentów, jednak to niemiecka pomoc medyczna lub ktoś z rodziny musi je rozdzielić. Uważasz, że to praca stworzona właśnie z myślą o Tobie? Sprawdź oferty pracy jako opiekunka osoby starszej w Laxocare.  


Planowanie to podstawa

Praca opiekuna w Niemczech bez wątpienia może dać ogromną satysfakcję w zakresie pomocy osobom niesamodzielnym, a czasem trwale niepełnosprawnym. Istnieje błędne przekonanie, że jest ona przeznaczona jedynie dla osób doświadczonych, ze szczególnymi umiejętnościami, jednak wszystko zależy od podejścia, empatii, wrażliwości i cierpliwości. Niezbędnymi cechami są także uczciwość i umiejętność organizacji. Z góry sporządzona lista rzeczy do zrobienia z pewnością pomoże Ci lepiej zaplanować swój czas. 


Typowy dzień opiekunki osób starszych - to warto wiedzieć

Jak już wiesz, opieka nad osobami starszymi to niewątpliwie trudne i wymagające zajęcie. Musisz przygotować się na wykonywanie powtarzalnych czynności, co może wpłynąć na Twoją psychikę. Koniecznym jest, abyś zadbał o własne samopoczucie. Typowy dzień opiekuna osób starszych z reguły rozpoczyna się od podania leków i przygotowania śniadania. W zależności od stanu zdrowia Twojego podopiecznego kolejnym krokiem mogą być wszelkiego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne lub poranna toaleta, która w przypadku seniorów leżących powinna mieć miejsce dwa czy trzy razy dziennie. Poranne godziny warto także wykorzystać na prace porządkowe oraz aktywizację podopiecznego. 

W zależności od pogody możesz zabrać swojego podopiecznego na dłuższy spacer po okolicy, aby zaczerpnąć świeżego powietrza. Niektórzy seniorzy uczęszczają także na zajęcia do klubów seniora - należy go tam oczywiście zaprowadzić. 


Komentarze