Gdy serce bije zbyt szybko - kołatanie serca

Każdy z nas doświadczył chociaż raz w życiu szybszego bicia serca. Czasami jest to reakcja na stresującą sytuację, intensywny wysiłek fizyczny lub nawet zbyt duża ilość kofeiny. Jednak, gdy kołatanie serca staje się częste, długotrwałe lub towarzyszy mu inne niepokojące objawy, może to wymagać uwagi specjalisty - kardiologa.

Jak wygląda dzień pracy opiekuna osoby starszej?

Opiekunka ze swoją podopieczną-seniorką, dwie uśmiechnięte kobiety


Myślisz o wyjeździe do Niemiec jako opiekun osób starszych? Dowiedz się, jakie będziesz mieć obowiązki i jak będzie wyglądał Twój dzień. Pamiętaj, że aby podjąć się takiej pracy musisz być empatyczny, cierpliwy, wyrozumiały i tolerancyjny. Te cechy z pewnością ułatwią Ci opiekę nad seniorem, dając poczucie satysfakcji i spełnienia. 


Typowy dzień opiekuna osoby starszej

 1. Poranna toaleta - niekiedy asystuje się tylko podczas kąpieli, jednak warto wziąć pod uwagę fakt, że pewna część seniorów jedynie leży. W takiej sytuacji trzeba go umyć i ubrać w łóżku. Zdarza się, że osobę starszą odwiedzają także pielęgniarki, podając im leki lub zastrzyki. 
 2. Przygotowanie posiłków - to zadanie niemal zawsze należy do opiekuna. Dochodzi do tego także zrobienie zakupów i posprzątanie - te obowiązki wykonywane są zwykle po śniadaniu. W tym czasie podopieczny może się zrelaksować - oglądać telewizję, czytać książkę czy po prostu odpoczywać. W południe opiekun przygotowuje i podaje obiad. Musi pamiętać, aby posiłki były zdrowe i zbilansowane. 
 3. Drzemka, czas na relaks - po obiedzie podopieczny odpoczywa lub bierze drzemkę. W tym czasie zdarzają się także odwiedziny bliskich. Opiekun ma wtedy chwilę dla siebie. 
 4. Kolacja i wieczorna toaleta - wczesnym wieczorem, około godziny 18/19 opiekun przygotowuje kolację. Następnie wspiera swojego podopiecznego w czynnościach podczas wieczornej toalety. Gdy senior kładzie się spać, opiekun ma czas dla siebie. Może go spożytkować w dowolny przez siebie sposób. Wykonać telefon do rodziny lub odpocząć. Musi jednak pamiętać, że senior może potrzebować pomocy także w nocy. 


Pamiętaj, że osoby starsze potrzebują stałego rytmu dnia. Zaplanuj go wcześniej, aby ułatwić sobie pracę. 


Najważniejsze zadania opiekuna osób starszych

Opiekun musi się liczyć z tym, że jego obowiązki mogą być liczne i zróżnicowane. Najważniejszymi z nich są: 

 • pomoc w czynnościach samoobsługowych;
 • przygotowywanie i podawanie posiłków;
 • podawanie leków;
 • dbanie o dobre samopoczucie seniora
 • sprzątanie mieszkania;
 • robienie prania, prasowanie;
 • pomoc w trakcie poruszania się w domu;
 • jeżeli opiekun ma prawo jazdy, zawożenie seniora w różne miejsca, zależnie od potrzeb;
 • załatwianie spraw na poczcie albo w urzędzie;
 • pomoc w opiece nad zwierzęciem seniora – karmienie, wyprowadzanie;
 • towarzyszenie podopiecznemu w trakcie wizyt lekarskich, rodzinnych spotkań albo krótkich wyjazdów;
 • utrzymywanie kontaktu z rodziną seniora.

W Niemczech zabronione jest wykonywanie przez opiekuna czynności pielęgniarskich - robienie zastrzyków, rozdzielanie leków. Oczywiście do Twoich obowiązków należy podawanie medykamentów, jednak to niemiecka pomoc medyczna lub ktoś z rodziny musi je rozdzielić. Uważasz, że to praca stworzona właśnie z myślą o Tobie? Sprawdź oferty pracy jako opiekunka osoby starszej w Laxocare.  


Planowanie to podstawa

Praca opiekuna w Niemczech bez wątpienia może dać ogromną satysfakcję w zakresie pomocy osobom niesamodzielnym, a czasem trwale niepełnosprawnym. Istnieje błędne przekonanie, że jest ona przeznaczona jedynie dla osób doświadczonych, ze szczególnymi umiejętnościami, jednak wszystko zależy od podejścia, empatii, wrażliwości i cierpliwości. Niezbędnymi cechami są także uczciwość i umiejętność organizacji. Z góry sporządzona lista rzeczy do zrobienia z pewnością pomoże Ci lepiej zaplanować swój czas. 


Typowy dzień opiekunki osób starszych - to warto wiedzieć

Jak już wiesz, opieka nad osobami starszymi to niewątpliwie trudne i wymagające zajęcie. Musisz przygotować się na wykonywanie powtarzalnych czynności, co może wpłynąć na Twoją psychikę. Koniecznym jest, abyś zadbał o własne samopoczucie. Typowy dzień opiekuna osób starszych z reguły rozpoczyna się od podania leków i przygotowania śniadania. W zależności od stanu zdrowia Twojego podopiecznego kolejnym krokiem mogą być wszelkiego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne lub poranna toaleta, która w przypadku seniorów leżących powinna mieć miejsce dwa czy trzy razy dziennie. Poranne godziny warto także wykorzystać na prace porządkowe oraz aktywizację podopiecznego. 

W zależności od pogody możesz zabrać swojego podopiecznego na dłuższy spacer po okolicy, aby zaczerpnąć świeżego powietrza. Niektórzy seniorzy uczęszczają także na zajęcia do klubów seniora - należy go tam oczywiście zaprowadzić. 


Komentarze