Zdrowie z pól, łąk i lasów - brzoza

Dzisiaj święto Bożego Ciała. Przez miasta przeszły procesje, zatrzymując się przy każdym z czterech ołtarzy przystrojonych drzewkami brzozy. Wierni odłamywali gałązki: jedni malutkie, inni - całe wielkie gałęzie. Zawsze jest przy tym trochę zamieszania. Bo ludzie jak to ludzie - nie patrzą: trzeba zdobyć, zapolować i zanieść do domu. Po co ta brzoza? Brzozy w naszej kulturze mają od dawna symboliczne znaczenie. Wierzono, że brzozowe gałązki mają moc uzdrawiania, co w pewnym sensie jest prawdą, bo brzoza działa leczniczo. Miały też ochraniać domostwa przed burzą, gradem, złymi duchami, zapewniać urodzaj. Takie gałązki wkładano za wiszące na ścianach obrazy o treści religijnej ale też przystrajano stajnie i obory. Potem palono razem z palmami z Niedzieli Palmowej. Gałązki wtykano w ziemię na polach, aby dobrze obrodziła. W czerwcu aktywne były czarownice i to właśnie przed ich czarami brzoza miała chronić. Ale też te czarownice latały na brzozowych miotłach! Kiedyś istniała tradycja pośw

Palenie papierosów a efektywność w pracy

Mężczyzna pali papierosa na tle biblioteczki wypełnionej książkami
 Widok pracowników palących papierosy przed firmą źle wpływa na jej prestiż oraz renomę. Tymczasem z roku na rok coraz więcej osób sięga po tę używkę. Coraz trudniej jest zatem stworzyć załogę bez tego nałogu. Każdy pracodawca powinien więc zainwestować w palarnię, która będzie ulokowana w takim miejscu, w którym nie będzie odstraszać przyjeżdżających gości. Pomieszczenie to umożliwi palaczom palenie tytoniu bez narażania na dym tytoniowy pozostałych pracowników.

Palenie papierosów a wydajność pracownika i jego dobre samopoczucie

Nałóg tytoniowy dotyka zarówno pracowników, jak i pracodawców. Palenie papierosów w miejscu pracy jest bardzo powszechnym zjawisko. Nałogowe palenie tytoniu i w związku z tym częste wychodzenie na przerwy przekłada się bezpośrednio na niską efektywność pracownika. A gdy musi on rezygnować z palenia podczas wykonywania zawodowych obowiązków, to wówczas staje się nerwowy oraz rozdrażniony. W celu dobrego samopoczucia wielu pracowników za przyzwoleniem szefa wychodzi na krótkie przerwy. I jest to bardzo dobre rozwiązanie, gdyż w prowadzenie całkowitego zakazu palenia na terenie firmy mogłoby źle wpłynąć zarówno na samopoczucie, jak i wydajność poszczególnych pracowników. Co więcej jest to uznawane za formę dyskryminacji osób palących w pracy.

Tymczasem wydzielenie miejsca na palarnię świadczy o tym, że właściciel firmy wychodzi naprzeciw oczekiwaniom osób palących. A co za tym idzie nie dyskryminuje ich i dba o ich komfortowe samopoczucie.

Nałóg palenia tytoniu a straty pracodawcy

Wielu pracodawców mówi głośno o tym, że zatrudniając osoby palące ponoszą duże straty. Są one spowodowane dodatkowymi przerwami na tak zwanego dymka. Prowadzi to do tego, że praca stoi w miejscu a efektywność pracownika jest bardzo niska.

Gdy pracownik ukradkiem wymyka się na zewnątrz lub kilkakrotnie w ciągu zmiany korzysta z wydzielonej palarni pojawia się problem dotyczący rozliczenia czasu poświęconego tylko i wyłącznie na pracę. Dodatkowe przerwy na palenie papierosów często prowadzą do tego że skrupulatni pracodawcy ostatecznie nie płacą pracownikowi za czas, który poświęcają na palenie papierosów. Na przestrzeni całego miesiąca może uzbierać się nawet kilkadziesiąt godzin. Mając to na uwadze warto rozważyć zerwanie z tym nałogiem. Wpłynie to bowiem bardzo pozytywnie nie tylko na kwestie finansowe, lecz także na stan zdrowia.

Jak skutecznie zwalczyć nałóg nikotynowy?

Gdy palenie przeszkadza w wykonywaniu codziennych obowiązków zawodowych warto podjąć walkę z tym uciążliwym oraz niebezpiecznym nałogiem. Palenie tytoniu jest bardzo groźne dla zdrowia. Jest ono przyczyną wielu poważnych chorób. W walce z tym nałogiem bardzo pomocne są tabletki Recigar, - https://recigar.pl/, które pomagają skutecznie ograniczają głód nikotynowy. Zawierają one w składzie cytyzynę - substancję pochodzenia roślinnego, która działa podobnie do nikotyny. Stymuluje ona wydzielanie się dopaminy i dzięki temu łagodzi objawy głodu nikotynowego. Stosując te tabletki zmniejsza się ochota na palenie, a walka z nałogiem często kończy się sukcesem.


W artykule zamieszczono link sponsora

Komentarze