Zdrowie z pól, łąk i lasów - brzoza

Dzisiaj święto Bożego Ciała. Przez miasta przeszły procesje, zatrzymując się przy każdym z czterech ołtarzy przystrojonych drzewkami brzozy. Wierni odłamywali gałązki: jedni malutkie, inni - całe wielkie gałęzie. Zawsze jest przy tym trochę zamieszania. Bo ludzie jak to ludzie - nie patrzą: trzeba zdobyć, zapolować i zanieść do domu. Po co ta brzoza? Brzozy w naszej kulturze mają od dawna symboliczne znaczenie. Wierzono, że brzozowe gałązki mają moc uzdrawiania, co w pewnym sensie jest prawdą, bo brzoza działa leczniczo. Miały też ochraniać domostwa przed burzą, gradem, złymi duchami, zapewniać urodzaj. Takie gałązki wkładano za wiszące na ścianach obrazy o treści religijnej ale też przystrajano stajnie i obory. Potem palono razem z palmami z Niedzieli Palmowej. Gałązki wtykano w ziemię na polach, aby dobrze obrodziła. W czerwcu aktywne były czarownice i to właśnie przed ich czarami brzoza miała chronić. Ale też te czarownice latały na brzozowych miotłach! Kiedyś istniała tradycja pośw

Odparzenia skóry pod pachami – jak sobie z nimi radzić?

Kobieta z delikatnymi pachami

Odparzenia to potoczne określenie zmian skórnych o charakterze zapalnym o zróżnicowanym stopniu nasilenia i przebiegu. Ich geneza jest wynikiem oddziaływania różnych czynników, nie tylko anatomicznych i fizjologicznych, niekorzystnych z punktu widzenia skóry, a w szczególności – dla nabłonka, będącego zewnętrzną, a zarazem bardzo delikatną warstwą skórną.

Wrażliwe miejsca pod pachami

Pachy są jednym z kilku szczególnie wrażliwych miejsc na mapie ludzkiego ciała. Wynika to z ich silnego unerwienia i ukrwienia. Przebiegają tam też węzły chłonne. Ponadto umiejscowione są w nich gruczoły potowe. Począwszy od okresu dojrzewania, część powierzchni pach jest pokryta włosami, co warunkuje występowanie w skórze, w tym właśnie miejscu mieszków włosowych.

Dodatkowo pachy z racji swojego umiejscowienia sprawiają, że bywają miejscem, w którym gromadzi się wilgoć i pot, możliwe są zatem otarcia wynikające z ruchu kończyn górnych.

W określonych pozycjach ciała stykają się na nich fałdy skórne górnej części ramion, uniemożliwiające naturalny przepływ powietrza, a więc skuteczną i potrzebną organizmowi wentylację. Jakby tego było mało, w genezie powstawania odparzeń pod pachami mogą towarzyszyć inne czynniki niż naturalne, a mianowicie mechaniczne i chemiczne.

Najczęstsze przyczyny powstawania odparzeń pod pachami

Katalog powstawania odparzeń w tym szczególnym miejscu naszego ciała, jakimi są pachy, jest całkiem długi. Z przyczyn pośrednich wymienić można, chociażby brak właściwej diety czy też nawodnienia organizmu, który może powodować pogorszenie jakości, jędrności i odporności skóry.

Innym czynnikiem mogą być alergie skórne, które w wyniku kontaktu z chorobotwórczym alergenem, powodują powstawanie uczuleń. Jeżeli założymy koszulkę upraną w uczulającym nas proszku do prania lub płynie do płukania, to skóra pod pachami najprawdopodobniej zareaguje negatywnie na tego typu bodźce chemiczne.

Najbardziej jednak powszechnymi przyczynami powstawania odparzeń pod pachami są niewłaściwa depilacja pach maszynką do golenia oraz używanie antyperspirantów.

Jeśli chodzi o golenie, to w przypadku, gdy jest ono zbyt częste, robione przy dużym nacisku i pośpiesznie, może przysporzyć wiele problemów skórnych naszym pachom. Jeżeli ponadto robione jest w niehigienicznych, niesterylnych warunkach, na nieoczyszczonej skórze, nie pod bieżącą wodą czy też tępą maszynką, to możemy być pewni podrażnienia skóry. Dodatkowo, gdy golenie pach następuje bezpośrednio przed korzystaniem z miejsc publicznych typu basen, sauna, jacuzzi czy solarium, to również możemy być pewni negatywnych następstw dla naszej skóry.

Niewłaściwe używanie bądź stosowanie niedobranych do naszej skóry antyperspirantów, również jest częstą przyczyną odparzeń. Wynika to z faktu, że tego typu kosmetyki mogą powodować zatykanie się porów skórnych, co zakłóca procesy oddychania skóry pod pachami.

Objawy odparzeń pod pachami

Pierwszymi symptomami odparzeń są zaczerwienienie, pieczenie bądź swędzenie w rejonie pach. Objawy te jednak bywają nieswoiste i mogą im towarzyszyć inne zjawiska skórne, które mogą też prowadzić do rozwoju dalszych schorzeń, typu owrzodzenia czy nadżerki. Jeżeli widzimy zmiany skórne pod pachami, powinniśmy dosyć szybko reagować, aby zatrzymać ich dalszy rozwój. Zwracajmy więc uwagę na różnego rodzaju plamy, pokrzywki, krostki, wypryski, otarcia czy wyschniętą skórę.

Sposoby na zapobieganie odparzeń pod pachami

Po pierwsze, należy prowadzić higieniczny tryb życia, którego podstawowymi elementami jest dbanie o czystość skóry, odpowiednie jej nawilżanie oraz nawadnianie organizmu. W przypadku depilacji pach trzeba to wykonywać odpowiednio delikatnie i w sterylnych warunkach. Każdorazowo po goleniu używajmy kremów nawilżających, które pomogą w szybszej regeneracji naskórka. Jeżeli używamy dezodorantów lub antyperspirantów, to wybierajmy te o możliwie naturalnym składzie.

Skuteczny wyrób medyczny na problemy skórne

Sudocrem należy do przebadanych medykamentów, wykorzystywanych w odparzeniach skórnych, w tym i tych występujących pod pachami. Jego gładka, kremowa i mocno nawilżająca konsystencja zawiera łagodzący tlenek cynku. Działa on kojąco na podrażnienia, otarcia czy wykwity skórne. Ponadto cynk ma silne właściwości regeneracyjne, antyseptyczne i przeciwbakteryjne.

Co istotne i wygodne, Sudocrem dostępny jest bez recepty w opakowaniach o zróżnicowanych pojemnościach – 60 g, 125 g, 250 g oraz 400 g. Można go znaleźć w aptekach, ale i marketach, sklepach drogeryjnych oraz przez Internet.

Komentarze