Osobowość unikająca – co warto o niej wiedzieć?

Zaburzenie osobowości unikającej to stan zdrowia psychicznego charakteryzujący się wszechobecnym wzorcem zahamowań społecznych i nadwrażliwością na negatywną ocenę. Osoby z tym zaburzeniem często doświadczają intensywnego lęku przed odrzuceniem, krytyką lub dezaprobatą, co prowadzi do znacznego upośledzenia w obszarach funkcjonowania społecznego, zawodowego i innych. Co warto wiedzieć o zaburzeniu osobowości unikającej?

Jak usprawnić opiekę nad osobą niepełnosprawną?

Uśmiechnięta opiekunka pochyla się nad podopieczną

Opieka nad osobą niepełnosprawną to olbrzymie wyzwanie. Niezależnie od tego, czy nasz bliski porusza się na wózku inwalidzkim, czy też spędza większość czasu w łóżku, wymaga wsparcia w wykonywaniu wielu (a często większości) czynności dnia codziennego. Odpowiednio dobrane zaopatrzenie medyczne może jednak w znacznym stopniu ułatwić codzienne zajmowanie się chorym. 

Elektryczne łóżko rehabilitacyjne 

W przypadku chorych leżących podstawowym elementem wyposażenia jest specjalistyczne łóżko medyczne. Sprzęt tego typu charakteryzuje możliwość regulacji, która w przypadku najnowszych modeli elektrycznych odbywa się przy użyciu pilota. Szybko, płynnie i w pełni bezpiecznie możemy zmienić ustawienie różnych jego segmentów, w tym kąt nachylenia leża, co ułatwia pionizację pacjenta. 

Zakup łóżka rehabilitacyjnego to podstawowy krok, jaki powinniśmy wykonać rozpoczynając opiekę nad osobą niepełnosprawną w domu – zarówno dla jej, jak i własnego dobra. Konieczność podnoszenia czy zmiany pozycji pacjenta przy użyciu siły własnych rąk to znaczne obciążenie dla kręgosłupa. Opiekunowie bardzo często zmagają się bolesnymi przeciążeniami, zwiększającymi ryzyko powstawania groźnych zwyrodnień. 

Jeśli zajmujemy się osobą obłożnie chorą, koniecznością jest również zakup materaca przeciwodleżynowego. Przydatny może być przy tym odporny na zamoczenie pokrowiec. 

Sprawdź ofertę sklepu internetowego Esklep Brandvital.

Podnośnik pacjenta 

Podnośnik ułatwia transport pacjenta z łóżka na wózek, ale także – w wersji mobilnej – pomiędzy pomieszczeniami. Składa się ze stabilnego wysięgnika i specjalistycznego nosidła, w którym należy umieścić podopiecznego. Do dyspozycji mamy wyposażone w siłowniki oporowe modele manualne i nieco droższe, choć bardziej funkcjonalne urządzenia elektryczne. Te ostatnie obsługiwane są przy użyciu pilota, dzięki czemu podnoszenie i przenoszenie osoby o ograniczonej sprawności fizycznej odbywa się w sposób bezwysiłkowy.   

Poza klasycznymi podnośnikami na rynku dostępne są również podnośniki wannowe przeznaczone dla osób, które nie są w stanie samodzielnie wejść i wyjść z wanny. Pacjent siada na niewielkim krzesełku, a następnie „zjeżdża” do jej wnętrza. Po odbytej kąpieli urządzenie unosi go z powrotem na poziom krawędzi, zatem może wygodnie przenieść się na wózek. 

Schodołaz

W wielu przypadkach dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim schody stanowią barierę nie do pokonania. Dostanie się na wyższe piętro własnego domu, czy opuszczenie bloku lub kamienicy pozbawionych windy wymaga nierzadko angażowania kilku osób, które muszą po prostu znieść naszego podopiecznego.

Schodołaz to bezpieczny transporter pozwalający na sprawne przemieszczanie się po schodach samego pacjenta lub pacjenta wraz z wózkiem. Do dyspozycji mamy modele kroczące i gąsienicowe, przy czym opiekując się osobą niepełnosprawną ruchowo w domu, warto wybrać ten pierwszy z uwagi na bardziej kompaktowe gabaryty i większą poręczność manewrowania.   

W pokonywaniu barier architektonicznych wózkiem pomocne są również podjazdy i rampy, które umożliwiają sprawny dostęp do budynków instytucji publicznych, przychodni lekarskich i wszędzie tam, gdzie przed drzwiami wejściowymi znajdują się stopnie. Szyny podjazdowe wykorzystuje się także do załadunku wózka do samochodu. 

Specjalistyczne łóżko dla osoby niepełnosprawnej

Opieka nad dorosłą osobą niepełnosprawną – co jeszcze może ją ułatwić?  

Dostępnych jest wiele innych akcesoriów i urządzeń medycznych, dzięki którym opieka nad osobną niepełnosprawną ruchowo staje się znacznie mniej wymagająca. Warto wspomnieć chociażby zróżnicowanym asortymencie łazienkowym, m.in.: krześle toaletowym, które dzięki obecności pojemnika sanitarnego może pełnić funkcję mobilnego WC oraz stołkach i taboretach prysznicowych czy nakładkach na wannę, ułatwiających pacjentowi kąpiel. 

Aby dowiedzieć się, w co warto się zaopatrzyć, sprawując opiekę nad osobą niesprawną, warto porozmawiać ze specjalistą w sklepie medycznym. Nie tylko podpowie on, jakie rozwiązania warto wybrać, ale będzie służył radą w kontekście konkretnych parametrów poszczególnych sprzętów. 

Komentarze