Zdrowie z pól, łąk i lasów - brzoza

Dzisiaj święto Bożego Ciała. Przez miasta przeszły procesje, zatrzymując się przy każdym z czterech ołtarzy przystrojonych drzewkami brzozy. Wierni odłamywali gałązki: jedni malutkie, inni - całe wielkie gałęzie. Zawsze jest przy tym trochę zamieszania. Bo ludzie jak to ludzie - nie patrzą: trzeba zdobyć, zapolować i zanieść do domu. Po co ta brzoza? Brzozy w naszej kulturze mają od dawna symboliczne znaczenie. Wierzono, że brzozowe gałązki mają moc uzdrawiania, co w pewnym sensie jest prawdą, bo brzoza działa leczniczo. Miały też ochraniać domostwa przed burzą, gradem, złymi duchami, zapewniać urodzaj. Takie gałązki wkładano za wiszące na ścianach obrazy o treści religijnej ale też przystrajano stajnie i obory. Potem palono razem z palmami z Niedzieli Palmowej. Gałązki wtykano w ziemię na polach, aby dobrze obrodziła. W czerwcu aktywne były czarownice i to właśnie przed ich czarami brzoza miała chronić. Ale też te czarownice latały na brzozowych miotłach! Kiedyś istniała tradycja pośw

Opiekunowie Medyczni zakładają swój związek zawodowy

Członkowie stowarzyszenia Krajowego Centrum Opiekunów Medycznych pragną poinformować grupę zawodową opiekunów medycznych o powstaniu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Opiekunów Medycznych, którego siedziba będzie miała miejsce w Oleśnicy w województwie dolnośląskim. Jest to druga nasz wspólna inicjatywa, o którą zabiegaliśmy już od dawna żeby mogła powstać i działać na rzecz i promocji zawodu opiekuna medycznego.  

W obecnej sytuacji po złożeniu odpowiednich dokumentów w VI wydziale gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego we Wrocławiu, czekamy na decyzję Sądu o pozytywne wydanie nr KRS. 

Zawód opiekuna medycznego wciąż wymaga najwyższej promocji oraz najwyższej jakości w systemie ochrony zdrowia. To nie jest tak, że opiekunowie medyczni czują się źle traktowani i czujemy niedosyt na polu walki z naszymi pracodawcami. Jak każda grupa zawodowa w ochronie zdrowia chce mieć swoją pozycję i podkreślenie wartości w pracy nad pacjentami, którzy wymagają od nas pełnej i rzetelnej opieki, która musi się wciąż rozwijać i udoskonalać. 

Podejmowano już wcześniej, parę lat temu próby utworzenia związków zawodowych dla Opiekunów Medycznych, tylko po drodze wydarzyło się coś takiego, że  nie doszło do zrealizowania danego przedsięwzięcia i nie obarczałbym raczej organizatorów za to. Nie jest to na pewno społeczna porażka. Od 2010 r., w Polsce powstały trzy stowarzyszenia skierowane dla Opiekunów Medycznych (nie będę wymieniał tutaj nazwy organizacji), która każda z nich miała i ma wciąż „złoty środek” podjęcia wszelkich prób, które zespoliłyby wszystkie osoby z tej branży do działań na rzecz zawodu opiekuna medycznego, tyle tylko, że wciąż brakuje solidarności i odpowiedzialności, że to przecież nasz CEL! Wynika to z czego…? Każdy sobie niech odpowie. 

Inicjatywa paru osób, którzy wzięli na siebie odpowiedzialność utworzenia Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Opiekunów Medycznych, swoimi chęciami za bardzo nic nie zrealizują. Oczywiście, można pootwierać kilka okien, zapukać do kilku drzwi, nawiązać relacje z mediami, tylko na jak długo? Czasem reakcja opiekunów medycznych przypomina mi mecz rozgrywany na boisku sportowym, tworzy się pewnego rodzaju walka społeczna, odnoszony jest sukces w postaci strzelonego golu prosto do bramki, ale szybko po zakończonym meczu, emocje coraz bardziej zostają być ostudzone. Na środku boiska pozostają tylko sami „sportowcy” - liderzy, którzy mimo wszystko trenują dalej, aż do kolejnego sukcesu. 

Mimo wszystko nie tracę wiary w pozarządowy świat oraz w wspólne budowanie społecznego dzieła z Opiekunami Medycznymi. Pomaganiem zostałem zarażony, więc nie boję się budować i serdecznie zapraszamy do współpracy opiekunów medycznych. 


Autor: Marcin Staszak

Prezes stowarzyszenia  Krajowego Centrum Opiekunów Medycznych


Kontakt bezpośredni ze stowarzyszeniem Krajowe Centrum Opiekunów Medycznych w sprawie członkostwa ogólnopolskiego Związku Zawodowego Opiekunów Medycznych. 


E-mail: ozzom.biuro@gmail.com 

http://opiekun-medyczny.org/Komentarze