Obszar zainteresowań laryngologa dziecięcego

Obserwuje się, że coraz więcej dzieci ma potrzebę korzystania z leczenia laryngologicznego. Dzieje się to we wszystkich rejonach Polski.

Skuteczny krem na odleżyny

Lekarz trzyma leżącą pacjentkę za rękę. Pacjentka się uśmiecha

 Na co dzień wiele osób marzy o tym, aby móc trochę dłużej wylegiwać się w łóżku. To, co wydaje nam się przyjemne, dla osób przewlekle i ciężko chorych jest prawdziwym koszmarem. Zbyt długi nacisk na naczynia tętnicze i żylne prowadzi bowiem do martwicy tkanek, które popularnie nazywa się odleżynami. Te otwarte rany są bardzo bolesne i trudne do leczenia, dlatego lepiej postawić na zapobieganie ich powstawaniu. A pomóc może w tym odpowiedni krem.

Jak powstają odleżyny?

Odleżyna powstaje na skutek długotrwałego ucisku na tkanki, co skutkuje ich niedotlenieniem i powstawaniem zmian martwiczych. Odleżyny pojawiają się zawsze w miejscach, gdzie części kostne stykają się z podłożem. Mają one różny stopień, mogą dotyczyć jedynie naskórka, jak i tkanki podskórnej, mięśni, a nawet kości. Czasem wystarczą 2-3 godziny w jednej pozycji, aby zaobserwować odleżyny. Osoby zdrowe czują dyskomfort w trakcie snu lub odpoczynku w związku z czym zmieniają pozycję. Nieprzyjemne odczucia są również udziałem osób chorych i unieruchomionych, które jednak nie są w stanie zmienić ułożenia swojego ciała. Dlatego osoby opiekujące się chorym powinny regularnie zmieniać jej pozycję. To nie jedyny sposób na profilaktykę.

Jak zapobiegać odleżynom?

Zapobieganie odleżynom polega na częstej zmianie pozycji chorego, można jednak zrobić o wiele więcej. Warto zadbać o to, aby pacjent leżał na specjalnym materacu przeciwodleżynowym, który dzięki specjalnej strukturze stymuluje tkanki chorego i chroni je przed zbytnim uciskiem. Ważna jest również zdrowa dieta (bogata szczególnie w cynk i krzem oraz witaminę C, A i E, które wspierają proces regeneracji tkanek) oraz odpowiedni stopień nawodnienia organizmu. Jednocześnie należy zadbać o normalizację masy ciała. Przyjmuje się, że osoba leżąca potrzebuje 30 - 35 kcal na 1 kg masy ciała. Oprócz tego należy na bieżąco monitorować stan skóry, a także nakładać na nią krem, który będzie miał działanie łagodzące i regenerujące skórę. 

Po jaki krem warto sięgnąć?

Krem na odleżyny, po który warto sięgnąć to Sudocrem. Jest to produkt nawilżający, chroniący i regenerujący skórę. Często reklamowy jest jako środek na pieluszkowe zapalenie skóry, ale ma on dużo szersze zastosowanie. To, że można stosować go profilaktycznie na odparzenia, jest jednak dużym plusem. Osoby chorujące i unieruchomione na ogół mają także zakładane pieluchy, które narażają ich skórę w okolicach intymnych na podrażnienia. Sudocrem będzie więc działał dwutorowo. Z wielu powodów sprawdzi się stricte jako krem na odleżyny. Zawiera on w swoim składzie alkohol benzylowy, który ma działanie znieczulające i dezynfekujące. Ważnym składnikiem maści jest tlenek cynku, który łagodzi stany zapalne i pomaga skórze w szybszej regeneracji w razie powstałych uszkodzeń. Ma także działanie antyseptyczne. Z kolei zawarta w maści lanolina ma działanie nawilżające i łagodzące – poznaj nasze produkty na: https://sudocrempolska.pl/

Jak stosować Sudocrem na odleżyny?

Stosowanie kremu jest bardzo proste, należy jednak bezwzględnie zadbać o higienę i umyć ręce przed aplikacją maści. Krem należy nakładać w niewielkich ilościach, gdyż jest bardzo wydajny. Najlepiej robić to delikatnymi i okrężnymi ruchami, dzięki czemu na powierzchni naskórka powstanie przezroczysta warstwa. Należy ją pozostawić aż do wchłonięcia. Białe plamy świadczą o nadmiarze kremu, który najlepiej usunąć chusteczką. Krem można nakładać tak często, jak to tylko potrzebne, zarówno w przypadku odleżyn, jak i odparzeń.

Osoby unieruchomione są narażone na ogrom cierpienia. Jednym ze skutków ubocznych tej sytuacji mogą być odleżyny. Choć medycyna jest zaawansowana, ich leczenie trwa długo, a sam pacjent odczuwa duży dyskomfort. Dlatego lepiej jest postawić na zapobieganie niż leczenie. Niektóre odleżyny we wczesnej fazie mogą także się zagoić, o ile ucisk zostanie przerwany poprzez zmianę pozycji, a skóra potraktowana regenerującym kremem. Warto mieć także na uwadze takie kwestie jak dieta, stopień nawodnienia i waga chorego oraz materac, na którym leży i temperaturę otoczenia. Więcej informacji znajdziesz na: https://sudocrempolska.pl/sudocrem-na-odparzenia/

Komentarze