Mobbing - czym jest i jak się przed nim bronić

Mobbing to jeden z ważniejszych problemów społecznych współczesnego świata. Może dotknąć każdego człowieka, niezależnie od wykształcenia, pochodzenia, umiejętności, inteligencji, światopoglądu czy religii. Występuje w wielu miejscach: w szkołach różnego szczebla, zakładach pracy, począwszy od małych, prywatnych, a skończywszy na wielkich korporacjach, przedsiębiorstwach, w instytucjach, organizacjach – wszędzie tam, gdzie ludzie przebywają ze sobą przez pewien czas. Z różnych przyczyn dochodzi do  nękania przez osobę (lub grupę osób) drugiego człowieka (lub grupę ludzi). Nękanie to uderza w fundamentalne wartości konstytucyjne,  przede wszystkim w  nienaruszalną godność człowieka. Ze względu na pewną niejasność, czy określenie mobbingu ma zastosowanie tylko do stosunków w miejscach zatrudnienia, czy też odnosi się do stosunków w różnych grupach społecznych, skupiłam się na aspekcie występowania mobbingu zakładach pracy.

Forsycja - zdrowy zwiastun wiosny

forsycja

Forsycja zakwita jako jedna z pierwszych wiosennych roślin – a może po prostu tak bardzo ją widać, gdy już zakwitnie? Nie sposób nie zauważyć jej żółtych kwiatów! Często wokół jeszcze szaro - buro, a tu nagle pojawia się taki słoneczny krzew!

Z czym kojarzy się taki żółty kolor? Mnie z witaminą C. Była to zawsze pierwsza tabletka, w takiej żółtej otoczce którą łykało się gdy zaczynało „coś łapać”. I właściwie dobrze się kojarzy. Bo forsycja zawiera sporo witaminy C. Dlatego najlepiej spożywać kwiaty forsycji na surowo – np. dodawać do sałatek. W wysokiej temperaturze, gdy np. robimy herbatę – witamina C ginie.

Ale to nie witamina C jest najważniejszym składnikiem, dla którego tak cenię forsycję.  Tym składnikiem jest rutyna. Jest to organiczny związek chemiczny z grupy glikozydów flawonoidowych. Poprawia elastyczność naczyń krwionośnych, ma działanie przeciwutleniające i zapobiega powstawaniu wolnych rodników. 

Kwiaty forsycji zawierają także inne cenne składniki, takie jak np:

  • saponiny trójterpenowe  - o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwwirusowym, antygrzybicznym, wykrztuśnym
  • kwercetyny - wykazują działanie przeciwalergiczne i przeciwzapalne
  • kwasy fenolowe - działają przeciwutleniająco,
  • antocyjany stosowane są w profilaktyce różnych chorób.

Forsycja polecana jest przy: żylakach, hemoroidach, pajączkach, obrzękach, zaburzeniach krążenia. Także przy przeziębieniach, grypie, jaskrze, nadciśnieniu, cukrzycy (obniża poziom glukozy we krwi), alergiach.

forsycja

Napar z kwiatów forsycji wg dr Różańskiego:

10-15 g kwiatów świeżych lub suchych zwilżyć spirytusem, po czym zalać 2 szklankami wrzącej wody; odstawić pod przykryciem na 40 minut, przecedzić. Wypić w ciągu dnia małymi porcjami. 

https://instytutarete.pl/poczytaj/cialo/na-zdrowie/uzdrawiajace-rosliny/713-czas-na-forsycje.html

Takim naparem można też przemywać oczy przy zapaleniu spojówek lub płukać gardło.

Forsycja wykorzystywana jest także w kosmetyce. Powoduje opóźnianie procesu starzenia skóry.

Niestety, kwiatami forsycji możemy cieszyć się tylko prze krótki czas, dlatego warto je nazbierać i ususzyć. Suszone nie tracą swoich właściwości. Tylko pamiętajmy, żeby suszyć je w ciemnym i przewiewnym miejscu, w temperaturze pokojowej i najlepiej przechowywać także w miejscu, gdzie nie dochodzi światło. 

W ziołolecznictwie wykorzystuje się oprócz kwiatów także części zdrewniałe krzewy, które zawierają syringinę, która ma pozytywny wpływ na choroby wątroby (marskość, zapalenie), nerki, łuszczycę oraz posiada właściwości przeciwnowotworowe.


Komentarze