Jabłka - owocowe skarby

Spotkaliście się z powiedzeniem, że wystarczy jeść jedno jabłko dziennie, a uniknie się wizyty u lekarza? Może nie należy tego rozumieć tak dosłownie, ale w każdym takim powiedzeniu jest trochę prawdy. A to – ma nam zasygnalizować, że jabłka, te kuszące owoce o soczystym miąższu i chrupiącej skórce, to nie tylko przysmak, ale także prawdziwe źródło zdrowia. Od dawna cieszą się popularnością na całym świecie, a ich korzyści zdrowotne są niezaprzeczalne.  Jabłkowa historia i parę ciekawostek Pewnie wypadałoby zacząć od historii Adama i Ewy, ale nie mamy żadnych dowodów, że to było jabłko, chyba wyżej w rankingu rajskich owoców plasuje się granat.  Gdy myślimy o jabłkach, mamy wrażenie, że one są od zawsze. A nie są! W Polsce historia ich uprawy to zaledwie ok. 1000 lat. Niby dużo, ale wziąwszy pod uwagę, że na terenach obecnej Turcji najstarsze dowody na dziko rosnące jabłonie pochodzą sprzed 8500 lat, to ten tysiąc – to nie tak wiele. Uprawiać jabłonie rozpoczęto nieco później (jakieś 2

Forsycja - zdrowy zwiastun wiosny

forsycja

Forsycja zakwita jako jedna z pierwszych wiosennych roślin – a może po prostu tak bardzo ją widać, gdy już zakwitnie? Nie sposób nie zauważyć jej żółtych kwiatów! Często wokół jeszcze szaro - buro, a tu nagle pojawia się taki słoneczny krzew!

Z czym kojarzy się taki żółty kolor? Mnie z witaminą C. Była to zawsze pierwsza tabletka, w takiej żółtej otoczce którą łykało się gdy zaczynało „coś łapać”. I właściwie dobrze się kojarzy. Bo forsycja zawiera sporo witaminy C. Dlatego najlepiej spożywać kwiaty forsycji na surowo – np. dodawać do sałatek. W wysokiej temperaturze, gdy np. robimy herbatę – witamina C ginie.

Ale to nie witamina C jest najważniejszym składnikiem, dla którego tak cenię forsycję.  Tym składnikiem jest rutyna. Jest to organiczny związek chemiczny z grupy glikozydów flawonoidowych. Poprawia elastyczność naczyń krwionośnych, ma działanie przeciwutleniające i zapobiega powstawaniu wolnych rodników. 

Kwiaty forsycji zawierają także inne cenne składniki, takie jak np:

  • saponiny trójterpenowe  - o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwwirusowym, antygrzybicznym, wykrztuśnym
  • kwercetyny - wykazują działanie przeciwalergiczne i przeciwzapalne
  • kwasy fenolowe - działają przeciwutleniająco,
  • antocyjany stosowane są w profilaktyce różnych chorób.

Forsycja polecana jest przy: żylakach, hemoroidach, pajączkach, obrzękach, zaburzeniach krążenia. Także przy przeziębieniach, grypie, jaskrze, nadciśnieniu, cukrzycy (obniża poziom glukozy we krwi), alergiach.

forsycja

Napar z kwiatów forsycji wg dr Różańskiego:

10-15 g kwiatów świeżych lub suchych zwilżyć spirytusem, po czym zalać 2 szklankami wrzącej wody; odstawić pod przykryciem na 40 minut, przecedzić. Wypić w ciągu dnia małymi porcjami. 

https://instytutarete.pl/poczytaj/cialo/na-zdrowie/uzdrawiajace-rosliny/713-czas-na-forsycje.html

Takim naparem można też przemywać oczy przy zapaleniu spojówek lub płukać gardło.

Forsycja wykorzystywana jest także w kosmetyce. Powoduje opóźnianie procesu starzenia skóry.

Niestety, kwiatami forsycji możemy cieszyć się tylko prze krótki czas, dlatego warto je nazbierać i ususzyć. Suszone nie tracą swoich właściwości. Tylko pamiętajmy, żeby suszyć je w ciemnym i przewiewnym miejscu, w temperaturze pokojowej i najlepiej przechowywać także w miejscu, gdzie nie dochodzi światło. 

W ziołolecznictwie wykorzystuje się oprócz kwiatów także części zdrewniałe krzewy, które zawierają syringinę, która ma pozytywny wpływ na choroby wątroby (marskość, zapalenie), nerki, łuszczycę oraz posiada właściwości przeciwnowotworowe.


Komentarze