Obszar zainteresowań laryngologa dziecięcego

Obserwuje się, że coraz więcej dzieci ma potrzebę korzystania z leczenia laryngologicznego. Dzieje się to we wszystkich rejonach Polski.

Najważniejsze aspekty zachowania higieny u opiekunów osób obłożnie chorych

opiekun myje ręce

Gdy rok temu pojawił się covid-19 i zastanawiano się, jak zapobiegać zachorowaniom - jednym z pierwszych zaleceń było częste mycie rąk. Nie mogłam się wtedy nadziwić – jak to jest, że ludziom trzeba przypominać o takich czynnościach? Trzeba - nawet osobom, dla których pewne czynności higieniczne powinny być codziennym nawykiem. Mam na myśli opiekunów osób obłożnie chorych, niesamodzielnych w różnego rodzaju placówkach, domach opieki społecznej, hospicjach i innych obiektach opieki długoterminowej.

Po co o tym przypominać? Ponieważ szkodliwe drobnoustroje najczęściej przenoszą się na rękach osób zajmujących się opieką Zakażenia szpitalne stanowią ciągle ogromny problem, a wydawałoby się, że współcześnie nie powinny się już zdarzać, przy umiejętnym stosowaniu nowoczesnych środków ochrony oraz wiedzy, jaką mamy na temat higieny.

Osoby zajmujące się opieką – formalną czy nieformalną – popełniają niekiedy podstawowe błędy:
 • nie myją odpowiednio często i we właściwy sposób rąk
 • nie zabezpieczają i nie zmieniają odzieży roboczej
 • zbyt rzadko zmieniają rękawiczki ochronne
 • nie stosują środków dezynfekcyjnych lub robią to w nieprawidłowy sposób

Opiekunów zawsze goni czas, obciążeni są nadmiarem pracy, a często jest ich zbyt mało w danej placówce. Jednakże nie da się pominąć pewnych czynności, bo chociaż zabierają cenne sekundy – to przez zaniedbanie ich można stracić o wiele więcej: zaszkodzić komuś lub sobie.

Główną i najczęstszą czynnością powinno być mycie rąk, ponieważ to na dłoniach przenosi się 80% infekcji.

​Higieniczne mycie rąk

polega na naniesieniu mydła na zwilżone dłonie, mycie techniką Ayliffe, opłukanie i osuszenie jednorazowym ręcznikiem. Po tych czynnościach stosuje się środek antyseptyczny w ilości zalecanej przez producenta.

Celem higienicznego mycia rąk jest usunięcie przejściowej flory bakteryjnej oraz chemiczne odkażanie rąk.

Stosujemy je:
 • przed założeniem i po zdjęciu jednorazowych rękawiczek,
 • przed wykonaniem wszelkich procedur medycznych i zabiegów higienicznych i pielęgnacyjnych przy pacjentach i podopiecznych.
 • po kontakcie z materiałem zakaźnym i skażonym,
 • przed i po pracy na stanowisku pracy.

Produkty potrzebne do zachowania higieny rąk powinny znajdować się w wystarczającej ilości nie tylko w łazienkach, ale też w strefie opieki nad podopiecznym. Najlepiej aby były to dozowniki uruchamiane bez użycia rąk, czyli z czujnikiem lub tzw. dozowniki łokciowe, napełniane dzięki zastosowaniu wymiennych wkładów.

Istotną sprawą są też preparaty używane do dezynfekcji, którą przecież stosuje się wielokrotnie w ciągu dnia. Powinny być bezpieczne dla skóry, a najlepiej, gdy w placówce znajdują się ich dwa rodzaje – w razie wystąpienia nadwrażliwości na jeden z nich.

Skóra rąk opiekunów narażona na częste mycie i dezynfekcję bywa przesuszona, podrażniona. Zdrowe i zadbane dłonie to nie tylko kwestia wyglądu, ale i zdrowia. Na zniszczonej skórze występuje większa kolonizacja drobnoustrojów, a opiekunowie często narażeni są na różnego rodzaju choroby skórne. Dlatego warto mieć pod ręką odpowiednie środki zabezpieczające i pomagające w regeneracji skóry. Duży wybór wszelkiego rodzaju środków – wszystkiego, co potrzebne opiekunom, można znaleźć na stronie: https://www.dezynfekcja24.com.

​Rękawiczki ochronne – prawidłowe używanie


Równie dostępne w wystarczających ilościach powinny być rękawiczki ochronne. Tutaj również mamy duży wybór – każdy pracownik powinien móc znaleźć coś dla siebie. Jak wiadomo, rękawice jednorazowe różnią się materiałem z którego są wykonane oraz poziomem zabezpieczenia przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Powinny być też wygodne, w odpowiednim rozmiarze, aby nie były przeszkodą podczas pracy oraz dobrze byłoby, gdyby miały wewnątrz warstwę substancji pielęgnującej skórę dłoni.

Z rękawiczkami także należy właściwie postępować, czyli:
 • pamiętać, że są one jednorazowego użytku wymieniać po każdym zastosowaniu
 • wyrzucać je do odpowiedniego pojemnika na odpady medyczne
 • po zdjęciu rękawiczek, a także w sytuacji, gdy rękawiczka się rozerwie lub zsunie – od razu umyć i zdezynfekować ręce
 • nie nosić ich w kieszeniach
 • rękawiczki zmieniamy po zakończeniu pracy z pacjentem, ale też gdy w pielęgnacji zmieniamy okolicę ciała podopiecznego

Higieniczne mycie rąk i stosowanie odpowiednich rękawiczek ochronnych – to podstawowe zasady higieny osób zajmujący się chorymi.

​Czym jest plan higieny?

Plan higieny dla DPS, hospicjum i innych placówek opieki długoterminowej opisuje środki zapewniające higienę, zgodne z obecnymi wymogami sanitarnymi, stosowane w danej placówce oraz sposób ich stosowania.

Warto się z nim zapoznać, aby wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne strefy sanitarne oraz znać wymagania dotyczące mycia i dezynfekcji na danym obszarze.

Zapobiega to błędom, jakim jest stosowanie nieodpowiednich środków do danej powierzchni, a przez to ogranicza rozprzestrzenianie się drobnoustrojów. Wydaje nam się często, że wystarczy spryskać powierzchnię tym, co mamy pod ręką, byle z alkoholem, aby zachować ją w czystą i sterylną. Nie jest tak, ponieważ przedmioty wykonane są z różnych materiałów i dzielą się na wrażliwe lub odporne na działanie alkoholu. Preparaty dezynfekujące dobierane są w zależności od typu powierzchni.

Skażenie rąk może wystąpić nie tylko podczas bezpośredniej pracy z pacjentem, ale przez dotknięcie zanieczyszczonej powierzchni.

Nie można też dopuścić do sytuacji, gdy osoba sprawująca opiekę nie będzie wiedziała co zrobić z narzędziami użytymi przy podopiecznym – choćby przy obcinaniu paznokci, goleniu, czy nawet pomiarze temperatury.

To w głównej mierze od personelu zależy, czy drobnoustroje chorobotwórcze będą się rozprzestrzeniać – nie tylko wewnątrz placówki, ale i na zewnątrz wynoszone na rękach i odzieży, czy też ryzyko z nimi związane zdusimy w zarodku poprzez odpowiednie procedury. Trzeba mieć tego świadomość i przestrzegać – pomimo braku czasu i niedoborów kadrowych higieny własnej, jak i otoczenia. Ustrzeżemy przez to pacjentów i podopiecznych, siebie, ale też swoich bliskich przed poważnymi chorobami.

Komentarze