Analiza pierwiastkowa włosa - co warto wiedzieć?

Badanie pierwiastkowe włosa jest reklamowane jako niezawodna metoda identyfikacji różnych chorób, niedoborów, nadmiarów pierwiastków oraz zatrucia metalami ciężkimi lub ksenobiotykami. Twierdzi się, że po przeprowadzeniu takiej analizy możliwe jest dostosowanie odpowiednich suplementów i innych często alternatywnych metod leczenia, które prowadzą do uzdrowienia pacjenta. Warto zatem bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu oraz związanych z nim kontrowersjom.

Najważniejsze aspekty zachowania higieny u opiekunów osób obłożnie chorych

opiekun myje ręce

Gdy rok temu pojawił się covid-19 i zastanawiano się, jak zapobiegać zachorowaniom - jednym z pierwszych zaleceń było częste mycie rąk. Nie mogłam się wtedy nadziwić – jak to jest, że ludziom trzeba przypominać o takich czynnościach? Trzeba - nawet osobom, dla których pewne czynności higieniczne powinny być codziennym nawykiem. Mam na myśli opiekunów osób obłożnie chorych, niesamodzielnych w różnego rodzaju placówkach, domach opieki społecznej, hospicjach i innych obiektach opieki długoterminowej.

Po co o tym przypominać? Ponieważ szkodliwe drobnoustroje najczęściej przenoszą się na rękach osób zajmujących się opieką Zakażenia szpitalne stanowią ciągle ogromny problem, a wydawałoby się, że współcześnie nie powinny się już zdarzać, przy umiejętnym stosowaniu nowoczesnych środków ochrony oraz wiedzy, jaką mamy na temat higieny.

Osoby zajmujące się opieką – formalną czy nieformalną – popełniają niekiedy podstawowe błędy:
 • nie myją odpowiednio często i we właściwy sposób rąk
 • nie zabezpieczają i nie zmieniają odzieży roboczej
 • zbyt rzadko zmieniają rękawiczki ochronne
 • nie stosują środków dezynfekcyjnych lub robią to w nieprawidłowy sposób

Opiekunów zawsze goni czas, obciążeni są nadmiarem pracy, a często jest ich zbyt mało w danej placówce. Jednakże nie da się pominąć pewnych czynności, bo chociaż zabierają cenne sekundy – to przez zaniedbanie ich można stracić o wiele więcej: zaszkodzić komuś lub sobie.

Główną i najczęstszą czynnością powinno być mycie rąk, ponieważ to na dłoniach przenosi się 80% infekcji.

​Higieniczne mycie rąk

polega na naniesieniu mydła na zwilżone dłonie, mycie techniką Ayliffe, opłukanie i osuszenie jednorazowym ręcznikiem. Po tych czynnościach stosuje się środek antyseptyczny w ilości zalecanej przez producenta.

Celem higienicznego mycia rąk jest usunięcie przejściowej flory bakteryjnej oraz chemiczne odkażanie rąk.

Stosujemy je:
 • przed założeniem i po zdjęciu jednorazowych rękawiczek,
 • przed wykonaniem wszelkich procedur medycznych i zabiegów higienicznych i pielęgnacyjnych przy pacjentach i podopiecznych.
 • po kontakcie z materiałem zakaźnym i skażonym,
 • przed i po pracy na stanowisku pracy.

Produkty potrzebne do zachowania higieny rąk powinny znajdować się w wystarczającej ilości nie tylko w łazienkach, ale też w strefie opieki nad podopiecznym. Najlepiej aby były to dozowniki uruchamiane bez użycia rąk, czyli z czujnikiem lub tzw. dozowniki łokciowe, napełniane dzięki zastosowaniu wymiennych wkładów.

Istotną sprawą są też preparaty używane do dezynfekcji, którą przecież stosuje się wielokrotnie w ciągu dnia. Powinny być bezpieczne dla skóry, a najlepiej, gdy w placówce znajdują się ich dwa rodzaje – w razie wystąpienia nadwrażliwości na jeden z nich.

Skóra rąk opiekunów narażona na częste mycie i dezynfekcję bywa przesuszona, podrażniona. Zdrowe i zadbane dłonie to nie tylko kwestia wyglądu, ale i zdrowia. Na zniszczonej skórze występuje większa kolonizacja drobnoustrojów, a opiekunowie często narażeni są na różnego rodzaju choroby skórne. Dlatego warto mieć pod ręką odpowiednie środki zabezpieczające i pomagające w regeneracji skóry. Duży wybór wszelkiego rodzaju środków – wszystkiego, co potrzebne opiekunom, można znaleźć na stronie: https://www.dezynfekcja24.com.

​Rękawiczki ochronne – prawidłowe używanie


Równie dostępne w wystarczających ilościach powinny być rękawiczki ochronne. Tutaj również mamy duży wybór – każdy pracownik powinien móc znaleźć coś dla siebie. Jak wiadomo, rękawice jednorazowe różnią się materiałem z którego są wykonane oraz poziomem zabezpieczenia przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Powinny być też wygodne, w odpowiednim rozmiarze, aby nie były przeszkodą podczas pracy oraz dobrze byłoby, gdyby miały wewnątrz warstwę substancji pielęgnującej skórę dłoni.

Z rękawiczkami także należy właściwie postępować, czyli:
 • pamiętać, że są one jednorazowego użytku wymieniać po każdym zastosowaniu
 • wyrzucać je do odpowiedniego pojemnika na odpady medyczne
 • po zdjęciu rękawiczek, a także w sytuacji, gdy rękawiczka się rozerwie lub zsunie – od razu umyć i zdezynfekować ręce
 • nie nosić ich w kieszeniach
 • rękawiczki zmieniamy po zakończeniu pracy z pacjentem, ale też gdy w pielęgnacji zmieniamy okolicę ciała podopiecznego

Higieniczne mycie rąk i stosowanie odpowiednich rękawiczek ochronnych – to podstawowe zasady higieny osób zajmujący się chorymi.

​Czym jest plan higieny?

Plan higieny dla DPS, hospicjum i innych placówek opieki długoterminowej opisuje środki zapewniające higienę, zgodne z obecnymi wymogami sanitarnymi, stosowane w danej placówce oraz sposób ich stosowania.

Warto się z nim zapoznać, aby wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne strefy sanitarne oraz znać wymagania dotyczące mycia i dezynfekcji na danym obszarze.

Zapobiega to błędom, jakim jest stosowanie nieodpowiednich środków do danej powierzchni, a przez to ogranicza rozprzestrzenianie się drobnoustrojów. Wydaje nam się często, że wystarczy spryskać powierzchnię tym, co mamy pod ręką, byle z alkoholem, aby zachować ją w czystą i sterylną. Nie jest tak, ponieważ przedmioty wykonane są z różnych materiałów i dzielą się na wrażliwe lub odporne na działanie alkoholu. Preparaty dezynfekujące dobierane są w zależności od typu powierzchni.

Skażenie rąk może wystąpić nie tylko podczas bezpośredniej pracy z pacjentem, ale przez dotknięcie zanieczyszczonej powierzchni.

Nie można też dopuścić do sytuacji, gdy osoba sprawująca opiekę nie będzie wiedziała co zrobić z narzędziami użytymi przy podopiecznym – choćby przy obcinaniu paznokci, goleniu, czy nawet pomiarze temperatury.

To w głównej mierze od personelu zależy, czy drobnoustroje chorobotwórcze będą się rozprzestrzeniać – nie tylko wewnątrz placówki, ale i na zewnątrz wynoszone na rękach i odzieży, czy też ryzyko z nimi związane zdusimy w zarodku poprzez odpowiednie procedury. Trzeba mieć tego świadomość i przestrzegać – pomimo braku czasu i niedoborów kadrowych higieny własnej, jak i otoczenia. Ustrzeżemy przez to pacjentów i podopiecznych, siebie, ale też swoich bliskich przed poważnymi chorobami.

Komentarze