Tradycja święcenia bukietów z ziół w święto Matki Boskiej Zielnej

Bukiecik z kłosów zbóż, ziół, kwiatów, owoców przynoszony do kościoła w celu poświęcenia dnia 15 sierpnia. Jaką historię ma ten zwyczaj? I dlaczego święto Wniebowzięcia Matki Boskiej znamy jako święto Matki Boskiej Zielnej? W sierpniu każdy kwiat woła – zanieś mnie do kościoła Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny obchodzone jest od 1950 r. kiedy to papież Pius XII ogłosił dogmat  wiary katolickiej, który mówi że Matka Jezusa Chrystusa, Maryja wraz z ciałem została wzięta do nieba. Jednak kult wniebowzięcia Maryi datuje się już na V wiek n.e. Święto to nazywane jest także świętem Matki Boskiej Zielnej. Najprawdopodobniej wzięło się to z legendy głoszącej, że po otwarciu grobu Maryi nie było w nim jej ciała, a jedynie kwiaty. Już od X wieku istnieje zwyczaj  święcenia ziół, owoców, zbóż i innych roślin, których o tej porze roku jest największa obfitość. Ludzie czuli sytość, wiedzieli, że dzięki plonom przetrwają kolejny rok, chcieli wyrazić swoją wdzięczność i radość. Do dzisiaj

Masaż relaksacyjny - wszystko co trzeba o nim wiedzieć

masaż relaksacyjny

Choć kiedyś powszechne było przekonanie, że masaż dotyczy wyłącznie osób zmagających się z problemami zdrowotnymi i stosuje się go jedynie w celach rehabilitacyjnych, teraz stanowisko to jest już zdecydowanie nieaktualne. Coraz więcej osób korzysta z różnorodnych form masażu, których szeroka oferta jest obecnie dostępna na rynku.

Masaż może stanowić formę odreagowania i służyć jako swoisty relaks zapewniający odstresowanie. Powszechna dostępność sprawia, że część osób postanawia spróbować raz, a później kontynuuje zabiegi zadowolona z osiąganych efektów (np. w SPA, salonach piękności czy gabinetach fizjoterapeutów).


Czym jest masaż relaksacyjny?


Masaż relaksacyjny to pewna odmiana masażu klasycznego. Charakterystyczne jest to, że podczas masażu tego rodzaju, masażysta lub fizjoterapeuta używa o wiele mniejszej siły. Jego ruchy powinny być przy tym delikatne, spokojne, miękkie i powolne. Przede wszystkim chodzi o rozcieranie i ugniatanie skóry. Sesja masażu relaksacyjnego trwa maksymalnie godzinę, a dzięki delikatności jego ruchów, można poddawać się mu nawet codziennie.


W jakich sytuacjach warto zdecydować się na masaż relaksacyjny?


Masaż relaksacyjny polecany jest szczególnie osobom, które walczą z długotrwałym stresem. Warto zdecydować się również na niego, kiedy osoba doświadcza swoistego rodzaju nadpobudliwość nerwową czy uczucie napięcia mięśniowego. Masaż relaksacyjny

może być skuteczny także przy chronicznym zmęczeniu i braku energii. Warto zastanowić się nad nim i w przypadku problemów ze snem - bezsennością. Nie można oczywiście zapominać o dobrym działaniu masażu przy bólach karku, barków czy pleców. Pozwoli on wtedy rozładować i zminimalizować odczuwany ból.

Masaż relaksacyjny skierowany jest tak naprawdę do wszystkich. Nawet do osób, którym zupełnie nic nie dolega. Może być stosowany również u kobiet w ciąży (jeśli występuje brak przeciwskazań ze strony ginekologa).
 

Jakie są najpopularniejsze rodzaju masażu relaksacyjnego?


  • Masaż stemplami ziołowymi - w stosowanych podczas masażu stemplach znajduje się mieszanka ziół, które uciska się w konkretnych punktach na ciele zwiększając nacisk wraz ze stygnięciem stempli. Pozwala to odciążyć obolałe mięśnie i zmniejszyć zmęczenie.
  • Masaż klasyczny - może być przeprowadzony w wybranych partiach ciała lub na całym ciele. Jego głównym zadaniem jest poprawa krążenia obwodowego, a masaż pozbawiony jest silnego nacisku i nagłych ruchów.
  • Masaż czekoladowy - wykorzystuje się w nim olejek czekoladowy do masażu, jak i czekoladowy krem. Podczas masażu zwiększają one produkcje endorfin i dobrze oddziałują na strukturę skóry i organizm.
  • Masaż dla kobiet ciężarnych - masaż relaksacyjny w tym wydaniu skupiony jest przede wszystkim na odcinku szyjnym i lędźwiowo-krzyżowym, co ma na celu zrelaksować obolałe mięśnie i odciążyć je.
  • Masaż aromaterapeutyczny - główną rolę odgrywają tu różnego rodzaju olejki eteryczne dobrane indywidualnie pod preferencje danej osoby. Olejki te mają zbawienne znaczenie zarówno dla naszej skóry, jak i roli zapachu.
  • Masaż gorącymi kamieniami - podczas masażu, kamienie układa się zgodnie z teorią czakr, następnie przesuwając je. Masaż ten posiada silne właściwości odprężające i łagodzi nerwy.


Jakie efekty daje masaż relaksacyjny?


Podsumowując, poza uczuciem relaksu i odprężenia, masaż relaksacyjny może wpłynąć pozytywnie na metabolizm czy prawidłowo stymulować układ limfatyczny. Efektem masażu relaksacyjnego może być także poprawa ukrwienia ciała oraz zniwelowanie odczuwanych dolegliwości bólowych.Autor artykułu
Współautorem publikacji jest Hotel Bristol w Busku Zdrój - luksusowy hotel ze strefą SPA i Medical Center.

Komentarze