Zdrowie z pól, łąk i lasów - podbiał pospolity

Podbiał ( tussilago farfara ) z pewnością wszyscy widzieliśmy, nie zawsze rozpoznajemy, może mylić się z mniszkiem lekarskim. Ale jak już nauczymy się odróżniać oba gatunki, to widać różnice z daleka i  łączy je tylko żółty kolor kwiatów. Jak wiele ziół ma swoje nazwy lokalne, np. końskie kopyto, ośla stopa, boże liczko. Tussilago pochodzi od łacińskich słów : tussis - kaszel i ago, agere - pędzić, gonić. Sama nazwa więc już wskazuje, jakie ma właściwości. A właściwości podbiału były znane już w bardzo dawnych czasach, bo mówili o nim  Hipokrates, Dioskorydes, Pliniusz i Galen - jako leku na choroby układu oddechowego. Z podbiału wdychano dym palonych liści, także robiono inhalacje z wywaru. Stosowano też na choroby skórne - stosowano wtedy sok ze świeżego ziela. Podbiał rośnie w całej Europie, ale tez spotykamy go na innych kontynentach. W Polsce też znany jest wszędzie, a lubi miejsca gliniaste, wapienne, często widuje się go tam, gdzie trwają jakieś prace budowlane - lubi różne żw

Syrop z selera

 seler


Pamiętam smak syropu z cebuli, który robiono u mnie w domu, a z tego co wiem - w wielu domach nadal robi się go i spożywa z pozytywnym skutkiem. Jednakże dla niektórych sama myśl o tym specyfiku jest nie do przyjęcia, wiec chcę dzisiaj zaproponować pewną alternatywę, jaką jest syrop z selera!

Dzisiaj tak nowość - daję wybór: o syropie z selera można przeczytać, ale można też posłuchać! 

Seler - będę dziś mówić o korzeniu - w ogóle jest trochę niedocenianym warzywem. Stosuje się go raczej jako dodatek, niż główny składnik potraw.

W skrócie - co dobrego ma w sobie seler? Po pierwsze - niski indeks glikemiczny (35), czyli jak najbardziej nadaje się dla diabetyków, pod jednym warunkiem - na surowo! 

Zawiera wiele składników odżywczych, witamin (C, E, B), żelazo, fosfor, wapń, sód, magnez, flawonoidy (działanie przeciwzapalne), furanokumaryny (działanie rozkurczające, także moczopędne). Ciekawostka: witaminy C ma dwa razy więcej niż owoce cytrusowe!

I to nie wszystko! Seler potrafi jeszcze obniżać ciśnienie, poziom cholesterolu, usuwać toksyny z organizmu, a nawet... poprawić nastrój! Wykazuje bowiem działanie uspokajające i wzmacniające system nerwowy. Zaliczany jest także do roślin mających działanie antynowotworowe. 

Uwzględnia się go w dietach przeciw otyłości, reuma­tyzmie,  depresji, zapaleniu wątroby, chorobach skórnych - gdzie można też seler stosować zewnętrznie.

Wg ludowych tradycji seler uważano za afrodyzjak, a kąpiel z selera stosowano przy odmrożeniach.


Przepis na syrop z selera

Syrop z selera, który proponuję,  wzmacnia odporność, a także łagodzi objawy przeziębienia, takie jak katar i kaszel. 

Jest kilka sposobów na przygotowanie takiego syropu - ja to robię najprościej, jak można:

1. Obieram i kroję seler na małe kawałki.

pokrojony seler

2. Wsypuję warstwowo do słoiczka, każdą warstwę zasypując cukrem (zwykłym lub trzcinowym).

seler w słoiku układany warstwowo przesypany cukrem

3. Odstawiam i po kilku godzinach wytwarza się sok. Czyli mamy gotowy syrop (na poniższym zdjęciu jeszcze nie jest gotowy).

syrop z selera w słoiku

Ale to tylko jeden ze sposobów - w drugim, zamiast cukru, można użyć miodu.

Można też wydrążyć w selerze dziurę i tam wsypać cukier lub dodać miód. Jak dla mnie - to już jest zbyt skomplikowane - wiercić to ja potrafię dziurę w brzuchu, a nie w selerze!

Jak dawkować taki syrop? Nawet kilka razy dziennie po łyżce, można go podawać też dzieciom. Jedynie nie powinny stosować go kobiety w ciąży, osoby z chorobami tarczycy oraz nerek.

Uwierzcie - jest smaczny!


Komentarze