Gdy serce bije zbyt szybko - kołatanie serca

Każdy z nas doświadczył chociaż raz w życiu szybszego bicia serca. Czasami jest to reakcja na stresującą sytuację, intensywny wysiłek fizyczny lub nawet zbyt duża ilość kofeiny. Jednak, gdy kołatanie serca staje się częste, długotrwałe lub towarzyszy mu inne niepokojące objawy, może to wymagać uwagi specjalisty - kardiologa.

Syrop z selera

 seler


Pamiętam smak syropu z cebuli, który robiono u mnie w domu, a z tego co wiem - w wielu domach nadal robi się go i spożywa z pozytywnym skutkiem. Jednakże dla niektórych sama myśl o tym specyfiku jest nie do przyjęcia, wiec chcę dzisiaj zaproponować pewną alternatywę, jaką jest syrop z selera!

Dzisiaj tak nowość - daję wybór: o syropie z selera można przeczytać, ale można też posłuchać! 

Seler - będę dziś mówić o korzeniu - w ogóle jest trochę niedocenianym warzywem. Stosuje się go raczej jako dodatek, niż główny składnik potraw.

W skrócie - co dobrego ma w sobie seler? Po pierwsze - niski indeks glikemiczny (35), czyli jak najbardziej nadaje się dla diabetyków, pod jednym warunkiem - na surowo! 

Zawiera wiele składników odżywczych, witamin (C, E, B), żelazo, fosfor, wapń, sód, magnez, flawonoidy (działanie przeciwzapalne), furanokumaryny (działanie rozkurczające, także moczopędne). Ciekawostka: witaminy C ma dwa razy więcej niż owoce cytrusowe!

I to nie wszystko! Seler potrafi jeszcze obniżać ciśnienie, poziom cholesterolu, usuwać toksyny z organizmu, a nawet... poprawić nastrój! Wykazuje bowiem działanie uspokajające i wzmacniające system nerwowy. Zaliczany jest także do roślin mających działanie antynowotworowe. 

Uwzględnia się go w dietach przeciw otyłości, reuma­tyzmie,  depresji, zapaleniu wątroby, chorobach skórnych - gdzie można też seler stosować zewnętrznie.

Wg ludowych tradycji seler uważano za afrodyzjak, a kąpiel z selera stosowano przy odmrożeniach.


Przepis na syrop z selera

Syrop z selera, który proponuję,  wzmacnia odporność, a także łagodzi objawy przeziębienia, takie jak katar i kaszel. 

Jest kilka sposobów na przygotowanie takiego syropu - ja to robię najprościej, jak można:

1. Obieram i kroję seler na małe kawałki.

pokrojony seler

2. Wsypuję warstwowo do słoiczka, każdą warstwę zasypując cukrem (zwykłym lub trzcinowym).

seler w słoiku układany warstwowo przesypany cukrem

3. Odstawiam i po kilku godzinach wytwarza się sok. Czyli mamy gotowy syrop (na poniższym zdjęciu jeszcze nie jest gotowy).

syrop z selera w słoiku

Ale to tylko jeden ze sposobów - w drugim, zamiast cukru, można użyć miodu.

Można też wydrążyć w selerze dziurę i tam wsypać cukier lub dodać miód. Jak dla mnie - to już jest zbyt skomplikowane - wiercić to ja potrafię dziurę w brzuchu, a nie w selerze!

Jak dawkować taki syrop? Nawet kilka razy dziennie po łyżce, można go podawać też dzieciom. Jedynie nie powinny stosować go kobiety w ciąży, osoby z chorobami tarczycy oraz nerek.

Uwierzcie - jest smaczny!


Komentarze