Mobbing - czym jest i jak się przed nim bronić

Mobbing to jeden z ważniejszych problemów społecznych współczesnego świata. Może dotknąć każdego człowieka, niezależnie od wykształcenia, pochodzenia, umiejętności, inteligencji, światopoglądu czy religii. Występuje w wielu miejscach: w szkołach różnego szczebla, zakładach pracy, począwszy od małych, prywatnych, a skończywszy na wielkich korporacjach, przedsiębiorstwach, w instytucjach, organizacjach – wszędzie tam, gdzie ludzie przebywają ze sobą przez pewien czas. Z różnych przyczyn dochodzi do  nękania przez osobę (lub grupę osób) drugiego człowieka (lub grupę ludzi). Nękanie to uderza w fundamentalne wartości konstytucyjne,  przede wszystkim w  nienaruszalną godność człowieka. Ze względu na pewną niejasność, czy określenie mobbingu ma zastosowanie tylko do stosunków w miejscach zatrudnienia, czy też odnosi się do stosunków w różnych grupach społecznych, skupiłam się na aspekcie występowania mobbingu zakładach pracy.

Czy tylko kapcie? Prezenty dla babci i dziadka

dzien-dziadka- i -dzien-babci

Skąd kapcie w tytule? Bo kiedyś - nie wiem, jak teraz - to była podstawa prezentowa wszelkich świąt, imienin itp. Bo co można dać babci lub dziadkowi? Ciepłe kapcie, bo i tak siedzą w domu i zajmują się wnukami. Teraz przynajmniej kapcie są kolorowe i ozdobne - i mogą być ciekawym prezentem, pod warunkiem, że ktoś ich potrzebuje rzeczywiście. Jak wyglądały kiedyś - można sprawdzić w Internecie. Siermiężnie i brzydko jak większość rzeczy.

Gdy byłam dzieckiem, za najlepszy prezent dla babci uważałam wazonik - na wszystkie możliwe okazje! Od innych, oprócz kapci - dostawała fartuch do chodzenia po domu, chustkę na głowę lub coś do kuchni. dziadka nie miałam, ale być może dostałby ciepły szalik.

To nie są złe prezenty, ale często oparte na stereotypach o potrzebach starszych ludzi (pomijając, że babcie i dziadkowie wcale tacy starsi być nie muszą), a nie rzeczywista potrzebą lub po prostu chęcią sprawienia przyjemności. 

Jeśli ktoś jeszcze szuka pomysłu na prezent na ostatnią chwilę - to podsuwam kilka propozycji, może akurat się przydadzą.

Po pierwsze: coś, co pobudza umysł.

Czyli książki, gry, zestawy łamigłówek, które można znaleźć w ALZHEIMER SKLEP ,   a nawet program komputerowy AKADEMIA UMYSŁU SENIOR - dla seniorów, którzy lubią posiedzieć przy komputerze! (To nie są linki afiliacyjne!)Miło spędzić czas wspólnie - przy grze planszowej, Z wnukami, ale też z całą rodziną! Czasami to może mieć dla seniora większą wartość, niż sam prezent.

Po drugie: coś smacznego

Seniorzy lubią podjadać słodkości, prawda? Dlaczego więc nie ofiarować im czegoś... słodkiego, chociaż tak symbolicznie? 


Seniorowi trochę będzie szkoda zjeść takie narzędzia, a najprawdopodobniej i tak wnuki się dorwą! Ale oczywiście nie musi to być czekolada - może być dobra herbata, nawet ziołowa, albo zestaw herbat z kubkiem.


Po trzecie: coś spersonalizowanego 

O co chodzi? O zwykłą rzecz, która poprzez personalizację staje się jedyna i niepowtarzalna. Poduszka z napisem "dla najlepszej babci Kasi" to zupełnie coś innego niż... poduszka! Wiele sklepów z pamiątkami oferuje taką personalizację. A jeszcze lepszym pomysłem - jeśli dziadkowie mają młodsze wnuki - kupienie zwykłego, jednokolorowego kubka i farbek do ceramiki. Wtedy już prezent będzie jedyny na całym świecie!Po czwarte: coś zdrowego

Może strój do ćwiczeń? Znam wielu seniorów, którzy nie wychodzą z domów, ale starają się utrzymać dobrą kondycję i ćwiczą! Mało tego - "spotykają się" na Skype i ćwiczą w grupie! Przyjemnie jest wtedy mieć też ciekawą koszulkę czy wygodny dres. 
Przyda się także sprzęt - nawet dla tych mniej aktywnych - typu poduszka sensoryczna (taka z kolcami). Sama taką mam i polecam!

Po piąte: coś, o czym marzy babcia i dziadek, a niekoniecznie przyznaje się do tego

Ale my i tak wiemy, albo wypytamy. Kiedyś babcia wspomniała, że chciałaby przypomnieć sobie język, którego uczyła się kiedyś, a dziadek, że chciałby się nauczyć czegoś więcej na smartfonie, niż tylko odbierania telefonów... Tyle jest teraz kursów online dla seniorów - że warto sprawić tego typu niespodziankę bliskiej osobie! 


Po szóste: coś innego niż zawsze

Jeśli babcia i dziadek są razem już bardzo długo - umówmy ich... na randkę. W mieszkaniu oczywiście, no bo na razie nie ma gdzie. Elegancka kolacja przy świecach, przy muzyce (nawet na żywo, jeśli ktoś w rodzinie jest muzykujący)... Tak, żeby wrócili do czasów młodości...

Nie zapominajmy o babciach i dziadkach. Uczmy młodsze pokolenia szanować ich, bo to na ich dorobku, wiedzy, niejednokrotnie poświęceniu -  opiera się teraz nasze życie. 

Komentarze