Zdrowie z pól, łąk i lasów - brzoza

Dzisiaj święto Bożego Ciała. Przez miasta przeszły procesje, zatrzymując się przy każdym z czterech ołtarzy przystrojonych drzewkami brzozy. Wierni odłamywali gałązki: jedni malutkie, inni - całe wielkie gałęzie. Zawsze jest przy tym trochę zamieszania. Bo ludzie jak to ludzie - nie patrzą: trzeba zdobyć, zapolować i zanieść do domu. Po co ta brzoza? Brzozy w naszej kulturze mają od dawna symboliczne znaczenie. Wierzono, że brzozowe gałązki mają moc uzdrawiania, co w pewnym sensie jest prawdą, bo brzoza działa leczniczo. Miały też ochraniać domostwa przed burzą, gradem, złymi duchami, zapewniać urodzaj. Takie gałązki wkładano za wiszące na ścianach obrazy o treści religijnej ale też przystrajano stajnie i obory. Potem palono razem z palmami z Niedzieli Palmowej. Gałązki wtykano w ziemię na polach, aby dobrze obrodziła. W czerwcu aktywne były czarownice i to właśnie przed ich czarami brzoza miała chronić. Ale też te czarownice latały na brzozowych miotłach! Kiedyś istniała tradycja pośw

12 motywujących cytatów na 12 miesięcy nowego roku

Przed nami cały rok. W pewnym sensie zaczynamy coś od nowa, od początku. Dlatego tak chętnie robimy postanowienia noworoczne. Czy słusznie? Mówią, że i tak ich nie dotrzymujemy... Nie szkodzi. Jeśli nawet przez krótki czas zrobimy coś pozytywnego dla swojego zdrowia - to już dużo! Ale na pewno otwieramy nowy rozdział tej książki, której głównymi bohaterami jesteśmy właśnie my. Książki pt. "Moje życie". W bardzo dużej mierze to właśnie my piszemy tę książkę - pamiętajmy o tym!


1. "Dziś jest pierwszy dzień z reszty twojego życia" (Jose Sarmago)

Planujemy sobie cały rok, ale poprzedni nauczył nas, że z planów może niewiele wyjść. Ja zapamiętałam sobie jedno - i trzymam się tego bardzo mocno: nie wszystko da się odłożyć na później!2. "Uncja środków zapobiegawczych jest lepsza od tony środków leczniczych" (Archibald Joseph Cronin)

Warto wprowadzać zdrowe nawyki, nawet małymi kroczkami. Nie uda się na dłuższą metę - trudno, uda się następnym razem. Organizm i tak nam się odwdzięczy!


3. "Jest tysiące chorób, ale tylko jedno zdrowie!" (Ludwik Burne)

Może warto zwolnić? Świat budzi się do życia pomału - my też nie wstajemy od razu z łóżka, nawet niewskazane, aby wstawać gwałtownie. Poprzeciągajmy się, przygotujmy! Przecież trzeba przestawić się się z długich, zimowych miesięcy na wybuch kolorowej, ciepłej wiosny!


4. "Lekarstwem dla chorej duszy jest dobre słowo" (Menander)

Otwarte serce. Wyciągnięta pomocna dłoń. Ładnie brzmi. Ale to niekoniecznie jest poświęcenie swojego życia dla innych i wyjazd na misje do egzotycznego kraju, organizowanie zbiórek lub praca do upadłego. To może oznaczać jeden telefon. Powstrzymanie się przed powiedzeniem słowa za dużo. Uśmiech. Pamiętanie.
5. "Gniew i zemsta fatalnie wpływają na ciśnienie i trawienie. Wybaczenie jest dobre dla żołądka" (Desmond Tutu)

Nie zatrzymuję się na drobiazgach, na przekrzykiwaniu innych, rozpamiętywaniu słów i gniewu innych osób. Szkoda na to czasu. Moje cele czekają!


6. "Lekarz leczy, natura uzdrawia" (Hipokrates)

Jesteśmy częścią świata, natury - tego nie zmienimy! W pewien sposób musimy się do niej dostosować - i nie ma w tym niczego złego. Więcej - świadczy to o naszym człowieczeństwie!
7. "Czy to nie smutne, że większość ludzi musi zachorować, by zdać sobie sprawę z cudowności życia?"  (Jostein Gaarder)

Ustalmy pewne priorytety w życiu. Gdzie moja praca? Gdzie moi bliscy? Gdzie znajomi? Gdzie obowiązki? Gdzie... ja?
8. "Powietrze, światło, odpoczynek uzdrawiają, lecz największe ukojenie płynie z kochającego serca!" (Theodor Fontane)

Cieszę się,  że otaczają mnie ludzie. Bliscy mi ludzie. Bez nich nie byłoby tak samo. Tylko czy oni mogą to samo powiedzieć o mnie?

 


9. "Człowiek, który potrafi rozmawiać z drzewem, nie potrzebuje psychiatry. Niestety, sporo ludzi uważa inaczej" (Phil Bosmans)

Czasami trzeba wrzucić "na luz", zwolnić tempo, zrelaksować się, bawić się.10. "Osoba nieszczęśliwa to cel dla wszystkiego rodzaju chorób" (B. V. Larson)

Teraz jest teraz. Nie wiem, co będzie w przyszłości. Myślenie o tym, jak teraz jest źle - nie przyniesie rozwiązania. Rozwiązanie jest czasem na wyciągnięcie ręki. A ja skupiam się na rozpamiętywaniu chwili...11. "Choć zdrowie nie jest na pewno wszystkim, to bez zdrowia wszystko jest niczym" (Arthur Schopenhauer)

Jakie korzyści osiągamy z zamartwiania się - skoro oprócz jednego problemu mamy jeszcze całe życie, które w tym momencie zaniedbujemy!12. "Wolność i zdrowie są do siebie podobne: zna się dobrze ich cenę, kiedy nam ich brak!" (Henry Francois Becque)Życie przynosi prezenty. Czasami pożądane, a czasami niechciane. Ale nawet za te niechciane mówię "dziękuję" i dopiero wtedy zastanawiam się, co z nimi zrobić. Niekiedy da się je jeszcze wykorzystać!WSZYSTKIEGO DOBREGO
W NOWYM ROKU 2021!

🎇😍🎇

Komentarze