Obszar zainteresowań laryngologa dziecięcego

Obserwuje się, że coraz więcej dzieci ma potrzebę korzystania z leczenia laryngologicznego. Dzieje się to we wszystkich rejonach Polski.

Dlaczego ruch jest ważny dla seniora?

Dwoje seniorów uprawia nordic walking

Wierzycie w teorię mówiącą o przebywaniu kosmitów - szaraków na Ziemi? Bo chcę właśnie napisać kilka słów o istocie szarej, która nie ma nic wspólnego z kosmitami, chociaż jej nazwa brzmi jak z powieści s-f. Drugie określenie to: substancja szara. A trzeba trochę o niej wiedzieć, aby zrozumieć, dlaczego aktywność fizyczna jest tak ważna dla lepszej pracy mózgu. To właśnie tzw. korę mózgu, czyli stronę zewnętrzną - tworzy istota szara (substancja szara), czyli skupisko ciał komórek nerwowych - neuronów. W rdzeniu kręgowym jest odwrotnie - istota szara znajduje się wewnątrz, a na zewnątrz mamy istotę białą.

Istota szara jest niezwykle ważna w organizmie. Przecież znamy pojęcie „szare komórki“  - to właśnie o to chodzi. Śmiejemy się, że ktoś ma mało szarych komórek, bo się głupio zachowuje. Ale to prawda - istota szara buduje ośrodkowy układ nerwowy i odpowiedzialna jest za inteligencję, myślenie abstrakcyjne, pamięć i za to, czego się uczymy w życiu i dzięki czemu możemy lepiej funkcjonować w społeczeństwie, jak np. pisanie i czytanie.

Istota szara potrafi się kurczyć - tak jak człowiek, gdy widzi nadciągające niebezpieczeństwo. A tym niebezpieczeństwem jest alkohol, narkotyki, papierosy, nadmierny stres, silny strach. Na szczęście, istota szara ma też zdolność regeneracji, czyli odtwarzania komórek.

Jednym z czynników pozytywnie wpływających na istotę szarą jest ruch. Stwierdzono, że osoby w starszym wieku, które uprawiają jakąkolwiek aktywność fizyczną mają więcej substancji szarej w mózgu niż ich rówieśnicy prowadzący siedzący tryb życia (badania prowadzone przez University of Pittsburgh School of Medicine oraz Uniwersytet Kalifornijski w Los Angeles). Głównie jej większa ilość była w tych obszarach mózgu, które odpowiedzialne są za pamięć, uczenie się, złożone procesy poznawcze. A dzięki temu możliwość zachorowania na chorobę Alzheimera zmniejsza się o połowę! Mało tego, aktywność fizyczna potrafi też wspomóc regenerację istoty szarej.

Czyli: seniorzy zaczynają ćwiczyć na miarę swoich możliwości, a młodzież - profilaktycznie także! 

Komentarze