Zdrowie z pól, łąk i lasów - brzoza

Dzisiaj święto Bożego Ciała. Przez miasta przeszły procesje, zatrzymując się przy każdym z czterech ołtarzy przystrojonych drzewkami brzozy. Wierni odłamywali gałązki: jedni malutkie, inni - całe wielkie gałęzie. Zawsze jest przy tym trochę zamieszania. Bo ludzie jak to ludzie - nie patrzą: trzeba zdobyć, zapolować i zanieść do domu. Po co ta brzoza? Brzozy w naszej kulturze mają od dawna symboliczne znaczenie. Wierzono, że brzozowe gałązki mają moc uzdrawiania, co w pewnym sensie jest prawdą, bo brzoza działa leczniczo. Miały też ochraniać domostwa przed burzą, gradem, złymi duchami, zapewniać urodzaj. Takie gałązki wkładano za wiszące na ścianach obrazy o treści religijnej ale też przystrajano stajnie i obory. Potem palono razem z palmami z Niedzieli Palmowej. Gałązki wtykano w ziemię na polach, aby dobrze obrodziła. W czerwcu aktywne były czarownice i to właśnie przed ich czarami brzoza miała chronić. Ale też te czarownice latały na brzozowych miotłach! Kiedyś istniała tradycja pośw

Dlaczego ruch jest ważny dla seniora?

Dwoje seniorów uprawia nordic walking

Wierzycie w teorię mówiącą o przebywaniu kosmitów - szaraków na Ziemi? Bo chcę właśnie napisać kilka słów o istocie szarej, która nie ma nic wspólnego z kosmitami, chociaż jej nazwa brzmi jak z powieści s-f. Drugie określenie to: substancja szara. A trzeba trochę o niej wiedzieć, aby zrozumieć, dlaczego aktywność fizyczna jest tak ważna dla lepszej pracy mózgu. To właśnie tzw. korę mózgu, czyli stronę zewnętrzną - tworzy istota szara (substancja szara), czyli skupisko ciał komórek nerwowych - neuronów. W rdzeniu kręgowym jest odwrotnie - istota szara znajduje się wewnątrz, a na zewnątrz mamy istotę białą.

Istota szara jest niezwykle ważna w organizmie. Przecież znamy pojęcie „szare komórki“  - to właśnie o to chodzi. Śmiejemy się, że ktoś ma mało szarych komórek, bo się głupio zachowuje. Ale to prawda - istota szara buduje ośrodkowy układ nerwowy i odpowiedzialna jest za inteligencję, myślenie abstrakcyjne, pamięć i za to, czego się uczymy w życiu i dzięki czemu możemy lepiej funkcjonować w społeczeństwie, jak np. pisanie i czytanie.

Istota szara potrafi się kurczyć - tak jak człowiek, gdy widzi nadciągające niebezpieczeństwo. A tym niebezpieczeństwem jest alkohol, narkotyki, papierosy, nadmierny stres, silny strach. Na szczęście, istota szara ma też zdolność regeneracji, czyli odtwarzania komórek.

Jednym z czynników pozytywnie wpływających na istotę szarą jest ruch. Stwierdzono, że osoby w starszym wieku, które uprawiają jakąkolwiek aktywność fizyczną mają więcej substancji szarej w mózgu niż ich rówieśnicy prowadzący siedzący tryb życia (badania prowadzone przez University of Pittsburgh School of Medicine oraz Uniwersytet Kalifornijski w Los Angeles). Głównie jej większa ilość była w tych obszarach mózgu, które odpowiedzialne są za pamięć, uczenie się, złożone procesy poznawcze. A dzięki temu możliwość zachorowania na chorobę Alzheimera zmniejsza się o połowę! Mało tego, aktywność fizyczna potrafi też wspomóc regenerację istoty szarej.

Czyli: seniorzy zaczynają ćwiczyć na miarę swoich możliwości, a młodzież - profilaktycznie także! 

Komentarze