Tradycja święcenia bukietów z ziół w święto Matki Boskiej Zielnej

Bukiecik z kłosów zbóż, ziół, kwiatów, owoców przynoszony do kościoła w celu poświęcenia dnia 15 sierpnia. Jaką historię ma ten zwyczaj? I dlaczego święto Wniebowzięcia Matki Boskiej znamy jako święto Matki Boskiej Zielnej? W sierpniu każdy kwiat woła – zanieś mnie do kościoła Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny obchodzone jest od 1950 r. kiedy to papież Pius XII ogłosił dogmat  wiary katolickiej, który mówi że Matka Jezusa Chrystusa, Maryja wraz z ciałem została wzięta do nieba. Jednak kult wniebowzięcia Maryi datuje się już na V wiek n.e. Święto to nazywane jest także świętem Matki Boskiej Zielnej. Najprawdopodobniej wzięło się to z legendy głoszącej, że po otwarciu grobu Maryi nie było w nim jej ciała, a jedynie kwiaty. Już od X wieku istnieje zwyczaj  święcenia ziół, owoców, zbóż i innych roślin, których o tej porze roku jest największa obfitość. Ludzie czuli sytość, wiedzieli, że dzięki plonom przetrwają kolejny rok, chcieli wyrazić swoją wdzięczność i radość. Do dzisiaj

Dlaczego ruch jest ważny dla seniora?

Dwoje seniorów uprawia nordic walking

Wierzycie w teorię mówiącą o przebywaniu kosmitów - szaraków na Ziemi? Bo chcę właśnie napisać kilka słów o istocie szarej, która nie ma nic wspólnego z kosmitami, chociaż jej nazwa brzmi jak z powieści s-f. Drugie określenie to: substancja szara. A trzeba trochę o niej wiedzieć, aby zrozumieć, dlaczego aktywność fizyczna jest tak ważna dla lepszej pracy mózgu. To właśnie tzw. korę mózgu, czyli stronę zewnętrzną - tworzy istota szara (substancja szara), czyli skupisko ciał komórek nerwowych - neuronów. W rdzeniu kręgowym jest odwrotnie - istota szara znajduje się wewnątrz, a na zewnątrz mamy istotę białą.

Istota szara jest niezwykle ważna w organizmie. Przecież znamy pojęcie „szare komórki“  - to właśnie o to chodzi. Śmiejemy się, że ktoś ma mało szarych komórek, bo się głupio zachowuje. Ale to prawda - istota szara buduje ośrodkowy układ nerwowy i odpowiedzialna jest za inteligencję, myślenie abstrakcyjne, pamięć i za to, czego się uczymy w życiu i dzięki czemu możemy lepiej funkcjonować w społeczeństwie, jak np. pisanie i czytanie.

Istota szara potrafi się kurczyć - tak jak człowiek, gdy widzi nadciągające niebezpieczeństwo. A tym niebezpieczeństwem jest alkohol, narkotyki, papierosy, nadmierny stres, silny strach. Na szczęście, istota szara ma też zdolność regeneracji, czyli odtwarzania komórek.

Jednym z czynników pozytywnie wpływających na istotę szarą jest ruch. Stwierdzono, że osoby w starszym wieku, które uprawiają jakąkolwiek aktywność fizyczną mają więcej substancji szarej w mózgu niż ich rówieśnicy prowadzący siedzący tryb życia (badania prowadzone przez University of Pittsburgh School of Medicine oraz Uniwersytet Kalifornijski w Los Angeles). Głównie jej większa ilość była w tych obszarach mózgu, które odpowiedzialne są za pamięć, uczenie się, złożone procesy poznawcze. A dzięki temu możliwość zachorowania na chorobę Alzheimera zmniejsza się o połowę! Mało tego, aktywność fizyczna potrafi też wspomóc regenerację istoty szarej.

Czyli: seniorzy zaczynają ćwiczyć na miarę swoich możliwości, a młodzież - profilaktycznie także! 

Komentarze