Tradycja święcenia bukietów z ziół w święto Matki Boskiej Zielnej

Bukiecik z kłosów zbóż, ziół, kwiatów, owoców przynoszony do kościoła w celu poświęcenia dnia 15 sierpnia. Jaką historię ma ten zwyczaj? I dlaczego święto Wniebowzięcia Matki Boskiej znamy jako święto Matki Boskiej Zielnej? W sierpniu każdy kwiat woła – zanieś mnie do kościoła Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny obchodzone jest od 1950 r. kiedy to papież Pius XII ogłosił dogmat  wiary katolickiej, który mówi że Matka Jezusa Chrystusa, Maryja wraz z ciałem została wzięta do nieba. Jednak kult wniebowzięcia Maryi datuje się już na V wiek n.e. Święto to nazywane jest także świętem Matki Boskiej Zielnej. Najprawdopodobniej wzięło się to z legendy głoszącej, że po otwarciu grobu Maryi nie było w nim jej ciała, a jedynie kwiaty. Już od X wieku istnieje zwyczaj  święcenia ziół, owoców, zbóż i innych roślin, których o tej porze roku jest największa obfitość. Ludzie czuli sytość, wiedzieli, że dzięki plonom przetrwają kolejny rok, chcieli wyrazić swoją wdzięczność i radość. Do dzisiaj

Walka z cellulitem – trochę w domu, trochę w gabinecie

walka-z-cellulitem-troche-w-domu-troche-w-gabineci


Jedną z kluczowych informacji, jaka przewija się w kontekście cellulitu, jest ta dotycząca „nieuleczalności” wspomnianego defektu skórnego. Chodzi po prostu o to, że tzw. skórki pomarańczowej nie da się usunąć całkowicie, raz na zawsze. I to bez względu na zastosowane metody. Dlatego też przy omawianiu walki z cellulitem zdecydowanie bezpieczniej (i przede wszystkim uczciwiej) jest sprowadzać podejmowane działania do redukcji tej niedoskonałości. Bo to akurat w wielu przypadkach okazuje się jak najbardziej możliwe. Połączenie wszystkich dostępnych środków – pielęgnacji domowej, zdrowej diety, aktywności fizycznej i profesjonalnej terapii antycellulitowej – pozwala osiągnąć widoczne i zadowalające efekty.

Domowe zabiegi na skórkę pomarańczową

Nasze ciało i my sami często najswobodniej i najlepiej czujemy się w domu. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać tę „swobodę” również w walce z cellulitem. Pielęgnacja tych okolic ciała w warunkach domowych będzie polegała głównie na stosowaniu różnego rodzaju kosmetyków. Dobrze sprawdzą się wówczas preparaty zawierające m.in. kofeinę, rutynę, krzemionkę organiczną czy algi morskie. Warto jednak pamiętać, że stosowanie sklepowych kosmetyków to nie wszystko, co możemy zrobić. W przypadku redukowania cellulitu idealnym rozwiązaniem będą np. domowe peelingi skóry, do których da się wykorzystać łatwo dostępne produkty spożywcze. Naturalny preparat, pozwalający na złuszczenie oraz odżywienie naskórka, przygotujemy np. z oliwy z oliwek, brązowego cukru oraz zmielonych ziaren kawy (wszystko w odpowiednich proporcjach).

domowe-zabiegi-na-skorke-pomaranczowa

Jednakże, domowe kuracje pielęgnacyjne często mają to do sobie, że z nimi przesadzamy i nadwyrężamy nasz organizm. Trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że takie zabiegi nie przyniosą natychmiastowych, spektakularnych efektów. I nie zmieni tego nadprogramowy peeling czy dodatkowy masaż, wykonany w okolicach, w których występuje cellulit. Takie działania mogą natomiast przyczynić się np. do niepotrzebnego podrażnienia naskórka.

Lekkostrawna dieta i aktywność na świeżym powietrzu

Wszelkiego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne na niewiele się zdadzą, jeżeli nie wyjdziemy na świeże powietrze. Aktywność fizyczna to, wbrew pozorom, także w kontekście walki z cellulitem, bardzo ważna kwestia. Trzeba bowiem pamiętać, że występowanie tej niedoskonałości jest bezpośrednio powiązane z nadmiarem komórek tłuszczowych (adipocytów) w naszym organizmie – głównie w okolicach ud i piersi, czyli tam, gdzie skórka pomarańczowa pojawia się najczęściej. Dlatego też ćwiczenia fizyczne mają ogromne znaczenie w przypadku redukowania cellulitu. Ponadto, ich wykonywanie na świeżym powietrzu pozwoli dodatkowo dotlenić skórę i cały organizm.
Co jeszcze jest istotne oprócz wzmożonej aktywności fizycznej? Ważne są z pewnością spożywane przez nas produkty. Pielęgnację domową i wykonywane ćwiczenia warto wspomóc lekkostrawną dietą, w której będą dominowały warzywa i owoce (z tymi ostatnimi nie można jednak przesadzić, głównie ze względu na dużą zawartość cukru).

Sprawdzone terapie gabinetowe na cellulit

Wielu osobom, które borykają się z cellulitem, wizyta w gabinecie medycyny estetycznej wydaje się ostatecznością. Kiedy jednak podejdziemy do tego na spokojnie, szybko okaże się, że we współczesnych klinikach urody dostępne są całkowicie bezinwazyjne metody redukowania skórki pomarańczowej. Innymi słowy, skorzystanie z takich terapii nie wymaga np. przechodzenia rekonwalescencji, czyli kilku dni, przez które jesteśmy wyłączeni z normalnego trybu życia. Dobrym przykładem bezinwazyjnej kuracji antycellulitowej jest endermologia LPG. Pod tą nazwą kryje się masaż podciśnieniowy, który pozwala m.in. na wymodelowanie sylwetki (także okolic ud). Wykonanie tego zabiegu przyczynia się również do rozbicia zalegających komórek tłuszczowych oraz do ich szybszego wydalenia z organizmu.

sprawdzone-terapie-gabinetowe-na-cellulit

Ponadto, osoby zmagające się z cellulitem mogą postawić na tzw. kuracje iniekcyjne. Tutaj nie ma już mowy o całkowitej bezinwazyjności, gdyż zabiegi z tej grupy są wykonywane przy użyciu cieniutkiej igiełki. W tym kontekście warto wspomnieć o karboksyterapii, która polega na iniekcjach preparatu zawierającego dwutlenek węgla. Poza tym, przy redukowaniu cellulitu sprawdzi się doskonale mezoterapia igłowa. We wspomnianym zabiegu można zastosować np. ampułkę z fosfatydycholiną. Obydwie kuracje iniekcyjne na cellulit, podobnie jak przywołana wcześniej endermologia LPG, pozwolą na zredukowanie tkanki tłuszczowej w wybranych obszarach. Ich wykonanie poprawi również kondycję i wygląd skóry.

Materiał przygotowany we współpracy z QCL.pl.