Zdrowie z pól, łąk i lasów - brzoza

Dzisiaj święto Bożego Ciała. Przez miasta przeszły procesje, zatrzymując się przy każdym z czterech ołtarzy przystrojonych drzewkami brzozy. Wierni odłamywali gałązki: jedni malutkie, inni - całe wielkie gałęzie. Zawsze jest przy tym trochę zamieszania. Bo ludzie jak to ludzie - nie patrzą: trzeba zdobyć, zapolować i zanieść do domu. Po co ta brzoza? Brzozy w naszej kulturze mają od dawna symboliczne znaczenie. Wierzono, że brzozowe gałązki mają moc uzdrawiania, co w pewnym sensie jest prawdą, bo brzoza działa leczniczo. Miały też ochraniać domostwa przed burzą, gradem, złymi duchami, zapewniać urodzaj. Takie gałązki wkładano za wiszące na ścianach obrazy o treści religijnej ale też przystrajano stajnie i obory. Potem palono razem z palmami z Niedzieli Palmowej. Gałązki wtykano w ziemię na polach, aby dobrze obrodziła. W czerwcu aktywne były czarownice i to właśnie przed ich czarami brzoza miała chronić. Ale też te czarownice latały na brzozowych miotłach! Kiedyś istniała tradycja pośw

Podnośniki transportowe dla osób niepełnosprawnych

Podnośnik pacjenta transportowo - kapielowy

Podnośniki transportowe stanowią podstawę pomocy w opiece nad osobami niepełnosprawnymi. Wybór odpowiedniego podnośnika zdecydowanie zwiększy codzienny komfort zarówno opiekuna, jak i osoby chorującej. Na co zwrócić szczególną uwagę przy kupnie urządzenia? 


Opieka nad osobami niepełnosprawnymi wymaga wiele wysiłku oraz poświęcenia. Często, aby właściwie zajmować się chorym, niezbędna jest odpowiednia wiedza oraz nieprzeciętna siła fizyczna. Zazwyczaj bowiem, to właśnie opiekunowie muszą zajmować się transportowaniem chorego na przykład z łóżka, do kąpieli. Wymaga to jednak nie lada wysiłku i często nie jest to po prostu możliwe. Dla ułatwienia wielu procesów związanych z przemieszczaniem warto zainwestować w profesjonalny podnośnik pacjenta dla chorego. Urządzenie to gwarantuje bowiem niezwykle efektywną pomoc w codziennych zmaganiach. Jest to ułatwienie, które skutecznie odciąży opiekuna, a osobie niepełnosprawnej zapewni większy komfort. To rozwiązanie, które stosować można nie tylko w specjalistycznych placówkach, ale i w domu.

Podnośnik transportowy — jaki wybrać? 

W sklepach ze sprzętem medycznym dostępne są różnego rodzaju podnośniki transportowe dla osób niepełnosprawnych. W związku z tym pojawić się może dylemat — jaki podnośnik wybrać? To zależy od wielu czynników, a przede wszystkim od potrzeb chorego. Przede wszystkim, należy rozważyć, czy bardziej funkcjonalny będzie podnośnik ruchomy, czy może stacjonarny, na przykład ścienny. Ten drugi to dobry wybór, jeśli codziennie niezbędne jest przenoszenie chorego na wózek. Przenośniki ruchome natomiast znacznie ułatwiają przemieszczanie, dzięki zamontowanym kółkom. Sprawdzają się przede wszystkim dla osób wykazujących duże ograniczenie czynności ruchowych. Niektóre modele przystosowane są także do kąpieli. Takie podnośniki transportowo kąpielowe dla niepełnosprawnych wykonane są w sposób umożliwiający skuteczne mycie w wannie, czy też kabinie prysznicowej. Jest to zdecydowanie najbardziej funkcjonalny model.

Podnośniki transportowe dla niepełnosprawnych — ile kosztują? 

Podnośniki transportowo-kąpielowe to sprzęt często niezbędny przy opiece nad osobami niepełnosprawnymi. Niestety zakup takiego urządzenie wiąże się zwykle z naprawdę dużym wydatkiem. Cena końcowa zależna jest oczywiście od wybranego modelu oraz od jego zaawansowania pod względem technologicznym. Na szczęście obowiązują dofinansowanie na podnośnik pacjenta dla osoby niepełnosprawnej. Sprzęt ten może być częściowo refundowany przez NFZ. Warto ubiegać się o taką dopłatę, gdyż może ona pokryć znaczną część wydatku.
złożony podnośnik pacjenta Eagle 620 Vermeiren