Osobowość unikająca – co warto o niej wiedzieć?

Zaburzenie osobowości unikającej to stan zdrowia psychicznego charakteryzujący się wszechobecnym wzorcem zahamowań społecznych i nadwrażliwością na negatywną ocenę. Osoby z tym zaburzeniem często doświadczają intensywnego lęku przed odrzuceniem, krytyką lub dezaprobatą, co prowadzi do znacznego upośledzenia w obszarach funkcjonowania społecznego, zawodowego i innych. Co warto wiedzieć o zaburzeniu osobowości unikającej?

Na czym polega echokardiografia, czyli echo serca?


“W zdrowym ciele zdrowy duch” głosi znane nam wszystkim przysłowie. A zdrowe ciało, to nie tylko zdrowy duch, ale także dobre samopoczucie, dużo energii i o wiele dłuższa młodość, dlatego tak bardzo ważnym jest regularne badanie stanu zdrowotnego naszego organizmu.


Serce jest centrum naszego ciała, główną pompą, która utrzymuje ciało przy życiu, dlatego jego poprawne funkcjonowanie można nazwać podstawą do dobrego samopoczucia. Objawy, które najczęściej można spotkać u osób z chorym sercem, to ból w klatce piersiowej, arytmia, tachykardia, a także kołatanie serca i zaburzenie jego rytmu. Niestety, niektóre z objawów, takie jak promieniujące bóle pleców i szyi, a także duszności po wysiłku fizycznym, często są lekceważone, gdyż nie kojarzą się choremu z sercem. Jednak, jeśli zauważysz u siebie, któryś z powyższych objawów, warto się skonsultować z kardiologiem - na przykład w jednej z placówek medycznych Scanmed.

Czym jest echokardiografia?


Choroby i zaburzenia serca mogą występować na różny sposób, a przyczyn ich wystąpienia jest nadzwyczaj dużo, gdyż to właśnie serce i system krwionośny łączy nasz organizm w całość. Jednym z podstawowych i najczęściej wykonywanych badań kardiologicznych jest, tak zwane, echo serca, czy innymi słowami echokardiogram. Jako, że jest to jeden z rodzajów USG, badanie jest nieinwazyjne i całkowicie bezbolesne, a jego wyniki natychmiast są wyświetlane na ekranie aparatu.

Echokardiografia ma na celu sprawdzenie struktury serca i pracy jego pojedynczych elementów, poprawności funkcjonowania mięśni i stanu małych i dużych naczyń krwionośnych. Echo serca jest jednym z badań, które lekarze zalecają wykonywać regularnie, dzięki czemu można wykryć możliwe problemy i schorzenia na wczesnym etapie, właśnie dlatego dane badanie można wykonać tak na zlecenie kardiologa, jak i prywatnie.

Przebieg echokardiografii


Echo serca jest wykonywane na trzy sposoby: echokardiografia przezklatkowa, echo serca przezprzełykowe oraz tkankowa echokardiografia dopplerowska, która jest najbardziej dokładnym spośród echokardiografii, gdyż jako jedyna daje wynik trójwymiarowy.

Echokardiografia przezklatkowa jest wykonywana dokładnie tak samo jak i pozostałe rodzaje badań USG, czyli pacjent się kładzie na leżankę, a lekarz nakłada na badany obszar specjalny żel.

Przezprzełykowe echo serca jest mniej komfortowe niż przezklatkowe, gdyż po podaniu znieczulenia miejscowego przez przełyk zostaje wprowadzana sonda do wysokości serca.

Jak się przygotować do echa serca?


W trakcie leczenia chorób kardiologicznych echokardiografia jest wykonywana nawet kilkakrotnie w celu śledzenia wszystkich zmian stanu serca. W przypadku wykonania echokardiografii przezprzełykowej jedynym wymogiem jest zgłoszenie się do badania na czczo, a echokardiografia przezklatkowa nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania od pacjenta.

Choć na echo serca można się umówić bez skierowania kardiologa, zalecana jest wizyta u lekarza, który ułoży kompleksowy plan badań profilaktycznych, które jak najlepiej będą dostosowane do pacjenta.