Zdrowie z pól, łąk i lasów - brzoza

Dzisiaj święto Bożego Ciała. Przez miasta przeszły procesje, zatrzymując się przy każdym z czterech ołtarzy przystrojonych drzewkami brzozy. Wierni odłamywali gałązki: jedni malutkie, inni - całe wielkie gałęzie. Zawsze jest przy tym trochę zamieszania. Bo ludzie jak to ludzie - nie patrzą: trzeba zdobyć, zapolować i zanieść do domu. Po co ta brzoza? Brzozy w naszej kulturze mają od dawna symboliczne znaczenie. Wierzono, że brzozowe gałązki mają moc uzdrawiania, co w pewnym sensie jest prawdą, bo brzoza działa leczniczo. Miały też ochraniać domostwa przed burzą, gradem, złymi duchami, zapewniać urodzaj. Takie gałązki wkładano za wiszące na ścianach obrazy o treści religijnej ale też przystrajano stajnie i obory. Potem palono razem z palmami z Niedzieli Palmowej. Gałązki wtykano w ziemię na polach, aby dobrze obrodziła. W czerwcu aktywne były czarownice i to właśnie przed ich czarami brzoza miała chronić. Ale też te czarownice latały na brzozowych miotłach! Kiedyś istniała tradycja pośw

Łuszczyca – pierwsze objawy


Łuszczyca należy do stosunkowo często występujących przewlekłych chorób skórnych. Jak dotychczas nie udało się jednoznacznie stwierdzić jakie są jej przyczyny. Nie znamy również na chwilę obecną leku, który może łuszczycę wyleczyć. Można tylko łagodzić jej objawy. Warto już na samym wstępie dodać, że łuszczycą nie można się zarazić; to nie jest choroba zakaźna.


Przyczyny łuszczycy

Jak już wspomnieliśmy, nie są do końca poznane. Przypuszczalnie jest to choroba o podłożu autoimmunologicznym, co znaczy, że z nieznanych przyczyn dochodzi do nieprawidłowej reakcji organizmu, czego efektem jest atakowanie przez niego własnych komórek. Łuszczyca jest chorobą, która bardzo często występuje rodzinnie, przypuszcza się więc, że ma uwarunkowania genetyczne. Łuszczyca może dotknąć nie tylko dorosłych, ale również dzieci. Ujawnia się od 10. do 40. roku życia. Lekarze zauważyli w ostatnich latach, że z objawami łuszczycy zgłaszają się również osoby zdecydowanie starsze, po 70. urodzinach. Zaczęto więc przypuszczać, że w ich przypadku przyczyną wystąpienia zmian może być zażywanie leków na choroby serca. Bardzo często pierwszy rzut choroby pojawia się po bakteryjnych lub wirusowych infekcjach. Dotyczy to zarówno dzieci jak i osób dorosłych. Wystąpienie zmian skórnych u osób dorosłych może sprowokować nadużywanie alkoholu i palenie papierosów. Chorobie sprzyja nadmierne stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, przewlekłe choroby zakaźne oraz zmiany hormonalne w okresie dojrzewania. Przyczyną może być również mechaniczne uszkodzenia skóry na skutek na przykład opalania się bądź drapania.

Jakie są pierwsze objawy?

Są to czerwone lub czerwonobrunatne grudki o owalnym lub okrągłym kształcie. Do tego na ciele pojawiają się blaszki, które pokrywa srebrzysta łuska. Zmiany te są bardzo wyraźnie odgraniczone od skóry zdrowej. Zmiany najczęściej pojawiają się w okolicach łokci, kolan lub pośladków. Bardzo często występują również na owłosionej skórze głowy. Na początku, gdy choroba dopiero się ujawnia zmiany są niewielkie, mają średnicę maksymalnie 2 cm. Z czasem jednak znacznie się powiększają, mogą objąć większą część ciała. W niektórych przypadkach łuszczyca atakuje również paznokcie. W płytce paznokciowej pojawiają się wówczas drobne wgłębienia. Na łuszczycę paznokci szczególnie narażone są osoby u których zostało rozpoznane łuszczycowe zapalenie stawów. Z kolei u kobiet od 50. roku życia może wystąpić łuszczyca rąk. Objawia się ona również grudkami o lekko czerwonym zabarwieniu. Jeśli zmiany są niewielkie, nie stanowią większego problemu. Jeśli są bardzo rozległe stają się bardzo dużym problemem estetycznym.

Leczenie

Każda postać łuszczycy jest bardzo łatwa do rozpoznania. W leczeniu – przynajmniej w stadium początkowym – stosuje się głównie leki miejscowe. Bardzo często są to maści salicylowo-siarkowe bądź z dziegciem. Coraz częściej osobom chorym na łuszczycę proponowana jest fototerapia.

Łuszczyca jest chorobą, której na ten moment nie umiemy wyleczyć. Jej objawy można jednak łagodzić, a nawet doprowadzić do jej remisji.


Artykuł powstał przy współpracy z Febumed