Neurologia to dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego, skupiająca się na procesach uszkadzających ludzki układ nerwowy. Lekarz neurolog diagnozuje i leczy przyczyny schorzeń neurologicznych. Neurologia i psychiatria są pokrewnymi naukami. Psychiatria zajmuje się biochemicznymi zaburzeniami funkcji mózgu.
Jakie najczęstsze objawy sygnalizują schorzenia neurologiczne
Przyczyny i objawy schorzeń neurologicznych mają bardzo szeroki zakres, dlatego skupimy się na tych najczęściej występujących. Podstawowe objawy, które wskazują na konieczność szukania pomocy u lekarza neurologa to: bóle, kurcze, drżenie, osłabienie czucia i siły mięśni, utrudniona koordynacja ruchowa, zaburzenia równowagi, omdlenia, szumy w uszach, zawroty głowy, zaburzenia snu i pamięci Główne przyczyny chorób neurologicznych to wady genetyczne, przebyte urazy, infekcje i zatrucia, cukrzyca, alkoholizm, narkotyki, zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie, nieodpowiednia dieta związana z niedoborem witaminy B 12. Przyczyn schorzeń neurologicznych jest bardzo wiele i wszystkie łączą się degeneracją tkanki nerwowej i uszkodzeniem neuronów.
Jakimi chorobami zajmuje się neurolog?
Układ nerwowy jest obecny w każdym zakątku naszego organizmu. Zakres przyczyn, objawów i jednostek chorobowych jest bardzo rozległy. Najczęściej neurolog zajmuje się grupą schorzeń neurodegeneracyjnych takich jak: choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, encefalopatia, choroba Huntingtona, stwardnienie rozsiane, otępienie czołowo-skroniowe, rdzeniowy zanik mięśni, zespół ataksja-teleangiektazja i inne. To grupa ciężkich schorzeń związana z zaburzeniami koordynacji ruchowej i zaburzeniami funkcji poznawczych. Częste schorzenia neurologiczne to: zwyrodnienie kręgosłupa, rwa kulszowa, padaczka, guzy mózgu, udary mózgu i stany po udarowe, nerwice, migreny i bóle głowy, miopatie i miotania. Schorzenia neurologiczne wcześniej zdiagnozowane i leczone mają znacznie łagodniejszy przebieg.
Diagnostyka i leczenie w neurologii
Podstawowe badanie neurologiczne to przeprowadzenie wywiadu i zbadanie prostych odruchów fizjologicznych, badanie sposobu chodzenia, prawidłowej wymowy, koordynacji ruchowej. Badanie odruchów umożliwia stwierdzenie wielu schorzeń. W celu dokładniejszej diagnozy lekarz może zlecić badania obrazowe takie jak: tomografia komputerowa, pozytonowa tomografia emisyjna, rezonans magnetyczny oraz elektroencefalografię (badanie mózgu).
Po zdiagnozowaniu decyzję o przebiegu leczenia w zależności od rodzaju i stadium schorzenia podejmuje specjalista neurolog. Ze względu na spektrum schorzeń neurologicznych leczenie można prowadzić farmakologicznie, przez rehabilitację, fizykoterapię jak również metodami inwazyjnymi i operacyjnymi. Wiele schorzeń neurologicznych jest nieuleczalnych, ale i w tych przypadkach odpowiednio wczesne podjęcie leczenia daje ulgę i znacząco podnosi komfort życia pacjenta.