Analiza pierwiastkowa włosa - co warto wiedzieć?

Badanie pierwiastkowe włosa jest reklamowane jako niezawodna metoda identyfikacji różnych chorób, niedoborów, nadmiarów pierwiastków oraz zatrucia metalami ciężkimi lub ksenobiotykami. Twierdzi się, że po przeprowadzeniu takiej analizy możliwe jest dostosowanie odpowiednich suplementów i innych często alternatywnych metod leczenia, które prowadzą do uzdrowienia pacjenta. Warto zatem bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu oraz związanych z nim kontrowersjom.

Kiedy należy wybrać się do neurologa?

                          

Neurologia to dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego, skupiająca się na procesach uszkadzających ludzki układ nerwowy. Lekarz neurolog diagnozuje i leczy przyczyny schorzeń neurologicznych. Neurologia  i psychiatria są pokrewnymi naukami. Psychiatria zajmuje się biochemicznymi zaburzeniami funkcji mózgu.


Jakie najczęstsze objawy sygnalizują schorzenia neurologiczne


Przyczyny i objawy schorzeń neurologicznych mają bardzo szeroki zakres, dlatego skupimy się na tych najczęściej występujących. Podstawowe objawy, które wskazują na konieczność szukania pomocy u lekarza neurologa to: bóle, kurcze, drżenie, osłabienie czucia i siły mięśni, utrudniona koordynacja ruchowa, zaburzenia równowagi, omdlenia, szumy w uszach, zawroty głowy,  zaburzenia snu i pamięci Główne przyczyny chorób neurologicznych to wady genetyczne, przebyte urazy, infekcje i zatrucia, cukrzyca, alkoholizm, narkotyki, zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie, nieodpowiednia dieta związana z niedoborem  witaminy B 12. Przyczyn schorzeń neurologicznych jest bardzo wiele i wszystkie łączą się degeneracją tkanki nerwowej i uszkodzeniem neuronów.

Jakimi chorobami zajmuje się neurolog?


Układ nerwowy jest obecny w każdym zakątku naszego organizmu. Zakres przyczyn, objawów i jednostek chorobowych jest bardzo rozległy. Najczęściej neurolog zajmuje się grupą schorzeń neurodegeneracyjnych takich jak: choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, encefalopatia, choroba Huntingtona, stwardnienie rozsiane, otępienie czołowo-skroniowe, rdzeniowy zanik mięśni, zespół ataksja-teleangiektazja i inne. To grupa ciężkich schorzeń związana z zaburzeniami koordynacji ruchowej i zaburzeniami funkcji poznawczych. Częste schorzenia neurologiczne to: zwyrodnienie kręgosłupa, rwa kulszowa, padaczka, guzy mózgu, udary mózgu i stany po udarowe, nerwice, migreny i bóle głowy, miopatie i miotania. Schorzenia  neurologiczne wcześniej zdiagnozowane i leczone mają znacznie łagodniejszy przebieg.

Diagnostyka i leczenie  w neurologii 


Podstawowe badanie neurologiczne to przeprowadzenie wywiadu i zbadanie prostych odruchów fizjologicznych, badanie sposobu chodzenia, prawidłowej wymowy, koordynacji ruchowej. Badanie odruchów umożliwia stwierdzenie wielu schorzeń. W celu dokładniejszej diagnozy lekarz może zlecić badania obrazowe takie jak: tomografia komputerowa,  pozytonowa tomografia emisyjna, rezonans magnetyczny oraz elektroencefalografię (badanie mózgu).
Po zdiagnozowaniu decyzję o przebiegu leczenia w zależności od rodzaju i stadium schorzenia podejmuje specjalista neurolog. Ze względu na spektrum schorzeń neurologicznych leczenie można  prowadzić farmakologicznie, przez rehabilitację, fizykoterapię jak również metodami inwazyjnymi i operacyjnymi. Wiele schorzeń neurologicznych jest nieuleczalnych, ale i w tych przypadkach odpowiednio wczesne podjęcie leczenia daje ulgę i znacząco podnosi komfort życia pacjenta.