Marihuana a zdrowie psychiczne – co warto wiedzieć?

Marihuana i jej konsumpcja może prowadzić do różnorodnych skutków – zarówno pozytywnych, jak i negatywnych – dla zdrowia psychicznego. W ostatnich latach badania naukowe coraz częściej skupiają się na potencjalnych korzyściach terapeutycznych marihuany, zwłaszcza w kontekście leczenia zaburzeń psychicznych. Czy marihuana na bezsenność rzeczywiście działa? Co warto wiedzieć na ten temat? Czym jest marihuana medyczna? Marihuana medyczna odnosi się do wykorzystania rośliny konopi indyjskich w celach leczniczych. Zawiera ona składniki aktywne, takie jak THC (tetrahydrokannabinol) i CBD (kannabidiol), które mają różne właściwości farmakologiczne i mogą wpływać na procesy zachodzące w ludzkim organizmie.  W wielu krajach marihuana medyczna czy nasiona marihuany są przepisywane pacjentom do leczenia szeregu schorzeń, w tym: bólu przewlekłego, skurczów mięśni, stanów lękowych, bezsenności, oraz objawów towarzyszących takim chorobom, jak stwardnienie rozsiane czy choroba Parkinsona. Jej zasto

Jak rozpoznać pierwsze objawy demencji starczej?


Demencja starcza dotyka bardzo wielu ludzi – zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Zwykle ma trudny i bolesny przebieg, zarówno z perspektywy chorego, jak i jego najbliższych. Starcze otępienie może przybrać różne postaci i charakteryzować się rozmaitym przebiegiem – w zależności od stanu zdrowia osoby, jej charakteru, a także tego, co psychologowie nazywają zasobami (kontakty z rodziną, pasje, satysfakcja z życia). W jaki sposób można rozpoznać wczesne objawy demencji starczej?

Czym jest ta choroba?

Demencja występuje najczęściej u osób, które skończyły 65 lat. To osłabienie funkcji układu nerwowego, wynikające w dużej mierze z uszkodzenia połączeń między neuronami. Otępienie wynika z zaawansowanego wieku, lecz nie jest jego normalnym, rutynowo występującym objawem. Niestety, rodziny chorych często je bagatelizują, uznając, że zmiany w sposobie bycia bliskiej osoby to tylko wynik jej postępującego wieku.
Osoba, która cierpi na demencję starczą, jest w pełni świadoma tego, co dzieje się wokół niej. Pogorszeniu ulegają jednak funkcje poznawcze, takie jak pamięć, myślenie, mowa, rozumienie, czytanie czy orientacja w czasie i przestrzeni. Jak nietrudno się domyślić, objawy są niezwykle przykre i towarzyszą im liczne, negatywne emocje. Czynności, które do tej pory były bardzo proste i osoba wykonywała je codziennie, nagle zaczynają stanowić wyzwanie.

Jak rozpoznać pierwsze objawy?


Istnieje wiele różnorodnych objawów otępienia starczego. Ich liczba i nasilenie zależą od mnóstwa czynników. Kiedy należy się zaniepokoić i poszukać pomocy?
- Osoba starsza wpada w apatię, nie ma motywacji do działania, wycofuje się z życia społecznego.
- Pojawiają się problemy z koncentracją.
- Osoba starsza zapomina nazw prostych przedmiotów, imion bliskich.
- Zaczynają się trudności z mową i pamięcią bieżących zdarzeń i informacji, przy równoczesnym zachowaniu pamięci przeszłości.
- Trudności z orientacją w przestrzeni, z czynnościami, które dotychczas nie sprawiały kłopotów.
Odpowiednio szybka i właściwa reakcja może spowolnić rozwój demencji, a nawet (w szczególnych przypadkach) go zatrzymać.

Jak postępować po rozpoznaniu objawów?


Niekiedy nakłonienie osoby starszej do wizyty u psychiatry, psychologa czy neurologa bywa bardzo trudne. Warto szukać sposobów, by to zrobić, lub chociaż wezwać lekarza na wizytę domową. Lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad z chorym oraz jego bliskimi, a także zleci wykonanie testów psychologicznych. Demencję starczą leczy się, podając odpowiednie leki łagodzące objawy. W początkowych stadiach otępienia ważne stają się ćwiczenia stanowiące profilaktykę. To przede wszystkim rozmowy, rozwiązywanie krzyżówek, czytanie książek czy prowadzenie dziennika. Takie z pozoru proste czynności pozwalają utrzymać procesy poznawcze w możliwej sprawności. Wielu lekarzy poleca też przyjmowanie preparatów zawierających oleje ogórecznika lekarskiego, miłorząb japoński, żeń-szeń czy wyciągi z innych roślin, wspomagających układ nerwowy człowieka.

Artykuł powstał przy współpracy z zycieseniora.com