Obszar zainteresowań laryngologa dziecięcego

Obserwuje się, że coraz więcej dzieci ma potrzebę korzystania z leczenia laryngologicznego. Dzieje się to we wszystkich rejonach Polski.

Wpływ wody na skórę od wewnątrz i zewnątrz


Skóra jest największym organem ciała człowieka. Odpowiada za szereg procesów fizjologicznych, w tym za regulację temperatury, ochronę organizmu przed czynnikami z zewnątrz, a także przed utratą wody, która jest jej podstawowym składnikiem. Skóra właściwa zawiera około 60 proc. wody, a warstwa rogowa jedynie około 13 proc. Jednak dla sprężystości i elastyczności skóry bardzo istotne jest równomierne nawilżanie wszystkich jej warstw.

Szkodliwe przesuszenie

Przesuszona skóra to zmartwienie nie tylko natury kosmetycznej, ale przede wszystkim zdrowotnej. Niewystarczająca podaż wody sprawia, że naskórek nieprawidłowo się odnawia, przez co utrata wody przebiega jeszcze szybciej. Pamiętać należy, że krem czy balsam nawilżający nie rozwiąże problemu; kosmetyki nawilżają skórę jedynie z zewnątrz, tymczasem potrzebne jest dostarczenie wody od wewnątrz, zgodnie z naturalnym przepływem wody w skórze – od tkanki podskórnej do naskórka. Szczególnie ważne jest to w okresie upałów, kiedy skóra wystawiona jest bezpośrednio na działanie słońca, a także podczas mrozów, kiedy ujemne temperatury i wiatr wysuszają warstwę rogową skóry. Nadmierne wysuszanie może także mieć miejsce w zbyt mocno ogrzanych pomieszczeniach, zatem  nawilżać skórę należy systematycznie przez cały rok.

SPA nie nawilża

Powszechnie sądzi się, że kąpiele z dodatkiem odpowiednich kosmetyków doskonale nawilżają skórę. Otóż nie jest to prawda; podczas kąpieli, zwłaszcza gorącej, woda w szybkim tempie odparowuje ze skóry, a do tego pociąga za sobą wodę z głębszych jej warstw. To właśnie jest przyczyną uczucia ściągnięcia skóry po kąpieli i umyciu twarzy wodą. Naturalnie nie należy ograniczać kąpieli. Natomiast konieczne jest zastosowanie po osuszeniu skóry balsamu nawilżającego i należy stosować go po każdej kąpieli w wannie lub pod prysznicem. Podobnie trzeba dbać o włosy – po umyciu szamponem i spłukaniu niezbędne jest zastosowanie balsamu do włosów albo używać do mycia szamponu dwuskładnikowego.

Pijemy wodę

Picie wody konieczne jest dla nawilżenia, ale także dla stanu skóry, która nabiera dużo lepszego wyglądu – woda oczyszcza organizm z toksyn. Dotyczy to każdego rodzaju skóry, nie tylko suchej. Skóra tłusta, trądzikowa, jeżeli jest odwodniona, staje się bardziej wrażliwa na czynniki zewnętrzne. Co więcej, reakcją obronną takiej skóry jest wytwarzanie nadmiernej ilości sebum, a więc efekt odwrotny do oczekiwanego. Dlatego skóra musi być odpowiednio zaopatrzona w wodę od wewnątrz. Poza tym dobre nawilżenie poprawia krążenie krwi, co ma znaczenie dla prawidłowego odżywienia komórek skóry.

Picie odpowiedniej ilości wody wspomaga walkę z różnymi schorzeniami skóry, jak egzema i łuszczyca. Nawodnienie organizmu od wewnątrz jest w wielu wypadkach dużo lepszym kosmetykiem niż miejscowe stosowanie różnorodnych maści i kremów. W łuszczycy często stosowana jest fototerapia; dermatolodzy zalecają wówczas picie zwiększonej ilości wody z uwagi na wysuszające działanie promieni UV.

Nawilżenie skóry od wewnątrz uzupełnia komórki skóry, zwiększając jej plastyczność i sprężystość, co opóźnia występowanie oznak starzenia się – drobnych zmarszczek i bruzd. Prawidłowa gospodarka wodna oznacza dobry metabolizm, a więc dobre wchłanianie minerałów i witamin, przyjaznych dla skóry. Woda wysokozmineralizowana znakomicie wpływa również na wzmocnienie włosów; zwykle zawiera spore ilości wapnia, który jest doskonałym katalizatorem żelaza. Zapobiega ono też wypadaniu włosów.

Ile wody wypijać? 

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Inne jest zapotrzebowanie na wodę organizmu młodej kobiety, inne starszego mężczyzny, jeszcze inne dojrzewającego nastolatka. Ogólna ilość wody, jaką powinien wypić człowiek w ciągu doby, wynosi dwa litry. Niemniej warto obliczyć, ile wody potrzebujemy, aby gospodarka płynami była prawidłowa. Szkodzi bowiem zarówno niedobór wody, jak i jej nadmiar.

Metod obliczania tej ilości jest wiele. Jedną z prostszych jest pomnożenie wyrażonego w kilogramach ciężaru ciała przez 40 i podzielenie wyniku przez 1000. Otrzymamy ilość potrzebnej wody w litrach. Jeżeli ważymy 70 kg, potrzebujemy 2,8 litra wody na dobę. Niektórzy doradzają mnożenie wagi ciała przez 30, wówczas zapotrzebowanie na wodę wynosi 2,1 litra na dobę. W każdym przypadku wodę należy pić powoli, niewielkimi łykami, aby nie wprowadzać powietrza do przewodu pokarmowego i nie obciążać żołądka.

Autor: Anna Kucal, StrefaWodna.pl