Gdy serce bije zbyt szybko - kołatanie serca

Każdy z nas doświadczył chociaż raz w życiu szybszego bicia serca. Czasami jest to reakcja na stresującą sytuację, intensywny wysiłek fizyczny lub nawet zbyt duża ilość kofeiny. Jednak, gdy kołatanie serca staje się częste, długotrwałe lub towarzyszy mu inne niepokojące objawy, może to wymagać uwagi specjalisty - kardiologa.

Rodzaje rękawiczek ochronnych używanych przez personel medyczny

rodzaje rekawiczek ochronnych używanych przez personel medyczny

Gdyby ktoś  zapytał, jakich rękawiczek używamy w pracy, co byśmy odpowiedzieli? Białych albo niebieskich, cieńszych lub grubszych, w rozmiarze S lub L. Jednak nie zastanawiamy się z czego są zrobione,  jak zachowują się podczas  użytkowania, czy dobraliśmy odpowiednie dla siebie.

Na pewno warto wiedzieć  jakie są rodzaje rękawiczek ochronnych i czym się od siebie różnią.  Jest  nam wtedy łatwiej dopasować je do swoich potrzeb i wykonywanych czynności.

Rękawiczki lateksowe


Najbardziej popularne. Wykonane są z lateksu – naturalnego kauczuku. Jest to materiał wytrzymały i elastyczny. Jednorazowe rękawiczki lateksowe dopasowują się do dłoni, dlatego są wygodne w pracy przy pacjencie.

Używane nie tylko w placówkach medycznych, ale wszędzie tam, gdzie potrzebna jest ochrona przed bakteriami, np. w gabinetach kosmetycznych, laboratoriach.
Produkowane są w różnych kolorach, co oczywiście nie wpływa na jakość wykonywanej pracy, ale dlaczego rzeczy użytkowe nie mogą też cieszyć oka? Wśród sterylnej bieli – kolorowe rękawiczki są miłym akcentem.

Jedynym  - za to ważnym - problemem może być tylko to, że mogą uczulać.

Rękawiczki winylowe


Wykonane z polichlorku winylu (PVC). Są alternatywą dla osób uczulonych na lateks.  Nieco mniej elastyczne, muszą więc być dokładnie dobrane do wielkości dłoni. Na szczęście bezpudrowe rękawiczki winylowe  produkowane są we wszystkich rozmiarach od XS do XL, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Chronią przed skażeniem płynami ustrojowymi, przed działaniem środków chemicznych, z którymi możemy mieć kontakt w pracy. Są mniej odporne na olej, tłuszcz i ozon. Należy też unikać długotrwałego kontaktu rękawic winylowych z wodą

Znajdują zastosowanie w medycynie i gabinetach kosmetycznych.

Rękawiczki nitrylowe


Wykonane z kauczuku syntetycznego – nitrylu. Jest to tworzywo elastyczne, dzięki czemu rękawiczki dopasowują się do kształtu dłoni i ułatwiają pracę. Zapewniają czucie niezbędne przy wykonywaniu bardziej precyzyjnych czynności.

Diagnostyczne rękawiczki nitrylowe z powodzeniem zastępują te z lateksu. Są od nich bardziej wytrzymałe,  odporne na uszkodzenia -  rozdarcia, nakłucia. Przede wszystkim nie uczulają.  Nie zawierają chloru, protein lateksowych ani akceleratorów. Produkowane również z wewnętrzną warstwa ochronną: aloesową, z witaminą E czy z proteinami jedwabiu. Składniki te mają za zadanie dbać o dłonie, ale też wspomagają procedurę higienicznego mycia rąk. Takie rękawiczki polecane są przez WHO (Światową Organizację Zdrowia).

Używane przez personel medyczny oraz przez kosmetyczki i tatuażystów. Czyli wszędzie tam, gdzie ważna jest sterylność.

Skąd jednak wiadomo, że rękawiczki, których używamy,  to te właściwe? Z oznaczeń na opakowaniach. Rękawiczki muszą bowiem spełniać pewne normy, aby były dopuszczone do użytku. Jeśli chodzi o rękawiczki medyczne są to normy europejskie zgodne z Dyrektywą  93/42/EEC dla wyrobów medycznych oraz Dyrektywą 89/686/EEC o środkach ochrony osobistej.
EN 455 - to wymagania i badania na nieobecność dziur, wymagania i badania dotyczące właściwości fizycznych, wymagania i badania w ocenie biologicznej oraz wymagania i badania dotyczące wyznaczania okresu trwałości.
EN 374 - norma określa możliwości rękawic w zakresie ochrony użytkownika przed działaniem chemikaliów i/lub mikroorganizmów.
EN 388 z podanymi wartościami odporności na: ścieranie, rozcinanie, rwanie, przekłuwanie.

Jak widać możemy przebierać w rękawiczkach:  dopasowywać rodzaj, kolor, wielkość.  Komfort pracy jest bardzo ważny. Najistotniejsze jednak  aby  rękawiczki spełniały swoją rolę – stanowiły barierę dla mikroorganizmów, z którymi personel medyczny ma do czynienia na co dzień.

Rękawiczki nitrylowe wyróżniają się szerokim zastosowaniem i dodatkową wartością. Popularne rękawiczki nitrylowe SemperCare Silk z serycyną (jedwabiem) zabijają bakterie, a rękawiczki nitrylowe SemperCare Nitrile Aloe zawierają wyciąg z aloesu i witaminę E pielęgnując dłonie podczas noszenia. Warto zwracać uwagę na dodatkowe cechy rękawiczek, ponieważ przy kilkugodzinnej pracy w rękawiczkach dłonie nie oddychają, a skóra niszczy się.