Własna herbata z wierzbówki kiprzycy

Śledzicie mnie na Instagramie? Nie? Nawet czasami nikt nie zajrzy? To teraz jest okazja! Ale jeśli jednak ktoś mnie tam obserwuje, to zwrócił pewnie uwagę na zdjęcia całego pola pięknych, fioletowo-purpurowych kwiatów wierzbówki kiprzycy, no i mnie wśród nich oczywiście.

Rękawiczki ochronne w walce z zakażeniami szpitalnymi


medyczne rękawiczki ochronne białe

Zapobieganie zakażeniom szpitalnym – to ważne zadanie każdej placówki medycznej. Realizuje się je poprzez zachowywanie odpowiedniej higieny, a przede wszystkim dezynfekcję rąk. Przyczyną  prawie połowy tych zakażeń jest bowiem przenoszenie drobnoustrojów na rękach personelu medycznego.

Gdy uświadomimy sobie, że jedną z głównych przyczyn śmiertelności pacjentów w szpitalach są właśnie zakażenia szpitalne - nie sposób przecenić nie tylko tego, jak ważne jest prawidłowe mycie i dezynfekcja rąk, ale też używanie odpowiednich rękawic ochronnych. Tylko trzeba wiedzieć w jaki sposób je używać oraz czym powinny się charakteryzować dobre rękawiczki. Takie, które zapewnią ochronę naszym dłoniom, pacjentom i środowisku.


Najważniejsze cechy medycznych rękawiczek ochronnych

Jednorazowe rękawice nitrylowe różnią się od siebie: kolorem, wielkością, materiałem, z którego są wykonane, poziomem zabezpieczenia przed czynnikami zewnętrznymi. Od ich jakości w głównej mierze zależy bezpieczeństwo personelu i pacjentów. Jakie powinny być dobre rękawiczki?

  • Wytrzymałe – gdy zostaje przerwana ciągłość rękawiczki, przestaje ona być barierą dla patogenów. 
  • Wspomagające procedury dezynfekcji – wewnętrzna powłoka np. z proteinami jedwabiu ma działanie przeciwdrobnoustrojowe, ważne także w wypadku uszkodzonej skóry dłoni.


kokony jedwabnika
Kokony jedwabnika

  • Wygodne – cechą rękawiczek nitrylowych jest dopasowywanie się do kształtu dłoni. Dzięki temu łatwej się w nich pracuje, można wykonywać dokładniejsze ruchy. 
  • Przyjazne dla rąk –z wewnętrzną warstwą zawierającą substancje pielęgnujące skórę dłoni.

Rękawiczki ochronne nowej generacji  – to nie tylko bariera fizyczna


Gdy zanieczyszczoną rękawiczką dotykamy jakiegoś przedmiotu lub powierzchni – np. stolika, łóżka, klamki – automatycznie przenosimy tam szkodliwe drobnoustroje, które mogą przetrwać w tych miejscach bardzo długo (nawet do kilku miesięcy). Do szpitala przychodzą goście, odwiedzający, także sami pacjenci poruszają się po terenie placówki – dotykają przy tym tych samych przedmiotów czy klamek. Tak rozprzestrzeniają się patogeny, znajdując drogę na zewnątrz.
Wydaje się, że jest to sytuacja nie do uniknięcia – a jednak! Trwają prace nad wprowadzeniem nowej technologii w produkcji rękawic ochronnych. Polega ona na tym, że odpowiednia substancja zawarta w rękawiczkach  niszczyłaby drobnoustroje na jej powierzchni, zanim zostaną przeniesione w inne miejsca.


Właściwe postępowanie z rękawiczkami


  • Każde rękawiczki nitrylowe są jednorazowego użytku, a więc po każdym wykorzystaniu należy je wymienić na nowe.
  • Wymieniamy je nie tylko po zakończeniu pracy przy jednym pacjencie i przejściu do drugiego. Także po kontakcie z różnymi okolicami ciała jednego pacjenta. Ponowne wykorzystanie rękawic zwiększa ryzyko zakażeń, a także rozszerza obszar występowania zarazków.
  • Po zdjęciu rękawic należy niezwłocznie umyć i zdezynfekować ręce – nie można robić tego „za chwilę” – pewne ilości bakterii pozostają na dłoniach i mogą być przenoszone dalej.
  • Zużyte rękawiczki wyrzucamy do odpowiednich pojemników na odpady medyczne.
  • Dezynfekcja rąk obowiązuje też po każdym uszkodzeniu czy zsunięciu się rękawiczek.
  • Rękawiczek nie należy przekładać do innego pudełka niż oryginalne ani tym bardziej nosić w kieszeni fartucha.


Przestrzegajmy więc - pomimo ciągłego pośpiechu i braku czasu - procedur mycia i dezynfekcji rąk oraz częstych zmian rękawiczek ochronnych. Minimalizujemy w ten sposób rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń groźnych dla nas i innych osób z naszego otoczenia.