Osobowość unikająca – co warto o niej wiedzieć?

Zaburzenie osobowości unikającej to stan zdrowia psychicznego charakteryzujący się wszechobecnym wzorcem zahamowań społecznych i nadwrażliwością na negatywną ocenę. Osoby z tym zaburzeniem często doświadczają intensywnego lęku przed odrzuceniem, krytyką lub dezaprobatą, co prowadzi do znacznego upośledzenia w obszarach funkcjonowania społecznego, zawodowego i innych. Co warto wiedzieć o zaburzeniu osobowości unikającej?

Rękawiczki ochronne w walce z zakażeniami szpitalnymi


medyczne rękawiczki ochronne białe

Zapobieganie zakażeniom szpitalnym – to ważne zadanie każdej placówki medycznej. Realizuje się je poprzez zachowywanie odpowiedniej higieny, a przede wszystkim dezynfekcję rąk. Przyczyną  prawie połowy tych zakażeń jest bowiem przenoszenie drobnoustrojów na rękach personelu medycznego.

Gdy uświadomimy sobie, że jedną z głównych przyczyn śmiertelności pacjentów w szpitalach są właśnie zakażenia szpitalne - nie sposób przecenić nie tylko tego, jak ważne jest prawidłowe mycie i dezynfekcja rąk, ale też używanie odpowiednich rękawic ochronnych. Tylko trzeba wiedzieć w jaki sposób je używać oraz czym powinny się charakteryzować dobre rękawiczki. Takie, które zapewnią ochronę naszym dłoniom, pacjentom i środowisku.


Najważniejsze cechy medycznych rękawiczek ochronnych

Jednorazowe rękawice nitrylowe różnią się od siebie: kolorem, wielkością, materiałem, z którego są wykonane, poziomem zabezpieczenia przed czynnikami zewnętrznymi. Od ich jakości w głównej mierze zależy bezpieczeństwo personelu i pacjentów. Jakie powinny być dobre rękawiczki?

  • Wytrzymałe – gdy zostaje przerwana ciągłość rękawiczki, przestaje ona być barierą dla patogenów. 
  • Wspomagające procedury dezynfekcji – wewnętrzna powłoka np. z proteinami jedwabiu ma działanie przeciwdrobnoustrojowe, ważne także w wypadku uszkodzonej skóry dłoni.


kokony jedwabnika
Kokony jedwabnika

  • Wygodne – cechą rękawiczek nitrylowych jest dopasowywanie się do kształtu dłoni. Dzięki temu łatwej się w nich pracuje, można wykonywać dokładniejsze ruchy. 
  • Przyjazne dla rąk –z wewnętrzną warstwą zawierającą substancje pielęgnujące skórę dłoni.

Rękawiczki ochronne nowej generacji  – to nie tylko bariera fizyczna


Gdy zanieczyszczoną rękawiczką dotykamy jakiegoś przedmiotu lub powierzchni – np. stolika, łóżka, klamki – automatycznie przenosimy tam szkodliwe drobnoustroje, które mogą przetrwać w tych miejscach bardzo długo (nawet do kilku miesięcy). Do szpitala przychodzą goście, odwiedzający, także sami pacjenci poruszają się po terenie placówki – dotykają przy tym tych samych przedmiotów czy klamek. Tak rozprzestrzeniają się patogeny, znajdując drogę na zewnątrz.
Wydaje się, że jest to sytuacja nie do uniknięcia – a jednak! Trwają prace nad wprowadzeniem nowej technologii w produkcji rękawic ochronnych. Polega ona na tym, że odpowiednia substancja zawarta w rękawiczkach  niszczyłaby drobnoustroje na jej powierzchni, zanim zostaną przeniesione w inne miejsca.


Właściwe postępowanie z rękawiczkami


  • Każde rękawiczki nitrylowe są jednorazowego użytku, a więc po każdym wykorzystaniu należy je wymienić na nowe.
  • Wymieniamy je nie tylko po zakończeniu pracy przy jednym pacjencie i przejściu do drugiego. Także po kontakcie z różnymi okolicami ciała jednego pacjenta. Ponowne wykorzystanie rękawic zwiększa ryzyko zakażeń, a także rozszerza obszar występowania zarazków.
  • Po zdjęciu rękawic należy niezwłocznie umyć i zdezynfekować ręce – nie można robić tego „za chwilę” – pewne ilości bakterii pozostają na dłoniach i mogą być przenoszone dalej.
  • Zużyte rękawiczki wyrzucamy do odpowiednich pojemników na odpady medyczne.
  • Dezynfekcja rąk obowiązuje też po każdym uszkodzeniu czy zsunięciu się rękawiczek.
  • Rękawiczek nie należy przekładać do innego pudełka niż oryginalne ani tym bardziej nosić w kieszeni fartucha.


Przestrzegajmy więc - pomimo ciągłego pośpiechu i braku czasu - procedur mycia i dezynfekcji rąk oraz częstych zmian rękawiczek ochronnych. Minimalizujemy w ten sposób rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń groźnych dla nas i innych osób z naszego otoczenia.