Osteoporoza - złodziej kości

Osteoporoza to choroba polegająca na postępującym powolnie ubytku masy kostnej. Jest uznana z jedną z chorób cywilizacyjnych, na której rozwój wpływ mają też sami chorzy. Wg definicji WHO:  Osteoporoza jest układową chorobą szkieletu charakteryzującą się niską masą kostną, upośledzoną mikroarchitekturą tkanki kostnej, a w konsekwencji zwiększoną jej łamliwością i podatnością na złamania. Na osteoporozę częściej chorują kobiety. Jaka jest tego przyczyna? W okresie menopauzalnym i pomenopauzalnym znacznie obniża się poziom estrogenów, co niekorzystnie wpływa na metabolizm kostny. Ale mężczyźni chorują także, chociaż ryzyko złamania osteoporotycznego jest u nich o połowę mniejsze, niż u kobiet. Z wiekiem w organizmie następuje stopniowe upośledzenie procesów kościotwórczych, nasila się zanikanie tkanki kostnej. Dlatego jest to choroba pojawiająca się najczęściej w późniejszym wieku. Może też pojawić się jako skutek chorób, takich jak nadczynność tarczycy albo cukrzyca. Oprócz czynników ge

Rękawiczki ochronne, które dbają o dłonie personelu medycznego


Ten problem znają wszystkie osoby pracujące w szpitalach, DPS-ach i podobnych  placówkach.  Mycie rąk, dezynfekcja, szybkie nakładanie rękawiczek ochronnych, znów dezynfekcja, mycie, rękawiczki… Po całym dniu pracy dłonie stają się wysuszone i szorstkie. Czy rzeczywiście tak musi być? Czy możliwe jest, aby rękawiczki zarówno chroniły jak i pielęgnowały nasze spracowane dłonie?


Rękawiczki medyczne dla ochrony


Higiena rąk personelu medycznego jest podstawą zapobiegania zakażeniom szpitalnym. To na dłoniach znajdują się różnego rodzaju zanieczyszczenia, bakterie, wirusy i grzyby, które utrzymują się na skórze od kilku sekund do kilku godzin, a niektóre nawet dłużej. Przede wszystkim więc ręce myjemy i dezynfekujemy w celu ochrony pacjenta, środowiska i siebie przed drobnoustrojami.
Mimo to ciągle duży procent zakażeń szpitalnych spowodowany jest niedostateczną higieną rąk personelu. Dlatego tak istotne jest stosowanie medycznych rękawiczek ochronnych. Są one ważnym elementem wyposażenia każdej placówki medycznej.
Rękawiczki ochronne stanowią barierę dla wszelkiego rodzaju mikroorganizmów, a te nowszej generacji mogą być też przyjazne dla dłoni.

Rękawiczki medyczne dla urody


Najlepszą opcją byłoby, gdyby po każdej zmianie rękawiczek, umyciu i dezynfekcji można by zastosować odpowiednią pielęgnację dłoni i dopiero zabierać się do dalszej pracy. Niestety – tak to nie działa w praktyce. Dlatego producenci pomyśleli o tym, aby już same rękawiczki medyczne miały pozytywne działanie na skórę. I wbrew pozorom to wcale nie jest jakąś ekstrawagancją, nie chodzi tylko o to, aby pochwalić się pięknymi dłońmi. Pielęgnacja także służy bezpieczeństwu. Uszkodzona skóra – czyli wysuszona, podrażniona, łuszcząca, zmacerowana - może doprowadzić do różnych chorób skórnych. Doświadcza tego duża liczba opiekunów i pielęgniarek. Na zniszczonej skórze występuje też większa kolonizacja drobnoustrojów.
Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest używanie rękawiczek nitrylowych, które nie powodują alergii, jak to się zdarza w przypadku rękawic lateksowych. W dodatku mogą wewnątrz zawierać  warstwę ochronną z aloesem, witaminą E lub jedwabiem. Mamy więc dwa w jednym – zabezpieczenie oraz pielęgnację. Łatwiej się je nakłada – co także jest ogromnym plusem, gdy liczy się każda sekunda przy pacjencie. Nie zaburzają czucia, co jest ważne przy wykonywaniu czynności wymagających większej precyzji.

Rękawiczki nitrylowe z serycyną – jednoczesna ochrona i pielęgnacja


Jednym z ważniejszych składników w rękawiczkach nitrylowych SemperCare Silk jest serycyna -  proteina jedwabna. Jest ona także wykorzystywana w kosmetyce. Ma bowiem właściwości regenerujące skórę, nawilżające oraz higroskopijne –  zapobiega utracie wody i poceniu się dłoni. Serycyna wzmaga produkcję kolagenu i wspomaga gojenie się ran. Działa też przeciwstarzeniowo – jest przeciwutleniaczem.
To jeszcze nie wszystko! Ma bowiem działanie przeciwbakteryjne, np. wobec bakterii E. coli czy gronkowca złocistego. Dlatego rękawiczki ochronne z serycyną są znakomitym uzupełnieniem metod dezynfekcji.

Dbajmy o naszych podopiecznych, siebie samych, a także nasze rodziny. Przecież nie chcemy być transportem z pracy do domu dla nieproszonych gości:  groźnych mikroorganizmów. Aby nie przenosić ich na własnych rękach pamiętajmy o myciu i dezynfekcji oraz korzystaniu z odpowiednich rękawiczek. Nasze dłonie będą nie tylko zdrowe, ale i piękne!