Obszar zainteresowań laryngologa dziecięcego

Obserwuje się, że coraz więcej dzieci ma potrzebę korzystania z leczenia laryngologicznego. Dzieje się to we wszystkich rejonach Polski.

Sposób na bezsenność. Czy środki nasenne to rozwiązanie?


Problemy ze snem mogą mieć bardzo prozaiczne przyczyny. Często wystarczy, że zadbasz o właściwą higienę snu i odpowiednio przygotujesz pomieszczenie. Czasem jednak problemy ze snem mogą wynikać z chorób somatycznych czy zaburzeń na tle psychiki. Czy tabletki nasenne to jedyne rozwiązanie, żeby się wyspać?


Skąd się bierze bezsenność?

Zapotrzebowanie na sen zmienia się wraz z wiekiem. W latach młodości, kiedy Twój organizm potrzebuje dobrej regeneracji i energii do rozwijania się, śpisz dłużej. Z wiekiem zaczynasz jednak spać coraz krócej. Lekarze od lat podają, że zdrowy sen człowieka powinien nieprzerwanie trwać przez 5−8 godzin. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na taki luksus. I chodzi tu nie tylko o natłok obowiązków czy brak czasu na sen. Czasem, mimo usilnych starań, nie jesteś w stanie wprowadzić się w fazę głębokiego snu.

Najbardziej prozaiczną przyczyną problemów ze snem jest przemęczenie i stres. Paradoksalnie, kiedy jesteś przemęczony i spięty, trudniej jest Ci odpocząć. Czasem do bezsenności przyczynia się natłok myśli, czasem zbyt dużo kawy przed snem, a czasem po prostu zaburzenie rytmu snu związane z nocnym trybem życia. Przyczynami zaburzeń snu mogą też być Twoje niezdrowe nawyki i złe przygotowanie pomieszczenia do snu.

Brak snu może być też objawem choroby, na przykład o podłożu psychicznym. Bezsenność często może być objawem depresji lub zaburzeń lękowych. Jeżeli chodzi o choroby somatyczne, najczęściej są to choroby, w których odczuwasz duży ból fizyczny (np. nie możesz spać, bo boli Cię kręgosłup lędźwiowy). Czasem na jakość snu wpływają też zaburzenia hormonalne.

Środki nasenne przy problemach ze snem

Jeżeli przyczyną bezsenności jest choroba, udaj się do lekarza, żeby przeprowadzić pełną diagnostykę. Gdy bezsenność związana jest z chorobami psychicznymi, bardzo ważne jest wsparcie psychologa lub psychiatry. Specjalista może polecić Ci tabletki na sen (także tabletki nasenne bez recepty), jeżeli uzna, że jesteś przemęczony i zestresowany.

W przypadku stwierdzenia zaburzeń lękowych lub depresyjnych, psychiatra może zalecić Ci zupełnie inne leczenie. Leki przeciwdepresyjne czy przeciwlękowe pomogą Ci się wyciszyć. Będą działać na źródło problemu, którego objawem jest bezsenność, więc w trakcie terapii i problemy ze snem powinny zelżeć. Bardzo ważne jest w takich przypadkach wsparcie specjalisty podczas profesjonalnej terapii, która pomoże Ci się uporać z problemami.


A jeśli nie tabletki na sen? Wypróbuj domowe sposoby

Jeżeli okaże się, że za problemami ze snem nie stoi żadna choroba, możesz wypróbować delikatne środki nasenne, także domowej roboty. Takie naturalne środki nasenne to np. napar z melisy czy napar z korzenia waleriany. Zioła na sen pomogą Ci się przede wszystkim zrelaksować i wyciszyć. Melisa i waleriana na sen polecana jest przede wszystkim osobom, które żyją w dużym stresie, a także osobom starszym. Możesz też spróbować ziołowe tabletki na sen, które dostępne są w aptece. Skomponowane są one zwykle z mieszanek ziół uspokajających.

Czasem sprawdzają się najprostsze rozwiązania. Być może wystarczy odpowiednio przygotować sypialnie. Pamiętaj, aby dobrze przewietrzyć ją przed snem − znacznie lepiej śpi się w chłodniejszym pomieszczeniu. Staraj się też uregulować swój tryb snu − kładź się spać codziennie w podobnej porze. Sypialnia powinna być też miejscem, które przeznaczone jest wyłącznie do snu. Nie zabieraj ze sobą do łóżka laptopa z tabelkami czy tableta i telefonu, które emitują niebieskie światło − to tylko Cię rozbudza. Zamiast tego, koło łóżka postaw nocną lampkę, która jest źródłem żółtego światła i poczytaj przed snem dobrą, lekką książkę.

Tabletki nasenne mogą pomóc Ci się odprężyć i w końcu zasnąć. Warto je stosować, jeżeli zapisze Ci je lekarz. Jednak zanim sięgniesz po farmaceutyki, spróbuj zmienić swoje nawyki związane ze snem. Być może to, co blokuje Cię przed dobrym wypoczynkiem w nocy, to niepotrzebny stres i napięcie. W zlikwidowaniu ich pomocne mogą być ziołowe preparaty i odpowiednie atmosfera.