Mobbing - czym jest i jak się przed nim bronić

Mobbing to jeden z ważniejszych problemów społecznych współczesnego świata. Może dotknąć każdego człowieka, niezależnie od wykształcenia, pochodzenia, umiejętności, inteligencji, światopoglądu czy religii. Występuje w wielu miejscach: w szkołach różnego szczebla, zakładach pracy, począwszy od małych, prywatnych, a skończywszy na wielkich korporacjach, przedsiębiorstwach, w instytucjach, organizacjach – wszędzie tam, gdzie ludzie przebywają ze sobą przez pewien czas. Z różnych przyczyn dochodzi do  nękania przez osobę (lub grupę osób) drugiego człowieka (lub grupę ludzi). Nękanie to uderza w fundamentalne wartości konstytucyjne,  przede wszystkim w  nienaruszalną godność człowieka. Ze względu na pewną niejasność, czy określenie mobbingu ma zastosowanie tylko do stosunków w miejscach zatrudnienia, czy też odnosi się do stosunków w różnych grupach społecznych, skupiłam się na aspekcie występowania mobbingu zakładach pracy.

Zdrowie z pól i łąk - pokrzywa

pokrzywaW starożytności używana jako warzywo i lek. Także Słowianie i Germanie wierzyli w jej magiczne właściwości - traktowali pokrzywę jako ochronę przed piorunami. Miała strzec bydło i uprawy.
Używana była także we włókiennictwie.
Rośnie w całej Europie oraz w trefach umiarkowanego klimatu Ameryki, Azji i Afryki. Słynie z tego, że pokryta jest parzącymi włoskami, zawierającymi kwas mrówkowy. Dlatego omijamy pokrzywę szerokim łukiem, nie chcąc narażać się na swędzące i nie dające w nocy spać bąbelki na ciele.
Pewnie nieraz w dzieciństwie słyszeliśmy, że poparzenie pokrzywą to nic, "nie będziesz miał reumatyzmu" - mówiły nasze mamy i babcie. I coś w tym jest, bo na reumatyzm, artretyzm, rwę kulszową stosowano chłostanie świeżymi pędami pokrzyw. Może jeszcze ktoś tak robi? Obecnie w niektórych mieszankach ziołowych na reumatyzm jednym ze składników także jest pokrzywa. Która metoda jest bardziej skuteczna? Chyba tej pierwsze, czyli biczowania - jednak nie spróbuję...

młoda pokrzywa
młoda pokrzywaGdzie rośnie? Wszędzie! 😊 Ale przyznać trzeba, że umie sobie wybierać dobre miejsca - ziemię bogatą w sole mineralne. I w niej samej znajduje się dużo dobrych rzeczy. Zawiera mikroelementy, takie jak wapń, magnez, żelazo, potas, fosfor, jod. Witaminy - A, C, B2, K. Oprócz tego flawonoidy, kwasy organiczne (np.  glikolowy, glicerowy, mrówkowy, masłowy, octowy i krzemowy), garbniki, karotenoidy, fitosterole, ksantofil, związki aminowe (m.in. histamina, acetylocholina i serotonina)

Pokrzywa może uczulać, chociaż nie jest to często występująca alergia. Pyli dość długo (od maja do września) , pyłki rozsiewane są przez wiatr, dostają się do organizmu przez drogi oddechowe gdzie zostają zwalczane przez komórki odpornościowe.

Zbieramy tylko młode listki, najlepiej robić to w rękawiczkach ochronnych! Po wysuszeniu już nie parzy.


  • pomaga w wydalaniu szkodliwych składników przemiany materii,
  • zwęża naczynia krwionośne
  • zwiększa poziom hemoglobiny i czerwonych krwinek
  • hamuje krwawienia
  • działa przeciwbiegunkowo
  • przeciwinfekcyjnie
  • pobudza wytwarzanie enzymów trzustkowych
  • pobudza wydzielanie soku żołądkowego
  • obniża poziom cukru we krwi

Można ją używać zewnętrznie i wewnętrznie. Można z niej zrobić sałatkę, napar (najprostszy: świeże liście zaparzyć na ok. 10 minut), odwar, sok, nalewkę. Nawet coś w rodzaju... papierosów! Palono w ten sposób suszone liście pokrzywy przy astmie czy bólu zębów. Używa się zarówno liści, łodygi i korzenie. Np. nalewkę z korzenia stosuje się do smarowania miejsc zaatakowanych reumatyzmem.

Pokrzywa wpływa tez pozytywnie na urodę, wiedza coś na ten temat włosomaniaczki! Zarówno picie, jak i wcieranie w skórę głowy preparatu na bazie pokrzywy powoduje, że cebulki włosów są bardziej odżywione, znika łupież i łojotok.

Przeciwwskazania do stosowania pokrzywy to przede wszystkim choroby narządów rodnych (polipy, nowotwory). Ostrożność powinny zachować też osoby chorujące na nerki.

Czy stosujecie w swojej diecie pokrzywę?