10 lat i koniec Człowieka i Zdrowie na Facebooku!

Ponieważ Facebook usunął moje konto prywatne, nie mam już dostępu do FanPage bloga. Nie będą się więc tam pojawiały żadne nowe posty, a sam FanPage po prostu sobie będzie. Dziękuję wszystkim, którzy polubili, obserwatorom, osobom biorącym aktywny udział  w tworzeniu FanPage poprzez polubienia postów, komentarze, zadawane pytania i dyskusje.  Na razie nie myślę o reaktywacji tej strony - główny kanał bloga będzie teraz na Instagramie, jeszcze nie wiem, czy na starym koncie, czy powstanie nowe - na razie robię "porządki". O wszystkim będę informować w tym wpisie, który będę na bieżąco uzupełniać.  I tak właśnie "świętuję" dziesięciolecie bloga (powstał w październiku 2014 r.). Dla mnie jest to wyraźny znak, że czas na coś nowego, co zresztą już rozwijam, bo nieraz, żeby mieć miejsce na nową budowę - trzeba oczyścić teren! Niedługo zaproszę też Wszystkich do moich nowych projektów. A na razie widujemy się tu, na blogu :)

Zdrowie z pól i łąk - pokrzywa

pokrzywa



W starożytności używana jako warzywo i lek. Także Słowianie i Germanie wierzyli w jej magiczne właściwości - traktowali pokrzywę jako ochronę przed piorunami. Miała strzec bydło i uprawy.
Używana była także we włókiennictwie.
Rośnie w całej Europie oraz w trefach umiarkowanego klimatu Ameryki, Azji i Afryki. Słynie z tego, że pokryta jest parzącymi włoskami, zawierającymi kwas mrówkowy. Dlatego omijamy pokrzywę szerokim łukiem, nie chcąc narażać się na swędzące i nie dające w nocy spać bąbelki na ciele.
Pewnie nieraz w dzieciństwie słyszeliśmy, że poparzenie pokrzywą to nic, "nie będziesz miał reumatyzmu" - mówiły nasze mamy i babcie. I coś w tym jest, bo na reumatyzm, artretyzm, rwę kulszową stosowano chłostanie świeżymi pędami pokrzyw. Może jeszcze ktoś tak robi? Obecnie w niektórych mieszankach ziołowych na reumatyzm jednym ze składników także jest pokrzywa. Która metoda jest bardziej skuteczna? Chyba tej pierwsze, czyli biczowania - jednak nie spróbuję...

młoda pokrzywa
młoda pokrzywa



Gdzie rośnie? Wszędzie! 😊 Ale przyznać trzeba, że umie sobie wybierać dobre miejsca - ziemię bogatą w sole mineralne. I w niej samej znajduje się dużo dobrych rzeczy. Zawiera mikroelementy, takie jak wapń, magnez, żelazo, potas, fosfor, jod. Witaminy - A, C, B2, K. Oprócz tego flawonoidy, kwasy organiczne (np.  glikolowy, glicerowy, mrówkowy, masłowy, octowy i krzemowy), garbniki, karotenoidy, fitosterole, ksantofil, związki aminowe (m.in. histamina, acetylocholina i serotonina)

Pokrzywa może uczulać, chociaż nie jest to często występująca alergia. Pyli dość długo (od maja do września) , pyłki rozsiewane są przez wiatr, dostają się do organizmu przez drogi oddechowe gdzie zostają zwalczane przez komórki odpornościowe.

Zbieramy tylko młode listki, najlepiej robić to w rękawiczkach ochronnych! Po wysuszeniu już nie parzy.


  • pomaga w wydalaniu szkodliwych składników przemiany materii,
  • zwęża naczynia krwionośne
  • zwiększa poziom hemoglobiny i czerwonych krwinek
  • hamuje krwawienia
  • działa przeciwbiegunkowo
  • przeciwinfekcyjnie
  • pobudza wytwarzanie enzymów trzustkowych
  • pobudza wydzielanie soku żołądkowego
  • obniża poziom cukru we krwi

Można ją używać zewnętrznie i wewnętrznie. Można z niej zrobić sałatkę, napar (najprostszy: świeże liście zaparzyć na ok. 10 minut), odwar, sok, nalewkę. Nawet coś w rodzaju... papierosów! Palono w ten sposób suszone liście pokrzywy przy astmie czy bólu zębów. Używa się zarówno liści, łodygi i korzenie. Np. nalewkę z korzenia stosuje się do smarowania miejsc zaatakowanych reumatyzmem.

Pokrzywa wpływa tez pozytywnie na urodę, wiedza coś na ten temat włosomaniaczki! Zarówno picie, jak i wcieranie w skórę głowy preparatu na bazie pokrzywy powoduje, że cebulki włosów są bardziej odżywione, znika łupież i łojotok.

Przeciwwskazania do stosowania pokrzywy to przede wszystkim choroby narządów rodnych (polipy, nowotwory). Ostrożność powinny zachować też osoby chorujące na nerki.

Czy stosujecie w swojej diecie pokrzywę?