Własna herbata z wierzbówki kiprzycy

Śledzicie mnie na Instagramie? Nie? Nawet czasami nikt nie zajrzy? To teraz jest okazja! Ale jeśli jednak ktoś mnie tam obserwuje, to zwrócił pewnie uwagę na zdjęcia całego pola pięknych, fioletowo-purpurowych kwiatów wierzbówki kiprzycy, no i mnie wśród nich oczywiście.

Zdrowie z pól i łąk - pokrzywa


W starożytności używana jako warzywo i lek. Także Słowianie i Germanie wierzyli w jej magiczne właściwości - traktowali pokrzywę jako ochronę przed piorunami. Miała strzec bydło i uprawy.
Używana była także we włókiennictwie.
Rośnie w całej Europie oraz w trefach umiarkowanego klimatu Ameryki, Azji i Afryki. Słynie z tego, że pokryta jest parzącymi włoskami, zawierającymi kwas mrówkowy. Dlatego omijamy pokrzywę szerokim łukiem, nie chcąc narażać się na swędzące i nie dające w nocy spać bąbelki na ciele.
Pewnie nieraz w dzieciństwie słyszeliśmy, że poparzenie pokrzywą to nic, "nie będziesz miał reumatyzmu" - mówiły nasze mamy i babcie. I coś w tym jest, bo na reumatyzm, artretyzm, rwę kulszową stosowano chłostanie świeżymi pędami pokrzyw. Może jeszcze ktoś tak robi? Obecnie w niektórych mieszankach ziołowych na reumatyzm jednym ze składników także jest pokrzywa. Która metoda jest bardziej skuteczna? Chyba tej pierwsze, czyli biczowania - jednak nie spróbuję...


Gdzie rośnie? Wszędzie! 😊 Ale przyznać trzeba, że umie sobie wybierać dobre miejsca - ziemię bogatą w sole mineralne. I w niej samej znajduje się dużo dobrych rzeczy. Zawiera mikroelementy, takie jak wapń, magnez, żelazo, potas, fosfor, jod. Witaminy - A, C, B2, K. Oprócz tego flawonoidy, kwasy organiczne (np.  glikolowy, glicerowy, mrówkowy, masłowy, octowy i krzemowy), garbniki, karotenoidy, fitosterole, ksantofil, związki aminowe (m.in. histamina, acetylocholina i serotonina)

Pokrzywa może uczulać, chociaż nie jest to często występująca alergia. Pyli dość długo (od maja do września) , pyłki rozsiewane są przez wiatr, dostają się do organizmu przez drogi oddechowe gdzie zostają zwalczane przez komórki odpornościowe.

Zbieramy tylko młode listki, najlepiej robić to w rękawiczkach ochronnych! Po wysuszeniu już nie parzy.


  • pomaga w wydalaniu szkodliwych składników przemiany materii,
  • zwęża naczynia krwionośne
  • zwiększa poziom hemoglobiny i czerwonych krwinek
  • hamuje krwawienia
  • działa przeciwbiegunkowo
  • przeciwinfekcyjnie
  • pobudza wytwarzanie enzymów trzustkowych
  • pobudza wydzielanie soku żołądkowego
  • obniża poziom cukru we krwi

Można ją używać zewnętrznie i wewnętrznie. Można z niej zrobić sałatkę, napar (najprostszy: świeże liście zaparzyć na ok. 10 minut), odwar, sok, nalewkę. Nawet coś w rodzaju... papierosów! Palono w ten sposób suszone liście pokrzywy przy astmie czy bólu zębów. Używa się zarówno liści, łodygi i korzenie. Np. nalewkę z korzenia stosuje się do smarowania miejsc zaatakowanych reumatyzmem.

Pokrzywa wpływa tez pozytywnie na urodę, wiedza coś na ten temat włosomaniaczki! Zarówno picie, jak i wcieranie w skórę głowy preparatu na bazie pokrzywy powoduje, że cebulki włosów są bardziej odżywione, znika łupież i łojotok.

Przeciwwskazania do stosowania pokrzywy to przede wszystkim choroby narządów rodnych (polipy, nowotwory). Ostrożność powinny zachować też osoby chorujące na nerki.

Czy stosujecie w swojej diecie pokrzywę?