Analiza pierwiastkowa włosa - co warto wiedzieć?

Badanie pierwiastkowe włosa jest reklamowane jako niezawodna metoda identyfikacji różnych chorób, niedoborów, nadmiarów pierwiastków oraz zatrucia metalami ciężkimi lub ksenobiotykami. Twierdzi się, że po przeprowadzeniu takiej analizy możliwe jest dostosowanie odpowiednich suplementów i innych często alternatywnych metod leczenia, które prowadzą do uzdrowienia pacjenta. Warto zatem bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu oraz związanych z nim kontrowersjom.

Ochrona przeciwsłoneczna dla dojrzałej skóryNadszedł długo oczekiwany miesiąc - dla niektórych najpiękniejszy w roku - maj. Za nami długi weekend. Większość osób spędzała go na świeżym powietrzu, łapiąc pierwsze promienie słońca. Grillowali młodsi i starsi. Lubimy przebywać na słońcu, lubimy, kiedy nasza skóra przybiera brązowy odcień - wyglądamy ładnie i zdrowo. Kiedy jesteśmy młodzi - nie myślimy o konsekwencjach kąpieli słonecznych.
Tymczasem dla osób starszych następstwa opalania to nie tylko ładny koloryt skóry. Skóra dojrzała wymaga szczególnej ochrony przeciwsłonecznej.

Po 50 roku życia skóra staje się bardziej wiotka, cieńsza, sucha, mniej elastyczna, skłonna do przebarwień, pojawiają się zmarszczki. Odpowiedzialna za to jest zmniejszająca się ilość w organizmie: kolagenu, elastyny, lipidów, gorsza praca gruczołów łojowych, słabszy metabolizm komórkowy. Taka skóra gorzej wchłania składniki odżywcze, które dostarczaliśmy jej w używanych do tej pory kosmetykach, za to szybko się odwadnia. Także promieniowanie słoneczne ma wpływ na starzenie się skóry: niszczy włókna kolagenowe i destrukcji ulega elastyna.

Czy  osoby w tym wieku powinny unikać latem wychodzenia z domu? Ależ skąd! Powinny tylko zadbać o właściwą ochronę skóry odsłoniętych części ciała. I to nie tylko w upały, ale cały rok, bo chociaż tego nie odczuwamy tak jak latem - słońce działa na nas przez cały czas. 90% promieniowania słonecznego jest w stanie przeniknąć przez chmury.

Jak chronić skórę dojrzałą przed promieniowaniem słonecznym?


 • Przede wszystkim korzystać z kąpieli słonecznych umiarkowanie.
 • Nie dopuszczać do odwodnienia skóry. Używać kremów o wysokim stopniu nawilżania, ale też nawilżać od wewnątrz - pijąc duże ilości wody lub soków.
 • Dokładnie oczyszczać twarz wieczorem oraz po kąpieli w morzu, gdyż słona woda wysusza skórę!
 • Nosić duże okulary słoneczne, które ochronią delikatną skórę wokół oczu.
 • Unikać przebywania na pełnym słońcu w czasie największego nasilenia promieniowania, między godziną 11.00 a 15.00.
 • Bezwzględnie nie opalać się przy cerze naczynkowej!
 • Używać odpowiedniego kremu do opalania z wysokim filtrem SPF, a posmarować się nim nie wystarczy tylko raz przed wyjściem z domu. Taki krem należy aplikować przynajmniej co dwie godziny.
 • Pamiętać o tym, że narażeni na promienie słoneczne jesteśmy nieustannie. Dlatego nawet kosmetyki używane na co dzień, jak kremy, podkłady - powinny mieć w swoim składzie odpowiednie filtry, zabezpieczające przed promieniami UV. Oprócz tego powinny być dobrane do wieku, rodzaju cery i zawierać składniki wspomagające kondycję skóry dojrzałej oraz minimalizujące efekty starzenia się skóry, na które nie bez znaczenia jest wpływ słońca. Do najważniejszych należą:
  • koenzym Q10 - niezbędny do funkcjonowania komórek i pomagający zachować młody wygląd
  • kwas hialuronowy - bez niego skóra staje się sucha i mało jędrna
  • witamina C, która wzmacnia naczynia krwionośne, potrzebna do syntezy kolagenu, jest też antyoksydantem (przeciwutleniaczem) - zwalcza wolne rodniki
  • witamina E - poprawia mikrokrążenie, koloryt skóry, hamuje utlenianie lipidów - to właśnie brak lipidów powoduje, że skóra jest sucha i szara
  • witamina A (retinol) - stymuluje skórę do szybszej odnowy
  • ceramidy - stanowią nieprzepuszczalną powłokę dla wody, ale gdy w pewnym wieku zaczyna ich brakować - trzeba uzupełniać ich braki.  
  • NNKT (Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe). Muszą być dostarczane z zewnątrz, gdyż organizm ludzki ich nie wytwarza. Znajdują się też w kosmetykach, gdyż hamują procesy starzenia się skóry.
Stosując się do tych zasad, używając odpowiednich kremów i innych kosmetyków - nie trzeba obawiać się słońca. Ma ono przecież także bardzo pozytywny wpływ na ludzi - w każdym wieku!