Osobowość unikająca – co warto o niej wiedzieć?

Zaburzenie osobowości unikającej to stan zdrowia psychicznego charakteryzujący się wszechobecnym wzorcem zahamowań społecznych i nadwrażliwością na negatywną ocenę. Osoby z tym zaburzeniem często doświadczają intensywnego lęku przed odrzuceniem, krytyką lub dezaprobatą, co prowadzi do znacznego upośledzenia w obszarach funkcjonowania społecznego, zawodowego i innych. Co warto wiedzieć o zaburzeniu osobowości unikającej?

Na czym polega operacja zaćmy

O tym, jak ważnym zmysłem jest wzrok - nie trzeba nikogo przekonywać. Przecież ponad 80% informacji dociera do nas przez narząd wzroku, jakim są oczy! Gdy jednak obraz świata wokół nas zaczyna się zacierać, kolory blaknąć - możemy podejrzewać zaćmę. Można ją jednak wyleczyć operacyjnie - szybko i bezboleśnie, przy użyciu nowoczesnej technologii.

Co to jest zaćma


Zaćma (katarakta) to zmętnienie soczewki oka. Może być wrodzona - występuje wtedy u dzieci lub nabyta - wówczas dotyczy osób po 60 roku życia. Jest to proces postępujący, związany ze starzeniem się organizmu.
Przyczyną zaćmy mogą być także inne czynniki, takie jak:


 • różne choroby oczu
 • urazy mechaniczne oczu i głowy
 • długotrwałe narażenie na promieniowanie np.rtg
 • choroby ogólne np. cukrzyca
 • niektóre leki (sterydy)

Soczewka oka jest przezroczysta i ma kształt pierścieni ułożonych koncentrycznie. Dzięki temu skupia promienie światła na siatkówce, a człowiek widzi ostro i wyraźnie. Gdy soczewka mętnieje i przepuszcza coraz mniej światła - zaczynamy widzieć coraz gorzej. Gdy zmętnieje całkowicie - odróżnia się jedynie światło i ciemność.

Choroba ta postępuje latami, niekiedy objawia się tylko w jednym oku - dlatego dotknięta zaćmą osoba nie od razu rozpoczyna leczenie, bo nie odczuwa aż tak mocno dyskomfortu w widzeniu.

Jednak nie warto lekceważyć zauważonych objawów, takich jak:


 • pogorszenie ostrości widzenia
 • problemy w ocenie odległości
 • widzenie "przez mgłę"
 • szybkie męczenie się oczu
 • podwójne widzenie
 • gdy jasne światło zaczyna przeszkadzać
 • nieprawidłowości w widzeniu kolorów

Może to właśnie być zaćma


Leczenie zaćmy polega na wymianie zmętniałej soczewki oka na sztuczną, odpowiednio dobraną do konkretnego pacjenta.
Szczegółowych informacji można szukać na stronie www.alfavision-zacma.pl Konsultanci rozwieją wszelkie wątpliwości dotyczące zabiegu.

Na czym polega operacja zaćmy


Po zakropieniu oka kroplami ze środkiem znieczulającym i nałożeniu na twarz jałowej folii z otworem na operowane oko, lekarz robi w rogówce oka niewielkie nacięcie. Wprowadza przez nie sondę, która - za pomocą ultradźwięków rozbija chorą soczewkę (fakoemulsyfikacja). Zostaje ona usunięta z oka, a na jej miejsce wprowadza się nowa, syntetyczną.

Sam zabieg trwa krótko - ok. 20 minut, a jego efekty zaobserwować można już na drugi dzień.

Po zabiegu ważne jest, aby nie przemęczać się, nie dźwigać ciężkich przedmiotów. Nie powinno też dotykać się operowanego oka, aby nie doszło do infekcji. Przed zakropieniem oczu kroplami przepisanymi przez lekarza trzeba umyć i zdezynfekować ręce. Oko musi przyzwyczaić się do nowej soczewki - może to trwać około miesiąca. Za to później komfort życia poprawia się zdecydowanie: zwiększa się ostrość widzenia, znikają problemy z wykonywaniem codziennych czynności, przedmioty nabierają barw i świat znów staje się piękny!