Rak szyjki macicy w początkowej fazie nie daje objawów - nawet przez dłuższy czas. W tym okresie jest też całkowicie uleczalny. Potem pojawiają się pierwsze symptomy, takie jak krwawienia po stosunku, po badaniu ginekologicznym, dłuższe i bardziej obfite miesiączki, krwawienia występujące poza miesiączkami, upławy. Ale nawet wtedy dużo kobiet nie zauważa (lub nie chce zauważyć) problemu.
Z czasem pojawiają się zaburzenia w oddawaniu moczu i stolca (krwawienia z odbytu), niedrożność jelit, występują bóle w obrębie miednicy (rzadko) oraz dochodzi do przerzutów np. do płuc czy wątroby.
Co to jest rak szyjki macicy i jakie są jego przyczyny?
Jest to nowotwór złośliwy, wywołany wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. W nabłonku szyjki macicy dochodzi do niekontrolowanego oraz nieprawidłowego rozrostu komórek. To prowadzi do powstania nowotworu.
Typów wirusa HPV jest ponad sto i nie wszystkie powodują chorobę. Większość zachorowań spowodowane jest przez wirus HPV typu 16 i 18. Wirus ten przenosi się drogą kontaktów seksualnych.
Dlaczego tak ważna jest profilaktyka?
Przede wszystkim z powodu braku wyraźnych objawów we wczesnym stadium raka szyjki macicy. Brak profilaktyki prowadzi niezauważenie do rozwoju choroby nowotworowej, a gdy zaczynamy odczuwać dolegliwości - może być już za późno na leczenie. Dlatego kobieta, która zauważy jakiekolwiek nieprawidłowości - powinna reagować jak najszybciej.
Podstawowym badaniem, które wykrywa wczesne, przedinwazyjne stadium choroby jest cytologia. Jest to pobranie wymazu z szyjki macicy za pomoca specjalnej szczoteczki. Wymaz nastepnie jest badany i oceniany przez lekarza.
Nie ma się czego bać - cytologia nie boli! A może uratować życie, bo wczesne wykrycie choroby to
większa szansa skutecznego leczenia!
Czy do badania cytologicznego trzeba się przygotować?
- badanie wykonuje się co najmniej 4 dni po ostatniej miesiączce
- jednak nie później niż 4 dni przed kolejną
- dwie doby przed badaniem powinno powstrzymać się od stosunków seksualnych oraz stosowania wszelkich środków dopochwowych (także leków)
Dlaczego o tym piszę? Ponieważ trwa , rozpoczęta przez Ogólnopolską Organizację Kwiat Kobiecości IX edycja kampanii społecznej "Piękna, bo zdrowa". Organizacja jest inicjatywą Idy Karpińskiej i tworzą ją kobiety, które wygrały walkę o życie. Niestety - codziennie (!) pięć Polek taką walkę przegrywa.
Kampania ma na celu zwiększanie świadomości kobiet na temat obserwacji własnego ciała, właściwego reagowania na niepokojące objawy oraz badań profilaktycznych. Stąd hasło tegorocznej kampanii: "Weź się zbadaj!".