Ile razy dziennie korzystamy z toalety? Zazwyczaj nie liczymy. Raz rzadziej, raz częściej. Ale przychodzi moment, że zaczynamy liczyć te momenty i... bać się ich. Ból i pieczenie podczas oddawania moczu powodują, że zwykłe wysiusianie się staje się udręką.
Ból i pieczenie podczas oddawania moczu
Dyzuria - tak nazywa się ten kłujący lub piekący ból, który odczuwa się próbując oddać mocz. Próbując - bo często jest to utrudnione, pomimo odczuwania prawie ciągłego parcia na pęcherz. Jeśli w dodatku mocz oddaje się w małych ilościach, pojawia się gorączka - możemy podejrzewać zapalenie pęcherza moczowego.
Choroba ta częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Wynika to z różnic w budowie anatomicznej. Cewka moczowa u kobiet to tylko 4 - 5 cm (u mężczyzn 15-20 cm). Leży w pobliżu ujścia pochwy i odbytu. Znajdujące się tam drobnoustroje mogą wywołać stan zapalny, gdy przedostaną się do dróg moczowych.
Mogą to być:
- chlamydie
- gronkowiec
- dwoinki rzeżączki
- jednak 90% zakażeń układu moczowego spowodowane jest bakterią Escherichia coli (pałeczka okrężnicy) która, po przedostaniu się do cewki moczowej, wędruje do pęcherza i namnaża się, powodując stan zapalny. Bez odpowiedniego leczenia może dotrzeć poprzez moczowody do nerek.
Przyczyny zapalenia pęcherza:
- Przechłodzenie pęcherza.
- Kontakty seksualne - nie bez powodu dolegliwośc ta nazywana jest "chorobą miodowego miesiąca". Zakżeniom sprzyja używanie wkładek dopochwowych, chemicznych środków plemnikobójczych oraz otarcia.
- Noszenie obcisłej bielizny, zwłaszcza ze sztucznego włókna.
- Niewłaściwa higiena używanie perfumowanych podpasek i wkładek.
- Korzystanie z publicznych toalet bez zabezpieczeń.
- Zaleganie moczu. Jest to najczęstsza przyczyna zapalenia dróg moczowych u mężczyn po 50 roku życia. Przy problemach z rozrostem gruczołu krokowego pęcherz nie jest dostatecznie opróżniany.
- Nietrzymanie moczu.
- Anomalie anatomiczne.
- Inne czynniki ryzyka to:
- cukrzyca
- obniżona odporność
- schorzenia ginekologiczne
- choroby neurologiczne (gdy występują zaburzenia czynności pęcherza)
- ciąża - powiększająca się macica uciska pęcherz moczowy, więc utrudniony jest odpływ moczu; także rozciągnięcie tkanek okolicy dróg moczowych sprzyja kolonizacji przez patogeny
- menopauza - na skutek niedostatecznego nawilżenia błon śluzowych narządów intymnych łatwiej dochodzi do podrażnień, a co za tym idzie - wnikaniu bakterii
Oczywiście organizm sam potrafi się bronić przed patogenami chorobotwórczymi. Takie właściwości ma nabłonek wyścielający drogi moczowe, a sam mocz ma kwaśny odczyn i każdorazowo przy oddawaniu moczu bakterie są wypłukiwane. Ale gdy te bariery są osłabione - dochodzi do zakażenia.
Dlaczego należy od samego początku walczyć z bólem i pieczeniem zaobserowanym podczas oddawania moczu? Nie tylko dlatego, że jest to uciążliwe i utrudnia życie. Przede wszystkim dlatego, że może dojść do trwałe, utajonej i bezobjawowej potaci zapalenia. Z czasem może ono rozszerzać się na miedniczki nerkowe i nerki, a w rezultacie doprowadzić do niewydolności nerek, mocznicy czy posocznicy.
Jak uniknąć zakażenia dróg moczowych?
- Dużo pić (ok. 2l dziennie)
- Dbać o właściwe pH moczu
- Nie wstrzymywać oddawania moczu. Ile razy mówimy: "Muszę iśc do toalety, ale nie chce mi się wstać!"
- Podmywać i podcierać się od przodu do tyłu, by nie przenosić bakterii
- W toaletach publicznych nie siadać na sedesie (kto glada skoki narciarskie, ten wie, jak należy to robić) lub używać jednorazowych podkładek
- Podmywać się po stosunku lub oddać mocz
Leczenie zapalenia pęcherza moczowego
Co możemy zrobić sami przy pierwszych objawach?
- zastosować leki dostępne bez recepty, które hamują rozwój i namnażanie bakterii.
- wygrzewać się, najlepiej leżąc w łóżku, można też wykorzystać termofor
- dużo pić - zwiększenie ilości mikcji sprzyja wypłukiwaniu bakterii. Kawa, herbata lub alkohol powodują podrażnienie pęcherza, dlatego najlepiej pić wodę lub soki - np. z żurawiny.
- polecane są też nasiadówki z dodatkiem ziół
- więcej sposobów opisano na stronie neofuragina.pl
Gdy jednak niepokojące objawy ze strony układu moczowego nie ustępują, należy udać się do lekarza. Warto bowiem pamiętać o możliwości powikłań. Lekarz dokona rozpoznania i przepisze odpowiednie badania i leki.