Osobowość unikająca – co warto o niej wiedzieć?

Zaburzenie osobowości unikającej to stan zdrowia psychicznego charakteryzujący się wszechobecnym wzorcem zahamowań społecznych i nadwrażliwością na negatywną ocenę. Osoby z tym zaburzeniem często doświadczają intensywnego lęku przed odrzuceniem, krytyką lub dezaprobatą, co prowadzi do znacznego upośledzenia w obszarach funkcjonowania społecznego, zawodowego i innych. Co warto wiedzieć o zaburzeniu osobowości unikającej?

Aplikacje na androida - zdrowie w kieszeni
Z ankiety na Facebooku niewiele wynikło, bo zbyt mało osób zagłosowało. Jednak ze statystyk bloga (Google Analytics) wynika, że trochę ponad 40% użytkowników czyta bloga z urządzeń mobilnych, w tym 60% z urządzeń z androidem. Dlatego też chcę dzisiaj przedstawić kilka przydatnych aplikacji na androida - oczywiście trzymam się tematyki bloga i aplikacje te dotyczą zdrowia.1. INSTANT HEART RATE


W każdym smartfonie jest aparat do robienia zdjęć. I właśnie to oraz aplikacja Instant Heart Rate wystarczy, aby zmierzyć puls (chociaż np. podczas biegania czy wykonywania ćwiczeń może to być trochę niewygodne).

Jak to działa?

Gdy serce pompuje krew - lekko zmienia się barwa palca. Aplikacja obserwuje te zmiany i na tej podstawie oblicza częstotliwość uderzeń serca. Dlatego też dobrze wykonywać pomiar przy dobrym oświetleniu lub włączyć diodę doświetlającą aparatu.

Najpierw w zakładce SETTINGS zaznaczamy swój wiek oraz płeć. Potem klikamy przycisk MEASURE, a następnie należy przyłożyć palec do obiektywu aparatu fotograficznego - nie za mocno i nie za lekko, tak, aby przykryć cały obiektyw. Trzymamy tak 10 - 20 sekund, w tym czasie kółko na ekranie zrobi się całe niebieskie.
Wynik możemy zapisać wynik - dodając komentarz (np. podczas jakiej czynności pomiar był wykonywany). Tworzymy w ten sposób historię swoich pomiarów.

Wyniki są dość dokładne i chociaż aplikacja nie zastąpi regularnych badań kontrolnych, to warto sprawdzać swoje tętno, bo gdy przez dłuższy czas jest nieprawidłowe, np. zbyt wysokie podczas spoczynku - może to świadczyć o jakiejś chorobie (np. cukrzyca).

W pełnej wersji aplikacja kosztuje 3 zł.2. ZDROWE ZAKUPY

Nieraz, robiąc zakupy, zastanawiamy się co zawiera dany produkt. Nie zawsze jest możliwość przeczytania składu na opakowaniu, zwłaszcza, że napisane jest to maleńkimi literkami. Tu z pomocą przychodzi bezpłatna aplikacja ZDROWE ZAKUPY. Jest to skaner kodu kreskowego oraz baza danych e-składników.

Jak to działa?

Skanujemy kod kreskowy wybranego produktu (jest też możliwość zeskanowania kilku kodów) i na ekranie wyświetla się pełny skład produktu oraz pokazuje się informacja, co jest korzystne, a co nie
dla zdrowia.Samodzielnie możemy jeszcze określić dodatkowe składniki, o których obecności w produkcie chcemy być ostrzegani (np. to, na co mamy alergię). Wówczas składnik ten ukaże się z wykrzyknikiem.

W zakładce POPULARNE SKŁADNIKI znajdziemy bazę najczęściej spotykanych konserwantów wraz z opisem. Każdy jest oznaczony "buźką", której mina wskazuje, czy ten składnik jest korzystny, obojętny, czy też może szkodliwy i trzeba go unikać.

Ciekawe jest to, że aplikacja potrafi podpowiedzieć inny, podobny produkt - jeśli ten wybrany nie spełnia naszych oczekiwań.


3. NIE KICHAJJest to aplikacja dla alergików. Dzięki niej możemy zaplanować, kiedy i w jakie miejsca unikać wycieczek oraz pozwala na codzienne monitorowanie objawy alergii.
Wymaga rejestracji (jako pacjent lub jako lekarz). Gdy rejestrujemy się jako pacjent - trzeba podać rośliny, na których pyłki jesteśmy uczuleni.
Aplikacja pokazuje, gdzie obecnie występuje pylenie i jakich roślin. Zakładka DZIENNIK - uzupełniana jest w miarę podawanych przez nas danych o naszym samopoczuciu. Gdy jesteśmy akurat w podróży - program ten podpowie, gdzie znajduje się najbliższy gabinet lekarski, w którym możemy uzyskać pomoc.


4. PRZYPOMNIENIE WYPIJ WODĘ
Ja znowu z tą wodą! Tak - bo jest tak ważna, że trzeba o niej przypominać jak najczęściej. Aplikacji monitorujących picie wody jest kilka. Wybrałam tę, bo jest chyba najbardziej popularna i przyjazna dla użytkownika.Jak działa?

Na początku trzeba odpowiedzieć na kilka pytań (np. ile ważysz) - i aplikacja wyliczy, ile wody potrzebujesz oraz przypomni, że masz się napić. Można też monitorować  - dzięki raportom i wykresom - postępy w piciu wody. Na koniec dnia czeka nas pochwała lub reprymenda - co jeszcze bardziej motywuje do kontroli nawodnienia organizmu!


5. ASYSTENT ZDROWEGO ŻYWIENIAJest to aplikacja Instytutu Żywności i Żywienia, powstała w ramach projektu "Zachowaj równowagę". Jest pomocna w doborze odpowiednich składników żywieniowych, zachęca do zdrowego stylu życia, a nawet zaproponuje jadłospis.

Aplikacja oblicza kalorie oraz inne niezbędne elementy codziennej diety. Dlatego po włączeniu trzeba będzie odpowiedzieć na kilka pytań (wiek, waga, aktywność fizyczna). 
Proponuje też ćwiczenia, mające utrzymać nas w formie, można korzystać z dołączonych jadłospisów. 
Zapoznamy się też z zasadami zdrowego odżywiania oraz poradami na ten temat. Gdy czegoś nie rozumiemy - pomocą będzie słowniczek, a gdy chcemy sprawdzić swoją wiedzę - możemy rozwiązać quiz.
6. KANAREKJest to polska aplikacja autorstwa Michała Tajcherta. Informuje o zanieczyszczeniach powietrza. Wykorzystuje stacje pomiarowe Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz własne serwery. Dlaczego warto wiedzieć, jakiej jakości powietrze jest obecnie w miejscu, gdzie się znajdujemy? Bo wysokie stężenie pyłów i innych zanieczyszczeń wpływa niekorzystnie na zdrowie człowieka.

Aplikacja poinformuje też, jeśli poziom zanieczyszczenie powietrza spadnie poniżej normy.7. JAKOŚĆ POWIETRZA W POLSCE
Jak sama nazwa wskazuje - jest to aplikacja podobna do poprzedniej, informująca o zanieczyszczeniu powietrza. Jest to bezpłatna aplikacja Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Wykonana w ramach projektu "Wzmocnienie systemu oceny jakości powietrza w Polsce w oparciu o doświadczenia norweskie".Zapewnia szybki dostęp do informacji nt. stanu powietrza w Polsce. Umożliwia obserwowanie zmian w okolicy,a także w trakcie przemieszczania się. Powiadamia też o wystąpieniu wysokich stężeń zanieczyszczeń.


Korzystasz z tych lub podobnych aplikacji?


Ilustracje w tym wpisie są screenami ze sklepu Google Play