Marihuana a zdrowie psychiczne – co warto wiedzieć?

Marihuana i jej konsumpcja może prowadzić do różnorodnych skutków – zarówno pozytywnych, jak i negatywnych – dla zdrowia psychicznego. W ostatnich latach badania naukowe coraz częściej skupiają się na potencjalnych korzyściach terapeutycznych marihuany, zwłaszcza w kontekście leczenia zaburzeń psychicznych. Czy marihuana na bezsenność rzeczywiście działa? Co warto wiedzieć na ten temat? Czym jest marihuana medyczna? Marihuana medyczna odnosi się do wykorzystania rośliny konopi indyjskich w celach leczniczych. Zawiera ona składniki aktywne, takie jak THC (tetrahydrokannabinol) i CBD (kannabidiol), które mają różne właściwości farmakologiczne i mogą wpływać na procesy zachodzące w ludzkim organizmie.  W wielu krajach marihuana medyczna czy nasiona marihuany są przepisywane pacjentom do leczenia szeregu schorzeń, w tym: bólu przewlekłego, skurczów mięśni, stanów lękowych, bezsenności, oraz objawów towarzyszących takim chorobom, jak stwardnienie rozsiane czy choroba Parkinsona. Jej zasto

Za niezależnym życiem – III Kongres Osób z Niepełnosprawnościami


Kongres Osób z Niepełnosprawnościami, który odbędzie się 25 października w Warszawie, to jedyne ogólnopolskie spotkanie o tak szeroko rozumianej tematyce niepełnosprawności zainicjowane przez osoby bezpośrednio związane z tematem. Jego celem jest weryfikacja realizacji konwencji ONZ, ratyfikowanej w 2012 roku i zaproponowanie konkretnych działań wspomagających jej wdrożenie.

Od 2015 roku osoby z niepełnosprawnościami spotykają się w ramach kongresu, by mówić wspólnym głosem i wypracowywać rozwiązania, które dadzą im w praktyce takie same prawa, jak wszystkim obywatelom. Tegoroczna edycja jest organizowana w piątą rocznicę przyjęcia przez Polskę Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. To doskonała okazja, by podsumować 5 lat jej obowiązywania, ale także wyjść z inicjatywą kolejnych zmian.

W programie wydarzenia znajduje się prezentacja wytycznych do nowego systemu wsparcia osób z niepełnosprawnościami, przygotowanych w oparciu o wypracowany materiał i konsultacje, a także sesje tematyczne poświęcone m.in. równości szans, orzecznictwu oraz edukacji włączającej. Wśród nich odbędzie się również panel związany z głównym tematem kongresu, czyli niezależnym życiem.

Uczestnicy kongresu będą dyskutować również o rozwiązaniach dotyczących rynku pracy oraz dostępności obiektów publicznych, informacji analogowych i cyfrowych, a także dostępu do szeroko rozumianych usług. – opowiada o Kongresie pani Anna Rozborska, członkini komitetu organizacyjnego – Wnioski zebrane podczas wszystkich sesji tematycznych zostaną podsumowane w czasie osobnego panelu.

Stałym elementem kongresu jest również wręczenie nagród Ambasadora Konwencji, przyznawanych osobom i/lub instytucjom w celu uhonorowania ich za szczególne dokonania na rzecz: obrony praw i interesów osób z niepełnosprawnościami oraz wdrażania i popularyzowania Konwencji Organizacji Narodów Zjednoczonych o prawach osób z niepełnosprawnościami w Polsce. Wręczenie odbędzie się podczas otwarcia wydarzenia.

Organizatorzy III edycji Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami zachęcają do uczestnictwa w wydarzeniu wszystkie osoby, których problem niepełnosprawności dotyczy na co dzień, a także wszystkich, którzy czują potrzebę działania na rzecz zrównania praw obywateli bez względu na ich sytuację zdrowotną. Udział w kongresie jest bezpłatny, jednak liczba miejsc jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń. 



Formularz rejestracyjny jest dostępny na stronie:
Bieżące informacje o wydarzeniu można znaleźć również na portalu Facebook:

Patronat honorowy nad Kongresem objął Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar.


III Kongres Osób z Niepełnosprawnościami odbędzie się w ramach projektu współfinansowanego przez PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych) i dzięki wsparciu Banku Zachodniego WBK.