Osobowość unikająca – co warto o niej wiedzieć?

Zaburzenie osobowości unikającej to stan zdrowia psychicznego charakteryzujący się wszechobecnym wzorcem zahamowań społecznych i nadwrażliwością na negatywną ocenę. Osoby z tym zaburzeniem często doświadczają intensywnego lęku przed odrzuceniem, krytyką lub dezaprobatą, co prowadzi do znacznego upośledzenia w obszarach funkcjonowania społecznego, zawodowego i innych. Co warto wiedzieć o zaburzeniu osobowości unikającej?

Atopowe zapalenie skóry – objawy i metody leczenia

Atopowe zapalenie skóry - objawy i metody leczenia.

Współcześnie przyjmuje się, że atopowe zapalenie skóry to jedna z chorób cywilizacyjnych. Schorzenie to występuje bowiem przede wszystkim w krajach wysokorozwiniętych oraz uprzemysłowionych. Co więcej, AZS jest diagnozowane zarówno u małych dzieci, jak i osób dorosłych. Jak się objawia ta choroba i które metody leczenia są dziś uznawane za najskuteczniejsze?


Przyczyny wystąpienia AZS

Atopowe zapalenie skóry jest uciążliwym i trudnym do wyleczenia schorzeniem. Choroba ta nie została bowiem jeszcze w wystarczającym stopniu przebadana oraz poznana przez środowisko medyczne. Najczęściej przyjmuje się, że przyczyną wystąpienia AZS jest nadmierne wytwarzanie przeciwciał IgE, które są skierowane przeciwko działaniu różnego typu alergenów (pokarmowych, pyłkowych czy bakteryjnych). Dlatego też wiele czynników zewnętrznych, zazwyczaj niegroźnych dla zdrowych osób, w przypadku tej choroby wpływa na zaostrzenie objawów.


Ponadto, dotychczasowe ustalenia potwierdzają, że przyczyną intensywniejszej reakcji alergicznej bywa również stres. A tego problemu osobom cierpiącym na atopowe zapalenie skóry niestety nie brakuje. Wszystko przez nieświadomość społeczną oraz błędne myślenie, iż AZS jest schorzeniem, którym można się zarazić. Tego typu tezy wpływają na to, że chorzy często rezygnują z wielu aktywności. Natomiast wszelkie czynności związane z pracą bądź życiem prywatnym mogą być źródłem dodatkowego stresu.
Jak rozpoznać objawy atopii?

W dzisiejszych czasach atopia jest diagnozowana nie tylko w przypadku małych dzieci, ale także ludzi dorosłych. Schorzenie to objawia się intensywnym świądem, grudkowo-wysiękowymi zmianami skórnymi, lichenizacją oraz suchością i szorstkością naskórka. Często spotykane są również nawrotowe i przewlekłe stany tej choroby. Ponadto, współcześnie mówi się o 2 fazach klinicznych AZS.


Typ wypryskowy jest diagnozowany w szczególności u najmłodszych pacjentów. Jego cechą charakterystyczną są intensywne zmiany skórne, które pojawiają się w okolicach twarzy oraz na innych partiach ciała. Natomiast drugi typ choroby, nazywany zazwyczaj liszajowatym, występuje u osób w różnym wieku. W tym przypadku objawy schorzenia są widoczne przede wszystkim w okolicach dołów podkolanowych oraz łokciowych. Niemniej, typowi liszajowatemu towarzyszy niekiedy zjawisko erytrodemii. Wtedy zmiany skórne, charakterystyczne dla AZS, mogą objąć ponad 50% powierzchni ciała.
Metody leczenia atopowego zapalenia skóry

Z jakich metod leczenia mogą dziś korzystać osoby, u których zdiagnozowano atopowe zapalenie skóry? Dobre rezultaty dają m.in. kuracje pielęgnacyjne – także te przeprowadzane w domu. Polegają one przede wszystkim na odpowiednim natłuszczaniu skóry, co w przypadku zapalenia atopowego ma niebagatelne znaczenie. Ponadto, osobom cierpiącym na AZS zaleca się stosowanie emolientów, kąpiele z dodatkiem siemienia lnianego, płatków owsianych lub krochmalu, unikanie odzieży wykonanej z wełny czy pranie ubrań przy użyciu właściwych środków.


Przy zwalczaniu objawów atopowego zapalenia skóry skuteczne okazują się także rozmaite terapie farmakologiczne. Zazwyczaj polegają one na podawaniu leków immunosupresyjnych. Wspomniane medykamenty sprawiają bowiem, że układ odpornościowy nie reaguje tak intensywnie na różnego typu alergeny. Ponadto, do grona powszechnie stosowanych leków zalicza się kortykosterydy. Ich zadaniem jest zarówno poprawienie procesów immunologicznych, jak i zatrzymanie ognisk zapalnych choroby. Co ciekawe, w przypadku leczenia najmłodszych pacjentów, współcześnie często można się spotkać z wykorzystaniem probiotyków.


Warto wspomnieć, że osoby chore na AZS często decydują się na skorzystanie z fototerapii. Ta nowoczesna metoda, polegająca na naświetlaniu zmian skórnych promieniami ultrafioletowymi, przynosi efekty podobne do tych, które uzyskuje się przy podawaniu leków immunosupresyjny. Co więcej, nigdy nie należy zapominać o tym, że omawiane schorzenie przyczynia się często do wystąpienia groźnych zaburzeń psychicznych. O ile wizyta u dermatologa, kosmetologa czy alergologa wydaje się oczywista, o tyle zbyt często pomija się problemy „duchowe” osób dotkniętych AZS. A niekiedy dopiero spotkania z psychologiem bądź psychiatrą pozwalają na przezwyciężenie leków oraz normalne funkcjonowanie w życiu codziennym.

Artykuł powstał we współpracy z gabinetem Qclinique.

Komentarze