Wyrywanie zębów - ile trwa i ile kosztuje

  Jedną z procedur, które mogą być konieczne w przypadku poważnych problemów z jamą ustną, jest wyrwanie zęba. Choć wiele osób obawia się tego procesu, nowoczesne metody i technologie sprawiają, że jest on znacznie komfortowy niż kiedyś. W niniejszym artykule przyjrzymy się procesowi wyrywania zębów, a także rozwiejemy Twoje wątpliwości co do czasu trwania zabiegu i kosztów procedury.

Pielęgnacja obłożnie chorych

pielegnacja-obloznie-chorych

W jakim celu używamy tyle kosmetyków pielęgnacyjnych: płyny, żele balsamy, kremy...? Dla gładkiej, pięknej skóry, dla lepszego samopoczucia, dla ochrony przed czynnikami zewnętrznymi, dla zdrowia. To ważne, aby dbać o siebie, o swoje ciało.

Człowiek unieruchomiony w łóżku też chciałby o siebie zadbać i mieć zdrową, ładną skórę - co w jego przypadku jest trudniejsze. Jest zdany na opiekuna, który musi mieć dużą wiedzę na temat  pielęgnacji obłożnie chorych.

 

Najczęstsze problemy pielęgnacyjne osób obłożnie chorych


  • Skóra częściej się przesusza - ma na to wpływ zbyt suche powietrze w pomieszczeniu, ale także niektóre przyjmowane leki.
  • Odparzenia, które powstają na skutek ocierania się skóry o materiał lub wilgotnych powierzchni ciała o siebie.
  • Odleżyny, spowodowane długotrwałym uciskiem na daną część ciała.
  • Niekontrolowanie potrzeb fizjologicznych - będące przyczyną podrażnienia skóry wokół krocza.
  • Brak możliwości zasygnalizowania dolegliwości (np. świądu), a tym samym brak szybkiej reakcji opiekuna.

Na czym polega pielęgnacja obłożnie chorych?


Dzięki prawidłowej pielęgnacji skóry osób obłożnie chorych można nie dopuścić do dodatkowych schorzeń i uniknąć wielu problemów oraz zapewnić komfort człowiekowi, którym się opiekujemy. Nie zaleca się jednak używania tych samych produktów, z których korzystają osoby zdrowe - do tego celu przeznaczone są preparaty specjalistyczne, tzw. dermokosmetyki.Najważniejszym elementem pielęgnacji obłożnie chorego jest dbanie o higienę ciała. Regularne mycie usuwa zanieczyszczenia, zarazki oraz wydzielinę produkowaną przez gruczoły potowe i łojowe. Mydło do mycia obłożnie chorego musi być delikatne, o odpowiednim pH (5,5) oraz zawierać składniki łagodzące objawy problemów skórnych. Powinno też radzić sobie z utrudnieniami takimi, jak np. oczyszczanie i ochrona skóry wokół stomii. Alternatywą dla wody i mydła, zwłaszcza przy częstych zabrudzeniach, są pianki i chusteczki do mycia, które znakomicie spełniają swoje zadanie zarówno oczyszczające, jak i pielęgnacyjne.

Po umyciu trzeba zabezpieczyć skórę poprzez aplikację kremów i balsamów odżywczych i łagodzących. Kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji ciała osoby obłożnie chorej są delikatniejsze od tych powszechnie używanych. Mają właściwości nawilżające oraz nie zawierają składników wywołujących podrażnienia, czyli zapachowych lub barwiących, a także konserwantów. W ich składzie znajdują się m. in. wyciągi ziołowe, alantoina (regeneruje skórę), kreatyna (wspomaga naturalne procesy ochronne skóry), lanolina (łagodzi podrażnienia) D-panthenol (działanie gojące, łagodzące), humektanty (mające zdolność wiązania wody). Pozostawiają też na skórze warstwę ochronną.

Pamiętajmy o tym, że profilaktyka jest najważniejsza. Dzięki stosowaniu odpowiednich środków, które nie dopuszczą do poważniejszych problemów ze skórą - zaoszczędzimy dodatkowego cierpienia naszym podopiecznym!


Komentarze