Gdy serce bije zbyt szybko - kołatanie serca

Każdy z nas doświadczył chociaż raz w życiu szybszego bicia serca. Czasami jest to reakcja na stresującą sytuację, intensywny wysiłek fizyczny lub nawet zbyt duża ilość kofeiny. Jednak, gdy kołatanie serca staje się częste, długotrwałe lub towarzyszy mu inne niepokojące objawy, może to wymagać uwagi specjalisty - kardiologa.

Pielęgnacja obłożnie chorych

pielegnacja-obloznie-chorych

W jakim celu używamy tyle kosmetyków pielęgnacyjnych: płyny, żele balsamy, kremy...? Dla gładkiej, pięknej skóry, dla lepszego samopoczucia, dla ochrony przed czynnikami zewnętrznymi, dla zdrowia. To ważne, aby dbać o siebie, o swoje ciało.

Człowiek unieruchomiony w łóżku też chciałby o siebie zadbać i mieć zdrową, ładną skórę - co w jego przypadku jest trudniejsze. Jest zdany na opiekuna, który musi mieć dużą wiedzę na temat  pielęgnacji obłożnie chorych.

 

Najczęstsze problemy pielęgnacyjne osób obłożnie chorych


  • Skóra częściej się przesusza - ma na to wpływ zbyt suche powietrze w pomieszczeniu, ale także niektóre przyjmowane leki.
  • Odparzenia, które powstają na skutek ocierania się skóry o materiał lub wilgotnych powierzchni ciała o siebie.
  • Odleżyny, spowodowane długotrwałym uciskiem na daną część ciała.
  • Niekontrolowanie potrzeb fizjologicznych - będące przyczyną podrażnienia skóry wokół krocza.
  • Brak możliwości zasygnalizowania dolegliwości (np. świądu), a tym samym brak szybkiej reakcji opiekuna.

Na czym polega pielęgnacja obłożnie chorych?


Dzięki prawidłowej pielęgnacji skóry osób obłożnie chorych można nie dopuścić do dodatkowych schorzeń i uniknąć wielu problemów oraz zapewnić komfort człowiekowi, którym się opiekujemy. Nie zaleca się jednak używania tych samych produktów, z których korzystają osoby zdrowe - do tego celu przeznaczone są preparaty specjalistyczne, tzw. dermokosmetyki.Najważniejszym elementem pielęgnacji obłożnie chorego jest dbanie o higienę ciała. Regularne mycie usuwa zanieczyszczenia, zarazki oraz wydzielinę produkowaną przez gruczoły potowe i łojowe. Mydło do mycia obłożnie chorego musi być delikatne, o odpowiednim pH (5,5) oraz zawierać składniki łagodzące objawy problemów skórnych. Powinno też radzić sobie z utrudnieniami takimi, jak np. oczyszczanie i ochrona skóry wokół stomii. Alternatywą dla wody i mydła, zwłaszcza przy częstych zabrudzeniach, są pianki i chusteczki do mycia, które znakomicie spełniają swoje zadanie zarówno oczyszczające, jak i pielęgnacyjne.

Po umyciu trzeba zabezpieczyć skórę poprzez aplikację kremów i balsamów odżywczych i łagodzących. Kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji ciała osoby obłożnie chorej są delikatniejsze od tych powszechnie używanych. Mają właściwości nawilżające oraz nie zawierają składników wywołujących podrażnienia, czyli zapachowych lub barwiących, a także konserwantów. W ich składzie znajdują się m. in. wyciągi ziołowe, alantoina (regeneruje skórę), kreatyna (wspomaga naturalne procesy ochronne skóry), lanolina (łagodzi podrażnienia) D-panthenol (działanie gojące, łagodzące), humektanty (mające zdolność wiązania wody). Pozostawiają też na skórze warstwę ochronną.

Pamiętajmy o tym, że profilaktyka jest najważniejsza. Dzięki stosowaniu odpowiednich środków, które nie dopuszczą do poważniejszych problemów ze skórą - zaoszczędzimy dodatkowego cierpienia naszym podopiecznym!


Komentarze