Gdy serce bije zbyt szybko - kołatanie serca

Każdy z nas doświadczył chociaż raz w życiu szybszego bicia serca. Czasami jest to reakcja na stresującą sytuację, intensywny wysiłek fizyczny lub nawet zbyt duża ilość kofeiny. Jednak, gdy kołatanie serca staje się częste, długotrwałe lub towarzyszy mu inne niepokojące objawy, może to wymagać uwagi specjalisty - kardiologa.

Dlaczego włosy wypadają?

wypadanie-wlosow

Włosy – to ozdoba każdej kobiety, a często i mężczyzn. Dlaczego przywiązujemy do nich taką wagę? Przecież równie dobrze moglibyśmy się obyć bez włosów.  A jednak na przestrzeni dziejów włosy zawsze miały swoją symbolikę.  Miały znaczenie kulturowe, społeczne, a nawet religijne. I często jest tak i dzisiaj. Dlatego wypadanie włosów jest dużym problemem dla obu płci, poza tym związane może być z wieloma chorobami.

 

 

Włosy w tradycji - krótki przegląd historycznyOd najdawniejszych czasów włosy, ich długość, sposób uczesania - coś wyrażają. Przynależność kulturową, religijną, emocje, są odbiciem ludzkiej osobowości. Często wierzono też, że we włosach kryje się jakaś moc.

Już w Biblii czytamy o Samsonie, w którego włosach tkwiła jego siła - po ich ścięciu został pokonany. Dla Indian włosy były siedzibą duchów. Dla Celtów długie włosy kobiet były symbolem płodności. W innych kulturach - rozpusty, dlatego należało je zakrywać. Obcinano też włosy kobietom posądzanym o czary. Merowingowie, królowie Franków uważali, że w długich włosach jest siła dająca uprawnienia do władzy. W obrzędach dawnych Słowian postrzyżyny chłopców były symbolem ich przejścia w świat dorosłych. Znamy z literatury ślubny obrzęd, gdy kobiecie wychodzącej za mąż nakładano czepiec, aby ukryć noszone do tej pory warkocze (często je też obcinano). Oznaczało to koniec beztroskiego, panieńskiego życia i kuszenia włosami mężczyzn. Siwe włosy są oznaką starości - ale też mądrości wynikającej z doświadczenia życiowego.

Włosy były też oznaką statusu społecznego - na fryzjerów, codzienne układanie włosów, wymyślne fryzury, mogły pozwolić sobie wyłącznie panie z wyższych sfer.

Włosy uczesane, gładkie - były symbolem porządku, prawa. Upinanie, wiązanie włosów - to próba kontroli nad życiem. Włosy potargane, w nieładzie - to oznaka szaleństwa, żałoby, rozpaczy, ale także oryginalności, nieszablonowego myślenia i wyzwolenia od rygorów.

Mnisi, rekruci, więźniowie, czyli ludzie poddani surowemu reżimowi - kojarzą się nam z ogolonymi głowami. Golenie głowy często było karą (choć nie zawsze, np. w starożytnym Egipcie zalecano depilowanie całego ciała).  Głowy golono np. w czasie II wojny światowej współpracującym z wrogiem kobietom. Było to też symbolem upokorzenia (m. in. taką rolę spełniało skalpowanie u Indian).

Czy dzisiaj jest podobnie?  

Współcześnie włosy także mają swoją symbolikę - np. przynależności do pewnej subkultury: hipisi - włosy długie; skinheadzi - wygoleni, emo - zaczesane na oczy, punk - kojarzy się z irokezem na głowie.

Często z powodu fryzury, koloru włosów - definiujemy człowieka. Srogą nauczycielkę często wyobrażamy sobie gładko zaczesaną w koczek, kobieta-wamp nosi długie, rozpuszczone włosy, a określenie "łysy" - nie kojarzy się z człowiekiem pozbawionym włosów, tylko z kimś, komu najlepiej zejść z drogi. A dowcipy o blondynkach słyszał każdy!

Do dziś funkcjonują pewne przesądy związane z włosami, np. nie można ścinać włosów przed egzaminem,  "zakaz" obcinania włosów dziecku do pierwszego roku życia, kołtun we włosach oznacza rzucenie uroku..

Zmiana fryzury wpływa też na postrzeganie samego siebie.  Dlatego kobiety często zmieniają fryzurę w ważnych momentach życia. W wielu filmach oglądamy, jak zdesperowana kobieta przed rozpoczęciem jakiegoś ważnego działania - bierze nożyczki i (nieraz ze łzami w oczach) ścina sobie włosy.


ZAGADKA: W którym znanym filmie robi to także mężczyzna?

lysienie

 

Dlaczego włosy wypadają?Najważniejsze jednak jest, aby nasze włosy były zdrowe, lśniące i było ich dużo. Niekiedy jednak zaczynają z różnych powodów wypadać. Jest to przykra przypadłość zwłaszcza dla kobiet, dla których włosy to przede wszystkim ozdoba.


Wypadanie włosów - przyczyny:

Wrodzone:

brak mieszków włosowych, zaburzenia w rozwoju skóry,

 

Nabyte wtórne (bliznowaciejące):

1. Mechaniczne

 • wycieranie się włosów
 • źle dobrane uczesanie
 • niewłaściwe kosmetyki
 • źle wykonane zabiegi fryzjerskie
 • oparzenia
 • trichotillomania - zaburzenie objawiające się wyrywaniem sobie włosów
2. Toksyczne

 • zatrucia metalami ciężkimi, pestycydami, palenie papierosów
3. Choroby:

 • skóry (grzybica, łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry, toczeń rumieniowaty)
 • schorzenia tarczycy
 • zespół policystycznych jajników
 • niedokrwistość
 • infekcje, ostre stany gorączkowe
 • polekowe (leki immunosupresyjne, przeciwkrzepliwe, stosowane w chemioterapii) 
 • kiła

Nabyte pierwotne (niebliznowaciejące):

 • Łysienie plackowate
 • Łysienie androgenowe


Łysienie plackowate (alopecia areata)

 

Choroba ta znana jest już od ponad 2000 lat. Dotyka osoby w różnym wieku, także dzieci. Gdy pojawia się przed okresem dojrzewania - jest trudniejsza do wyleczenia i przebiega ciężej. Chorują na nią zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Zaczyna się nagle, bez widocznych objawów poprzedzających. Początek - to okrągłe lub owalne miejsce na głowie, wielkości monety, pozbawione włosów. Z czasem miejsce to może pozostać bez zmian - lub rozszerzać się. Mogą też powstawać nowe. Przeważnie okres trwania rozprzestrzeniania się ognisk łysienia plackowatego trwa od kilku miesięcy do kilkunastu lat. Występują okresy remisji raz nagłe pojawianie się nowych ognisk. Czasami choroba ustępuje samoistnie.

Łysienie plackowate dzielimy na:
 • łysienie plackowate zwykłe -  miejsca pozbawione włosów pojawiają się na owłosionej skórze głowy (także zarost u mężczyzn)
 • łysienie plackowate całkowite - całkowita utrata włosów na głowie
 • łysienie plackowate uogólnione - utrata włosów na całym ciele
Odmianą łysienia plackowatego jest łysienie wężykowate, którego nazwa pochodzi od kształtu wyłysienia - na obwodzie skóry owłosionej: potylica, okolice skroni. Jest najbardziej oporne na leczenie.
Łysieniu plackowatemu mogą towarzyszyć zmiany w obrębie płytek paznokciowych, takie jak:

 • prążkowanie (podłużne lub poprzeczne)
 • rozwarstwianie się

Jakie czynniki mogą powodować łysienie plackowate?


 • genetyczne
 • immunologiczne
 • autoimmunologiczne
 • hormonalne
 • wirusowe
 • psychogenne
 • nasilona apoptoza (zaprogramowana śmierć komórek)
 • atopia Łysienie androgenowe

 

 Występuje zarówno u mężczyzn
- przyczyną są czynniki genetyczne i hormonalne
- za wypadanie włosów odpowiedzialny jest dihydrotestosteron – pochodna testosteronu
- może wystąpić już u nastolatków
- pojawiają się zakola lub tzw. tonsura
- może być też związane z chorobami prostaty, cukrzycą, nadciśnieniem, chorobą niedokrwienną serca.

jak i u kobiet
- przyczyną jest za wysoki poziom androgenów lub niewłaściwy stosunek testosteronu do estradiolu
- najczęściej łączy się z hirsutyzmem, trądzikiem, zaburzeniami miesiączkowania
- często występuje przy zespole policystycznych jajników
- pojawia się po 30 roku życia i nasila po menopauzie
- objawia się przerzedzeniem włosów na czubku głowy lub na całej jej powierzchni

Do dziś stosowana jest powstała w 1975 roku klasyfikacja męskiego łysienia. Stworzył ją dr O'Tar Nrowood, dermatolog i chirurg, w oparciu o badania dr Hamiltona. Jej odpowiednikiem do oceny stopnia wyłysienia androgenowego u kobiet jest SKALA LUDWIGA

KLASYFIKACJA  HAMILTONA- NORWOODA:
 1. zachowane owłosienie głowy
 2. małe przerzedzenie w okolicach kątów czołowych
 3. widoczne przerzedzenie  - zakola
 4. głębokie zakola, utrata włosów w okolicy czołowej, przerzedzenie na szczycie głowy
 5. znaczne wyłysienie w okolicy czołowej i szczytu głowy
 6. początek zlewania się ognisk wyłysienia okolicy czołowej i szczytu głowy
 7. wyraźne zlanie się obu ognisk wyłysienia
 8. całkowite zlanie się obu ognisk, obejmuje też części boczne głowy

 • Przy łysieniu androgenowym nie występują objawy skórne (np. złuszczanie)
 • Może postępować ciągle lub epizodycznie
 • Palenie papierosów jest czynnikiem wpływającym na skuteczeczność leczenia!

Komentarze