Dzisiaj święto Bożego Ciała. Przez miasta przeszły procesje, zatrzymując się przy każdym z czterech ołtarzy przystrojonych drzewkami brzozy. Wierni odłamywali gałązki: jedni malutkie, inni - całe wielkie gałęzie. Zawsze jest przy tym trochę zamieszania. Bo ludzie jak to ludzie - nie patrzą: trzeba zdobyć, zapolować i zanieść do domu. Po co ta brzoza? Brzozy w naszej kulturze mają od dawna symboliczne znaczenie. Wierzono, że brzozowe gałązki mają moc uzdrawiania, co w pewnym sensie jest prawdą, bo brzoza działa leczniczo. Miały też ochraniać domostwa przed burzą, gradem, złymi duchami, zapewniać urodzaj. Takie gałązki wkładano za wiszące na ścianach obrazy o treści religijnej ale też przystrajano stajnie i obory. Potem palono razem z palmami z Niedzieli Palmowej. Gałązki wtykano w ziemię na polach, aby dobrze obrodziła. W czerwcu aktywne były czarownice i to właśnie przed ich czarami brzoza miała chronić. Ale też te czarownice latały na brzozowych miotłach! Kiedyś istniała tradycja pośw
Opiekun medyczny uczy się całe życie
Pobierz link
Facebook
Twitter
Pinterest
E-mail
Inne aplikacje
Opiekun medyczny to szczególny zawód. To praca z człowiekiem, którego samodzielność jest bardzo ograniczona, a rolą opiekuna jest zaspokajanie jego podstawowych potrzeb życiowych, dbałość o bezpieczeństwo, utrzymywanie aktywności. Aby to robić - niezbędna jest wszechstronna wiedza o czynnikach determinujących utrzymanie optymalnego stanu zdrowia, a także wysoki poziom umiejętności wykonywania czynności opiekuńczych.
Opiekunem medycznym jest osoba, która otrzymała dyplom potwierdzający kwalifikacje. Ma więc podstawową wiedzę na temat zdrowia, choroby, potrzeb. Ale jest to wiedza ogólna i często okazuje się, że jest niewystarczająca w miejscu, gdzie się znaleźliśmy i w odniesieniu do ludzi, którym świadczymy usługi opiekuńcze. Praca z seniorem w DPS jest odmienna niż np. z terminalnie chorym w hospicjum. W inny sposób pracuje się z człowiekiem po udarze niż z kimś, kto ma endoprotezę stawu biodrowego.
Nie darmo mówi się, że zawód ten to nie tylko praca, ale i powołanie, gdyż osoba zamierzająca zostać opiekunem medycznym musi mieć określone cechy takie jak: wyrozumiałość, empatia, cierpliwość. Dla pacjenta jesteśmy często kimś więcej niż tylko wykonującym procedury higieniczne i pielęgnacyjne. To do nas podopieczny zwraca się z problemami, oczekując zrozumienia i wsparcia.
Praca z ludźmi, a zwłaszcza z ludźmi o szczególnych potrzebach jest niezwykle trudna i wieloaspektowa. Opiekun medyczny zdaje sobie sprawę tego, że aby być dobrym opiekunem – musi być profesjonalistą w swoim zawodzie. Wie, że dobro pacjenta, które stawia zawsze na pierwszym miejscu - zależy od jego kompetencji i umiejętności.
Nie dopuszczajmy więc do okoliczności, w których nie będziemy wiedzieć jakie podjąć działania, jak zachować się wobec konkretnego problemu. W jaki sposób? Podnosząc kwalifikacje, ucząc się, zdobywając certyfikaty.
Gdzie może dokształcać się opiekun medyczny?
Mam dla was atrakcyjną ofertę portalu aandm-szkolenia.com „Opieka nad chorym w wybranych jednostkach chorobowych”. Szkolenie (zakończone certyfikatem) przygotowane jest pod kątem zawodu opiekuna medycznego, a tematyka bliska jest każdemu opiekunowi, który chce wiedzieć jeszcze więcej:
Zasady opieki nad chorym po udarze mózgu
Zasady opieki nad chorym po wylewie
Opieka nad osobą chorą onkologicznie/w stanie terminalnym
Opieka nad osobą z mukowiscydozą
Sprawowanie opieki nad chorym ze stwardnieniem rozsianym
Opieka pooperacyjna po zabiegach kardiochirurgicznych
Pielęgnowanie pacjenta po endoprotezoplastyce stawu biodrowego
Pielęgnowanie chorego ze stomią jelitową
Opieka nad chorym z POChP
Korzystajmy z takich ofert. Będziemy cenionymi i poszukiwanymi uczestnikami rynku pracy – dla pracodawcy bowiem ważne jest zaangażowanie i chęć zdobywania wiedzy przez pracowników. Będziemy także, a może przede wszystkim, realizowali skutecznie i wszechstronnie to, co wybraliśmy jako swoją drogę życiową: pomaganie drugiemu człowiekowi.