Gdy serce bije zbyt szybko - kołatanie serca

Każdy z nas doświadczył chociaż raz w życiu szybszego bicia serca. Czasami jest to reakcja na stresującą sytuację, intensywny wysiłek fizyczny lub nawet zbyt duża ilość kofeiny. Jednak, gdy kołatanie serca staje się częste, długotrwałe lub towarzyszy mu inne niepokojące objawy, może to wymagać uwagi specjalisty - kardiologa.

Zdrowie z internetu

kobieta-przy-komputerze

Internet jest cennym źródłem wiedzy, wiadomo nie od dzisiaj, że znajdziemy tam „wszystko“.  Wystarczy wpisać w przeglądarkę konkretne hasło, zadać pytanie - i w ciągu sekundy mamy gotowe odpowiedzi na wszelkie bolączki. Tak odrabiamy prace domowe, szukamy prezentów, ubieramy się, czytamy, ale także diagnozujemy i leczymy.

W przypadku zauważenia niepokojących objawów, prawie każdy z nas szuka najpierw informacji w sieci. „Czterech na dziesięciu polskich użytkowników sieci odwiedza strony internetowe poświęcone tematyce medyczno-zdrowotnej“  (wg badań Gremius). Zjawisko to łatwo wytłumaczyć:
  • Nie mamy czasu, a odpowiedzi chcemy znać od razu. Bez rejestracji i oczekiwania, nieraz bardzo długiego. W sieci dostęp do informacji jest natychmiastowy.
  • Porady przez internet nie wiążą się z kosztami, których się obawiamy.
  • Nie mamy zaufania do leków – szukamy więc alternatywnych środków, np. ziół.
  • Czasami do szukania porad w sieci skłania nas bezsilność - gdy leczenie tradycyjnymi metodami nie przynosi skutków.
  • O funkcjonowaniu rynku zdrowia nie ma co wspominać - wszyscy wiemy...

Czy szukanie informacji na temat zdrowia przez internet przynosi więcej korzyści czy szkód?

 

Ludzie mają dużo doświadczenia  i chętnie dzielą się wiedzą. Opinie innych są ważne - dzięki nim możemy pomóc sobie doraźnie, ale także mogą skłonić nas do konsultacji ze specjalistą. Nieraz to właśnie głosy internautów przekonują o potrzebie podjęcia leczenia.
Gdy borykamy się z jakimś kłopotem dotyczącym zdrowia – ważne jest też zrozumienie i wsparcie innych osób. Z pewnością znajdziemy je u tych, którzy mają, lub nawet pokonali, podobne dolegliwości. Nikt nie lubi być sam na sam ze swoim problemem.


Jak mądrze korzystać z internetowych porad dotyczących naszego zdrowia?


  • Pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania, która obowiązuje także w sieci.
  • Korzystajmy z wiarygodnych źródeł. Jedną ze stron, na której internauci wspomagają się w kwestiach zdrowotnych jest www.sanitera.pl
  • W razie wątpliwości konsultujmy uzyskane informacje z lekarzami - specjalistami.

Nie bójmy się użytkować medium, jakim jest internet, w celach zdrowotnych. Jeśli będziemy to robić „z głową” – tylko zyskamy. Możliwe, że i my będziemy mogli kogoś wesprzeć, gdy problem nie jest nam obcy. Wykorzystajmy więc ogrom wiedzy, dostępny poprzez jedno kliknięcie - do poszerzania swojej wiedzy oraz pomocy innym.