Zdrowie z pól, łąk i lasów - podbiał pospolity

Podbiał ( tussilago farfara ) z pewnością wszyscy widzieliśmy, nie zawsze rozpoznajemy, może mylić się z mniszkiem lekarskim. Ale jak już nauczymy się odróżniać oba gatunki, to widać różnice z daleka i  łączy je tylko żółty kolor kwiatów. Jak wiele ziół ma swoje nazwy lokalne, np. końskie kopyto, ośla stopa, boże liczko. Tussilago pochodzi od łacińskich słów : tussis - kaszel i ago, agere - pędzić, gonić. Sama nazwa więc już wskazuje, jakie ma właściwości. A właściwości podbiału były znane już w bardzo dawnych czasach, bo mówili o nim  Hipokrates, Dioskorydes, Pliniusz i Galen - jako leku na choroby układu oddechowego. Z podbiału wdychano dym palonych liści, także robiono inhalacje z wywaru. Stosowano też na choroby skórne - stosowano wtedy sok ze świeżego ziela. Podbiał rośnie w całej Europie, ale tez spotykamy go na innych kontynentach. W Polsce też znany jest wszędzie, a lubi miejsca gliniaste, wapienne, często widuje się go tam, gdzie trwają jakieś prace budowlane - lubi różne żw

Zdrowie z internetu

kobieta-przy-komputerze

Internet jest cennym źródłem wiedzy, wiadomo nie od dzisiaj, że znajdziemy tam „wszystko“.  Wystarczy wpisać w przeglądarkę konkretne hasło, zadać pytanie - i w ciągu sekundy mamy gotowe odpowiedzi na wszelkie bolączki. Tak odrabiamy prace domowe, szukamy prezentów, ubieramy się, czytamy, ale także diagnozujemy i leczymy.

W przypadku zauważenia niepokojących objawów, prawie każdy z nas szuka najpierw informacji w sieci. „Czterech na dziesięciu polskich użytkowników sieci odwiedza strony internetowe poświęcone tematyce medyczno-zdrowotnej“  (wg badań Gremius). Zjawisko to łatwo wytłumaczyć:
  • Nie mamy czasu, a odpowiedzi chcemy znać od razu. Bez rejestracji i oczekiwania, nieraz bardzo długiego. W sieci dostęp do informacji jest natychmiastowy.
  • Porady przez internet nie wiążą się z kosztami, których się obawiamy.
  • Nie mamy zaufania do leków – szukamy więc alternatywnych środków, np. ziół.
  • Czasami do szukania porad w sieci skłania nas bezsilność - gdy leczenie tradycyjnymi metodami nie przynosi skutków.
  • O funkcjonowaniu rynku zdrowia nie ma co wspominać - wszyscy wiemy...

Czy szukanie informacji na temat zdrowia przez internet przynosi więcej korzyści czy szkód?

 

Ludzie mają dużo doświadczenia  i chętnie dzielą się wiedzą. Opinie innych są ważne - dzięki nim możemy pomóc sobie doraźnie, ale także mogą skłonić nas do konsultacji ze specjalistą. Nieraz to właśnie głosy internautów przekonują o potrzebie podjęcia leczenia.
Gdy borykamy się z jakimś kłopotem dotyczącym zdrowia – ważne jest też zrozumienie i wsparcie innych osób. Z pewnością znajdziemy je u tych, którzy mają, lub nawet pokonali, podobne dolegliwości. Nikt nie lubi być sam na sam ze swoim problemem.


Jak mądrze korzystać z internetowych porad dotyczących naszego zdrowia?


  • Pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania, która obowiązuje także w sieci.
  • Korzystajmy z wiarygodnych źródeł. Jedną ze stron, na której internauci wspomagają się w kwestiach zdrowotnych jest www.sanitera.pl
  • W razie wątpliwości konsultujmy uzyskane informacje z lekarzami - specjalistami.

Nie bójmy się użytkować medium, jakim jest internet, w celach zdrowotnych. Jeśli będziemy to robić „z głową” – tylko zyskamy. Możliwe, że i my będziemy mogli kogoś wesprzeć, gdy problem nie jest nam obcy. Wykorzystajmy więc ogrom wiedzy, dostępny poprzez jedno kliknięcie - do poszerzania swojej wiedzy oraz pomocy innym.