Tradycja święcenia bukietów z ziół w święto Matki Boskiej Zielnej

Bukiecik z kłosów zbóż, ziół, kwiatów, owoców przynoszony do kościoła w celu poświęcenia dnia 15 sierpnia. Jaką historię ma ten zwyczaj? I dlaczego święto Wniebowzięcia Matki Boskiej znamy jako święto Matki Boskiej Zielnej? W sierpniu każdy kwiat woła – zanieś mnie do kościoła Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny obchodzone jest od 1950 r. kiedy to papież Pius XII ogłosił dogmat  wiary katolickiej, który mówi że Matka Jezusa Chrystusa, Maryja wraz z ciałem została wzięta do nieba. Jednak kult wniebowzięcia Maryi datuje się już na V wiek n.e. Święto to nazywane jest także świętem Matki Boskiej Zielnej. Najprawdopodobniej wzięło się to z legendy głoszącej, że po otwarciu grobu Maryi nie było w nim jej ciała, a jedynie kwiaty. Już od X wieku istnieje zwyczaj  święcenia ziół, owoców, zbóż i innych roślin, których o tej porze roku jest największa obfitość. Ludzie czuli sytość, wiedzieli, że dzięki plonom przetrwają kolejny rok, chcieli wyrazić swoją wdzięczność i radość. Do dzisiaj

Zdrowie z internetu

kobieta-przy-komputerze

Internet jest cennym źródłem wiedzy, wiadomo nie od dzisiaj, że znajdziemy tam „wszystko“.  Wystarczy wpisać w przeglądarkę konkretne hasło, zadać pytanie - i w ciągu sekundy mamy gotowe odpowiedzi na wszelkie bolączki. Tak odrabiamy prace domowe, szukamy prezentów, ubieramy się, czytamy, ale także diagnozujemy i leczymy.

W przypadku zauważenia niepokojących objawów, prawie każdy z nas szuka najpierw informacji w sieci. „Czterech na dziesięciu polskich użytkowników sieci odwiedza strony internetowe poświęcone tematyce medyczno-zdrowotnej“  (wg badań Gremius). Zjawisko to łatwo wytłumaczyć:
  • Nie mamy czasu, a odpowiedzi chcemy znać od razu. Bez rejestracji i oczekiwania, nieraz bardzo długiego. W sieci dostęp do informacji jest natychmiastowy.
  • Porady przez internet nie wiążą się z kosztami, których się obawiamy.
  • Nie mamy zaufania do leków – szukamy więc alternatywnych środków, np. ziół.
  • Czasami do szukania porad w sieci skłania nas bezsilność - gdy leczenie tradycyjnymi metodami nie przynosi skutków.
  • O funkcjonowaniu rynku zdrowia nie ma co wspominać - wszyscy wiemy...

Czy szukanie informacji na temat zdrowia przez internet przynosi więcej korzyści czy szkód?

 

Ludzie mają dużo doświadczenia  i chętnie dzielą się wiedzą. Opinie innych są ważne - dzięki nim możemy pomóc sobie doraźnie, ale także mogą skłonić nas do konsultacji ze specjalistą. Nieraz to właśnie głosy internautów przekonują o potrzebie podjęcia leczenia.
Gdy borykamy się z jakimś kłopotem dotyczącym zdrowia – ważne jest też zrozumienie i wsparcie innych osób. Z pewnością znajdziemy je u tych, którzy mają, lub nawet pokonali, podobne dolegliwości. Nikt nie lubi być sam na sam ze swoim problemem.


Jak mądrze korzystać z internetowych porad dotyczących naszego zdrowia?


  • Pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania, która obowiązuje także w sieci.
  • Korzystajmy z wiarygodnych źródeł. Jedną ze stron, na której internauci wspomagają się w kwestiach zdrowotnych jest www.sanitera.pl
  • W razie wątpliwości konsultujmy uzyskane informacje z lekarzami - specjalistami.

Nie bójmy się użytkować medium, jakim jest internet, w celach zdrowotnych. Jeśli będziemy to robić „z głową” – tylko zyskamy. Możliwe, że i my będziemy mogli kogoś wesprzeć, gdy problem nie jest nam obcy. Wykorzystajmy więc ogrom wiedzy, dostępny poprzez jedno kliknięcie - do poszerzania swojej wiedzy oraz pomocy innym.