Tradycja święcenia bukietów z ziół w święto Matki Boskiej Zielnej

Bukiecik z kłosów zbóż, ziół, kwiatów, owoców przynoszony do kościoła w celu poświęcenia dnia 15 sierpnia. Jaką historię ma ten zwyczaj? I dlaczego święto Wniebowzięcia Matki Boskiej znamy jako święto Matki Boskiej Zielnej? W sierpniu każdy kwiat woła – zanieś mnie do kościoła Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny obchodzone jest od 1950 r. kiedy to papież Pius XII ogłosił dogmat  wiary katolickiej, który mówi że Matka Jezusa Chrystusa, Maryja wraz z ciałem została wzięta do nieba. Jednak kult wniebowzięcia Maryi datuje się już na V wiek n.e. Święto to nazywane jest także świętem Matki Boskiej Zielnej. Najprawdopodobniej wzięło się to z legendy głoszącej, że po otwarciu grobu Maryi nie było w nim jej ciała, a jedynie kwiaty. Już od X wieku istnieje zwyczaj  święcenia ziół, owoców, zbóż i innych roślin, których o tej porze roku jest największa obfitość. Ludzie czuli sytość, wiedzieli, że dzięki plonom przetrwają kolejny rok, chcieli wyrazić swoją wdzięczność i radość. Do dzisiaj

Czy można zapobiec cukrzycy?

diabetes

Cukrzyca jest jednym z poważniejszych zagrożeń zdrowotnych naszych czasów. Niektórzy lekarze uważają, że - obok otyłości - to główny problem ludzkości. Obecnie cierpi na nią około 400 milionów ludzi na całym świecie i, niestety, ilość ta nie przestaje rosnąć.

Co ważne: tylko około 15 - 20% osób choruje na cukrzycę uwarunkowaną autoimmunologicznie, spowodowaną przebytą infekcją wirusową lub czynnikami genetycznymi. W przypadku pozostałych osób diagnozuje się cukrzycę typu drugiego spowodowana nieodpowiednim trybem życia oraz zaniedbaniami.

Podobnie jak w przypadku każdej innej choroby: cukrzycy lepiej zapobiegać niż leczyć, tym bardziej, że jest to choroba nieuleczalna. Najważniejsza zatem jest profilaktyka.

Jak wspomniano wyżej, prócz cukrzycy, plagą ludzkości jest dzisiaj otyłość. Jest ona zarazem jedną z przyczyn cukrzycy typu drugiego: już dawno zauważono, że osoby zmagające się z dodatkowymi kilogramami znacznie częściej na cukrzycę zapadają. Podstawą jest zatem stosowanie zbilansowanej diety, troska o kondycję fizyczną i zastępowanie cukrów prostych w diecie zdrowymi posiłkami. Warto wprowadzić do diety warzywa oraz owoce, które dostarczą organizmowi nie tylko niezbędnych witamin, ale również flawonoidów, stymulujących produkcję insuliny.

W diecie unikać powinno się również produktów wysokokalorycznych i mocno przetworzonych. Pomocne okazuje się także spożywanie produktów o niskim indeksie glikemicznym, czyli takich, które po spożyciu nie zwiększając w sposób gwałtowny poziomu cukru we krwi może sprawić, że ochronimy swój organizm przed tą chorobą. Uważać jednak wypada na produkty, które zamiast cukru zawierają słodziki. Niekoniecznie wyjdą nam one na zdrowie.

W profilaktyce cukrzycy zaleca się także rezygnację z palenia wyrobów tytoniowych. Badania pokazują, że każdy wypalony papieros to o 60% większe ryzyko zachorowania na cukrzycę. Jeśli do tego spożywamy alkohol, ryzyko wzrasta jeszcze bardziej.

Ważne są również regularne badania. Jeśli posiadamy genetyczne uwarunkowania cukrzycowe lub przekroczyliśmy 45. rok życia należy przynajmniej raz na pół roku wykonywać niezbędne badania na poziom glukozy oraz ciśnienie krwi. Nadciśnienie bowiem to kolejny czynnik ryzyka.

Podstawą jest zatem zdrowa dieta i zdrowy styl życia. To one pozwolą nam zapobiec cukrzycy lub zminimalizować jej ryzyko, jeżeli jesteśmy obciążeni genetycznie ryzykiem wystąpienia tej choroby. Prócz profilaktyki ważne jest także względnie szybkie rozpoznanie choroby i - w razie potrzeby - wdrożenie odpowiedniego leczenia. To pozwoli opóźnić rozwój choroby. Pierwsze niepokojące objawy to nawracające zmęczenie, częste infekcje, kłopoty z wypróżnianiem, wzmożony apetyt lub - przeciwnie - utrata masy ciała, problemy z koncentracją. Przeciągające występowanie tych objawów powinno stanowić dla nas sygnał alarmowy.

Jeśli cukrzyca zostanie już rozpoznana, równie mocno jak wcześniej należy zwracać uwagę na dietę oraz aktywność fizyczną. Zdrowy styl życia pozwoli skutecznie walczyć z niekorzystnymi objawami choroby.

Za cenne wskazówki dziękujemy portalowi HealthPath.pl .