Osteoporoza - złodziej kości

Osteoporoza to choroba polegająca na postępującym powolnie ubytku masy kostnej. Jest uznana z jedną z chorób cywilizacyjnych, na której rozwój wpływ mają też sami chorzy. Wg definicji WHO:  Osteoporoza jest układową chorobą szkieletu charakteryzującą się niską masą kostną, upośledzoną mikroarchitekturą tkanki kostnej, a w konsekwencji zwiększoną jej łamliwością i podatnością na złamania. Na osteoporozę częściej chorują kobiety. Jaka jest tego przyczyna? W okresie menopauzalnym i pomenopauzalnym znacznie obniża się poziom estrogenów, co niekorzystnie wpływa na metabolizm kostny. Ale mężczyźni chorują także, chociaż ryzyko złamania osteoporotycznego jest u nich o połowę mniejsze, niż u kobiet. Z wiekiem w organizmie następuje stopniowe upośledzenie procesów kościotwórczych, nasila się zanikanie tkanki kostnej. Dlatego jest to choroba pojawiająca się najczęściej w późniejszym wieku. Może też pojawić się jako skutek chorób, takich jak nadczynność tarczycy albo cukrzyca. Oprócz czynników ge

Odleżyny – dlaczego powstają i jak im zapobiegać?

odlezyny-jak-leczyc
Odleżyny to rany przewlekłe, będące uszkodzeniem skóry oraz tkanek i kości. Powstają w skutek długiego leżenia, które powoduje długotrwały nacisk, hamujący swobodny przepływ krwi. Odleżyny mogą poważnie zagrozić organizmowi, a nawet życiu pacjenta, dlatego nie powinno się ich lekceważyć, w pierwszej kolejności skutecznie im zapobiegać, a jeśli się pojawią natychmiast je leczyć.

Przyczyny odleżyn i typowe miejsca występowania

 

Odleżyny mogą powstać na ciele w skutek czynników zewnętrznych, takich jak: ucisk powierzchniowy, tarcie czy uraz lub poprzez czynniki wewnętrzne, którymi są, m.in. choroby współistniejące: układu krążenia, oddechowego, nerwowego, zaburzenia metaboliczne, ograniczone poruszanie się, stan skóry, a także wiek i budowa ciała. Najczęściej odleżyny tworzą się tam, gdzie następuje długotrwały ucisk, czyli na plecach, łopatkach, pośladkach, nogach, łokciach, piętach, w pachwinach, pod kolanami, za uszami. Miejsce zależy od pozycji, w jakiej znajduje się chory – inne punkty będą narażone, kiedy osoba leży na plecach, a inne gdy porusza się, np. na wózku inwalidzkim. Przyczyny odleżyn nie muszą jednak wiązać się jedynie z pozycją leżącą lub siedzącą. Zmiany mogą pojawić się także przy źle założonym gipsie, który ociera ciało. Osoby narażone na pojawienie się odleżyn powinny zwracać uwagę na wszelkie zaczerwienienia, obrzęki oraz ból.  Następnie obrzęk zaczyna się powiększać, a z otartej zmiany sączy się płyn surowiczy. Jeśli tak zmieniona skóra nadal narażona jest na ucisk przez co obumierają tkanki, co prowadzi do owrzodzenia i powstania odleżyny. Proces ten postępuje bardzo szybko i może mieć bardzo poważne skutki, dlatego warto regularnie zapobiegać zaniedbaniu zmian.

Zapobieganie odleżynom

 

Przede wszystkim musimy kilka razy dziennie oglądać skórę i miejsca narażone na odleżyny. Chory powinien co 1-2 godziny zmieniać pozycję leżenia, a w przypadku wózka inwalidzkiego nawet co 15 minut. Na łóżko kładziemy specjalny materac przeciwodleżynowy, np. zmiennociśnieniowy z elektryczną pompką, z pianogumy, profilowany na kształt pojemników na jajka lub wodny. Jeśli tylko to możliwe stosujmy także dodatkowe sprzęty, które pomogą zabezpieczyć ciało przed uciskiem, np. wałek do podpierania nóg, gumowe kółka do podłożenia pod zmienione miejsca lub też na zagrożone miejsca zastosować specjalistyczne opatrunki na odleżyny
. Regularnie należy zmieniać bieliznę oraz pościel chorego oraz systematycznie naciągać dokładnie prześcieradło i usuwać z niego wszelkie drobne zanieczyszczenia (okruszki) oraz pilnować, aby nic się nie dostało pod ciało – pilot od telewizora, telefon, książka, itp. Jeśli stan chorego wymaga korzystania z basenu lub pampersów za każdym razem należy dokładnie zadbać o higienę, często podmywać, dokładnie wycierać i wysuszać skórę, a następnie zasypywać ją talkiem. W czasie upałów ciało warto przecierać ciało chorego lekko zwilżonym gazikiem. Skórę należy masować przy użyciu oliwki dla dzieci oraz wykonywać delikatnie proste ćwiczenia, typu zginanie nóg i rąk. Ważna jest także dieta, która powinna być bogata w białko, witaminę C oraz cynk. Do jadłospisu możemy dołączyć, m.in. miód manuka, odznaczający się właściwościami przeciwbakteryjnymi, przeciwzapalnymi i oczyszczającymi.

Choć z pozoru nieszkodliwe odleżyny mogą sprawić wiele bólu i dyskomfortu choremu, dlatego też tak ważne jest zapobieganie im niż późniejsze długotrwałe leczenie czy ryzyko powikłań.

artykuł sponsorowany